عواملی که در برنامه ریزی غذایی باید در نظر گرفته شوند

برنامه ریزی غذایی تکنیکی است که هر خانواده باید از آن استفاده کند. این یک برنامه بسیار جامع است از اینکه چه بخوریم و محصولات یا مواد لازم در آشپزی. این یک سیستم سازماندهی شده برای شناسایی دستور العمل ها و برای مدت معینی است. برای شناسایی نیازهای یک فرد از کل خانواده و در نظر گرفتن چندین عامل موثر بر فعالیت برنامه ریزی نیاز به مهارت دارد.

این عوامل عبارتند از: نیازهای بهداشتی، عوامل اقتصادی، اعمال مذهبی، نگرانی های غذایی، عوامل محیطی و زمان و توانایی پخت و پز.

نیازهای بهداشتی.

برای اطمینان از تغذیه بهینه لازم است همه گروه های غذایی را شامل شود. بسیار مهم است که مواد مغذی ضروری، ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن را در وعده های غذایی خود بگنجانیم.

عوامل اقتصادی

ما باید بودجه خود و قیمت مواد را در نظر بگیریم. بودجه مهمترین عامل است زیرا شما نمی توانید چیزی را بپزید که از پس پرداخت آن بر نمی آیید.

اعمال مذهبی

برخی از مذاهب یا مذاهب محدودیت هایی در مورد آنچه که مجاز به خوردن هستند دارند. مسلمانان نمی توانند گوشت خوک بخورند و یهودیان موظف به رعایت آداب کشروت هستند. هندوها گوشت گاو نمی خورند زیرا گاوها مقدس هستند.

نگرانی های غذایی

برخی از بیماری ها مانند دیابت و فشار خون بالا مصرف غذای فرد را محدود یا محدود می کند. آنها مجاز به خوردن غذاهای چرب و حتی شیرینی نیستند. ملاحظات دیگر آلرژی است که در هنگام مصرف غذاهای محرک واکنش های ناخواسته ای ایجاد می کند.

فاکتورهای محیطی.

این شامل مواد و تجهیزات آشپزخانه است که به شما ظرفیت پختن غذای خاصی را می دهد.

زمان

اگر زمان کافی برای تهیه غذا دارید، می‌توانید به پختن غذاهای فوق‌العاده ادامه دهید، اما وقتی زمان محدودی دارید، می‌توانید دستور العمل‌های آسان را به جای تکیه بر فست فود یا محصولات فوری انتخاب کنید.

توانایی پخت و پز.

قابل تغییر ترین عامل آنها می گویند اگر ندانید چه کار می کنید نمی توانید آشپزی کنید. با این حال، می‌توانید درباره ویدیوها تحقیق کنید یا کتاب‌های آشپزی را دنبال کنید تا به شما در تهیه غذای مورد نظر کمک کند.

وقتی همه عوامل را در نظر گرفتید، مطمئناً از تنوع آشپزی خود مطمئن می شوید و در عین حال ترجیح خانواده خود را نیز تأیید می کنید. با بافت و رنگ و همچنین دما بازی کنید. با تبدیل کردن آن به یک سرگرمی تفریحی که شامل اعضای خانواده می شود، سرگرمی را به فعالیت اضافه کنید.