عوامل افزایش خسارات سیل شناسایی و محاکمه می شوند/ بیشتر ساخت و سازهای امامزاده داوود قبل از انقلاب و در حریم انجام شده است.ساعت: 09:56
تاریخ انتشار: 1301/05/09
کد خبر: 1886487

رئیس کانون کارشناسان حقوقی با اشاره به حضور سریع کارشناسان و بازپرسان ویژه گفت: مستندات لازم تهیه شده و ظرف دو هفته آینده بررسی ها برای تعیین خسارت و شناسایی عاملان احتمالی در پرداخت غرامت انجام می شود. که از خزانه دولت یا سایر منابع متحمل خسارت جانی و مالی شده اند.»

رضا علیپور رئیس مرکز کارشناسان حقوقی در گفتگو با خبرنگار مالی شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ وی در خصوص ارزیابی خسارات اقتصادی و جانی ناشی از سیل اخیر، شناسایی علل و مقصران احتمالی و نحوه جبران خسارت حادثه دیدگان، تصریح کرد: در چنین حوادثی کارشناسان این مرکز به سرعت به محل حادثه می رسند. در ساعات اولیه و هر کارشناس بر اساس تخصص خود گزارش کارشناسی مفصلی تهیه می کند.


کارشناسان بررسی خسارات وارده را آغاز کرده اند

وی تصریح کرد: در خصوص سیل امامزاده داوود شخصاً از 6 نفر از کارشناسان در زمینه های مختلف مرتبط با حادثه دعوت کردم و به همراه آنها مدارک لازم را برای گزارش نکات لازم با رعایت محرمانه بودن موجود تهیه کردم. بازپرسان قضایی می توانند پس از تشکیل پرونده تحقیقات در این زمینه را آغاز کنند.

امامزاده داوود با اشاره به حضور دو بازپرس قوه قضائیه به همراه کارشناسان از ساعات اولیه وقوع سیل گفت: در صورت همکاری همه جانبه حادثه دیدگان و خانواده های عزیزان از دست رفته آنها، تمامی گزارشات ارسال می شود. ظرف مدت دو هفته در مورد مراجع ذی ربط و مقصران احتمالی تصمیم گیری خواهد شد و غرامت عیوب احتمالی یا مال تلف شده داده خواهد شد.


ما مقصرانی را که ممکن است خسارت سیل را تشدید کرده باشند شناسایی و بررسی خواهیم کرد

وی درباره روندی که مالباختگان باید طی کنند، گفت: بازپرسان ویژه برای بررسی این حادثه تعیین شدند که تیم تحقیقاتی برای شناسایی قربانیان تشکیل دادند. پس از ارزیابی خطرات آنها، تصمیمات لازم در خصوص جبران صدمات جانی و چنانچه قسمتی از زیان مالی از خزانه یا سایر منابع اخذ شود و یا مشخص شود اشخاص یا سازمانهای تشدید کننده خطر مکلف به جبران خسارت می باشند.

وی تاکید کرد: در واقع در چنین حوادثی عده ای غرامتی را به عنوان غرامت دریافت می کنند که با وام بلاعوض و سود کم و تخفیف پرداختی از سوی دولت متفاوت است.

همچنین بخوانید:
حضور گروه های جهادی و بسیجی در امداد رسانی به سیل زدگان امامزاده داوود (ع)

تمرکز کاربران فضای مجازی بر حضور نیروهای پیشرو و جهادگران در سیل امامزاده داوود (ع)

در پاسخ به سوال خبرنگار راه دانا؛ وی در زمینه جبران خسارت مستاجران املاک تجاری و مسکونی تخریب شده در سیل گفت: در چنین حوادثی معمولا مالک مسئولیتی ندارد و مقصر محسوب نمی شود و این شامل عزیزان نیز می شود. قربانیان و خسارات آنها بر اساس همین روند بررسی می شود.


بیشتر املاک آسیب دیده قبل از انقلاب و در حریم ساخته شده است

علیپور ادامه داد: در سیل امامزاده داوود از آنجایی که املاک بسیاری از قبل از انقلاب اسلامی ساخته شده است، تمامی املاک در زمره املاک در حرم قرار گرفته و عوامل مختلفی در تصمیم گیری بررسی می شود و تصمیم گیری در این زمینه آسان نیست. و دهیاری و با چه شرایطی و به چه کسانی اجازه ساخت و ساز در حریم را داده و مسئولیت این تخلفات احتمالی و درصد تقصیر آنها در حادثه مشخص می شود.

وی درباره نقش بیمه در جبران خسارت آسیب دیدگان گفت: اگر روند بیمه قبل از حادثه دنبال شود، بیمه می تواند کمک زیادی به این دسته از آسیب دیدگان کند، اما اگر این روند رعایت نشود، بیمه کمکی به جبران خسارت نمی کند. .