علل تهوع هنگام نوشیدن آب


تهوع یک احساس وحشتناک و مبهم است که در معده خود احساس می کنید و باعث استفراغ می شود. این می تواند ناشی از ویروس ، بیماری های گوارشی ، حاملگی یا حتی بوی نامطبوع باشد.تهوع یک اختلال معده است که اغلب قبل از استفراغ رخ می دهد. استفراغ عبارت است از تخلیه ارادی یا غیر ارادی محتویات معده از طریق دهان.

اغلب مشخص نیست که چرا حالت تهوع ایجاد می شود. تهوع و استفراغ یک بیماری نیست ، اما علائم بسیاری از بیماری ها است ، به عنوان مثال:

حالت تهوع در ماشین یا دریا (تصادف رانندگی یا بیماری دریایی)

مراحل اولیه بارداری

استفراغ ناشی از مواد مخدر

درد شدید

استرس عاطفی (مانند ترس)

بیماری کیسه صفرا

مسمومیت غذایی

عفونت (به عنوان مثال ، “آنفولانزای معده”)

پرخوری

واکنش به برخی بوها یا بوها

حمله قلبی

ضربه مغزی

تومور مغزی

زخم ها

برخی از انواع سرطان

پرخوری یا سایر بیماریهای روانی

تخلیه آهسته معده (بیماری در افراد دیابتی)

مصرف سموم یا مقدار زیادی الکل

ایلئوس

ضمیمه

علل استفراغ با افزایش سن متفاوت است. برای کودکان ، استفراغ معمولاً در نتیجه عفونت ویروسی ، مسمومیت غذایی ، حساسیت به شیر ، پوسیدگی (حرکت) ، پرخوری یا سوء تغذیه ، سرفه یا انسداد روده و بیماری هایی است که در آنها کودک تب بالایی دارد. تهوع یا استفراغ می تواند علت باشد. نمایش هنگامی که بلافاصله بعد از غذا اتفاق می افتد ، تهوع یا استفراغ ممکن است به دلیل مسمومیت غذایی ، گاستریت (التهاب مخاط معده) ، زخم ها یا پرخوری باشد. تهوع یا استفراغ یک تا هشت ساعت بعد از غذا نیز ممکن است مسمومیت غذایی را نشان دهد. با این حال ، برخی از باکتری های منتقله از غذا ، مانند سالمونلا ، می توانند علائم را برای مدت طولانی تری ایجاد کنند. استفراغ معمولاً بی ضرر است ، اما می تواند نشانه بیماری جدی تری باشد. برخی از نمونه های بیماری های جدی که می توانند باعث تهوع یا استفراغ شوند عبارتند از: ضربه مغزی ، مننژیت (عفونت پوشش داخلی مغز) ، انسداد روده ، آپاندیسیت و تومورهای مغزی. نگرانی دیگر کم آبی است. خطر کم آبی در بزرگسالان کمتر است ، زیرا آنها معمولاً علائم کم آبی (مانند افزایش تشنگی و خشکی لب یا دهان) را تشخیص می دهند. اما کودکان خردسال بیشتر مستعد کم آبی هستند ، به ویژه اگر اسهال نیز داشته باشند ، زیرا اغلب نمی توانند علائم کم آبی را تحمل کنند.

اگر به دلیل حالت تهوع نمی توانید غذا بخورید یا بنوشید ، ممکن است دچار کم آبی شوید. تهوع نیز نشانه کم آبی بدن است ، اما نوشیدن زیاد می تواند احساس سیری در معده را بدتر کند. وقتی احساس آرامش می کنید مایعات بنوشید. اگر آب معده مستقیم شما را اذیت می کند ، چای یا کافئین بدون کافئین با برش های تازه میوه را امتحان کنید. استفراغ مکرر در دوران بارداری می تواند ناشی از عدم تعادل مایعات و مواد معدنی باشد که به ویژه در زنان باردار شایع است.

چگونه از تهوع و استفراغ جلوگیری کنیم؟

به تدریج مصرف مایعات ، از جمله آب را افزایش دهید

به جای سه وعده غذایی بزرگ در طول روز وعده های غذایی کوچک بخورید.

آهسته غذا بخورید.

از غذاهای هضم نشده خودداری کنید.

سعی کنید غذاهایی را بخورید که به دمای اتاق رسیده است

سعی کنید بین وعده های غذایی آب بنوشید نه بین وعده های غذایی.

تنفس عمیق یکی از روشهای مدیتیشن است. با این حال ، شما همچنین می توانید این کار را برای کاهش حالت تهوع ناشی از استرس انجام دهید. به آرامی از طریق بینی نفس بکشید ، نفس خود را به مدت سه ثانیه نگه دارید و به آرامی بازدم کنید. این کار را چندین بار تکرار کنید تا حالت تهوع برطرف شود.

لیموترش حاوی اسید سیتریک است ، یک ترکیب طبیعی که قرار است به هضم غذا و تسکین معده کمک کند. سعی کنید آب لیمو تازه فشرده را به آب اضافه کنید و کل روز را میل کنید. اگر حالت تهوع ناشی از یبوست باشد ، نوشیدن آب گرم با آب لیمو می تواند روده ها را تحریک کند. البته مصرف زیاد آب لیمو به مدت کوتاه می تواند حالت تهوع را بدتر کند. استنشاق بوی لیمو ، درست مانند مصرف لیمو ، می تواند حالت تهوع را کاهش دهد.

برای از بین بردن حالت تهوع ، یک تکه کوچک زنجبیل تازه بخورید. همچنین می توانید چای زنجبیل بنوشید

طبق این مطالعه ، استنشاق اسانس نعناع یا برگ نعناع تازه نیز می تواند حالت تهوع را کاهش دهد.

گاهی اوقات درمان تهوع فقط یک محتوا است. هرچه بیشتر روی نقطه ضعف بنشینید ، آن را بیشتر احساس خواهید کرد. بنابراین سعی کنید با چیزهای ساده حواس خود را پرت کنید.

نتیجه گیری: اگر هنگام نوشیدن آب احساس تهوع می کنید ، ممکن است به دلیل کم آبی بدن یا سایر علل ناشی از این علامت (حالت تهوع) باشد.

گردآوری و ترجمه: عاطفه صادقی

منابع

https://www.webmd.com/digestive-disorders/digestive-diseases-naneu-vositing

https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of-nausal

https://www.quora.com/Why-am-I-feeling-nausal-af-rinking -a-lot-of-water

دیدگاهتان را بنویسید