عوارض کبد چرب – حقایق مهمی که باید به خاطر بسپارید

کبد یکی از حیاتی ترین اندام هایی است که تقریباً از سایر اندام های بدن پشتیبانی می کند. در اصل برای متابولیسم، سایر نقش های مهم کبد شامل سم زدایی، سنتز پروتئین و تولید بیوشیمیایی است که به ویژه در طول هضم از طریق تولید صفرا کمک می کند.

در حال حاضر، هنوز هیچ اندام مصنوعی یا هیچ وسیله مصنوعی وجود ندارد که بتوان از آن برای تقلید همه عملکردهای کبد استفاده کرد، بنابراین، یک نقص ساده به دلیل اختلالات یا بیماری ها باید فورا مورد توجه قرار گیرد. یکی از این عوارض کبد چرب است.

دو نوع FLD بسته به علت آن وجود دارد:

1. AFLD یا FLD الکلی در درجه اول به دلیل مصرف زیاد نوشیدنی های الکلی است. الکل مانع از اکسیداسیون اسیدهای چرب در کبد و آزاد شدن اسیدهای چرب از کبد می شود زیرا ترشح لیپوپروتئین های با چگالی کم (LDL) را در جریان خون کاهش می دهد. بنابراین، کنترل میزان مصرف الکل اولین گام برای مصرف است.

2. NAFLD یا FLD غیر الکلی، از طرف دیگر، توسط عوامل متعددی ایجاد می شود. اینها شامل رژیم غذایی پرچرب، چاقی، دیابت، هیپرانسولینمی و اختلال متابولیک است. وزن و سطح قند کلیدواژه اصلی چنین بیماری است، بنابراین تغییر عادات غذایی و انجام تمرینات بدنی روزانه به منظور کاهش وزن برای پیشگیری یا کنترل آن ضروری است.

این دو می توانند با احتمال بیش از 30 درصد منجر به عوارضی مانند هپاتیت و سیروز شوند.

1. هپاتیت یک بیماری عفونی حاد است که به کبد ناشی از ویروس هپاتیت A (HAV) آسیب می رساند. هیچ درمان خاصی برای هپاتیت وجود ندارد، با این حال، بهتر است استراحت کافی داشته باشید، از مصرف غذاهای چرب و الکل خودداری کنید و در عوض یک رژیم غذایی متعادل و مایعات داشته باشید.

2. از سوی دیگر، سیروز می تواند سلول های کبد را از بین ببرد و می تواند منجر به نارسایی کبد شود. با جایگزینی بافت کبد با فیبروز، بافت اسکار و ندول های بازسازی کننده مشخص می شود. به همین ترتیب، سبک زندگی سالم به ویژه در رژیم غذایی باید مورد توجه قرار گیرد.

3. سایر عوارض شامل سرطان و آسیب دارویی است. بدتر از همه، می تواند منجر به التهاب کبد به نام استئاتوهپاتیت شود. این یک عارضه کبد چرب کشنده است که ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد.

کاهش وزن، مصرف الکل و رژیم غذایی کنترل شده برای کبد چرب همراه با ورزش مداوم، درمان اصلی کبد چرب هستند – قبل از اینکه دیر شود اینها را انجام دهید!