علائم و عوارض هایپرلیپیدمی ، تأثیر چربی خون بر کیفیت قلب


علائم و اثرات چربی خون ، تأثیر چربی خون بر کیفیت قلب

چربی خون بالا ؛ همانطور که بارها و بارها خوانده اید ، بدن انسان برای متابولیسم به چربی نیاز دارد. اما میزان چربی خون در بدن باید به همان اندازه طبیعی باشد.

افزایش کلسترول یا تری گلیسیرید در بدن باعث تجمع چربی در دیواره عروق می شود که منجر به چربی خون می شود. چیزی که باعث افزایش چربی خون می شود و باید از آن اجتناب شود فست فود ، غذاهای چرب و سرخ شده و غذاهای ناسالم است.

اگر مبتلا به چربی خون هستید ، ممکن است در معرض بیماری های قلبی عروقی نیز باشید. در این مقاله می خواهیم در مورد علائم هایپرلیپیدمی ، سطح طبیعی آن در بدن ، درمان هایپرلیپیدمی و هر آنچه باید در مورد این بیماری بدانید صحبت کنیم ، بنابراین بقیه این مقاله را دنبال کنید.

انواع اصلی چربی در خون

دو چربی اصلی در خون ما وجود دارد:

  • کلسترول

  • سه گلیسیرید

تری گلیسیرید

سرگرمی او چربی خون بالا همیشه با تری گلیسیرید و کلسترول همراه بوده است. تری گلیسیریدها چربی هایی هستند که با مصرف غذاهای پرکالری و مضر وارد بدن می شوند. وقتی این غذای ناسالم وارد بدن می شود ، بدن مقداری کالری اضافی را به گلیسیرید تبدیل کرده و در سلول های چربی ذخیره می کند.

اما آیا همه این تری گلیسیریدها برای بدن مضر هستند؟ در پاسخ باید بگویم نه. برخی از تری گلیسیریدها برای عملکرد برخی از سلول ها ضروری هستند. اما اندازه ای نیز دارد که اگر زیاد باشد ناسالم است.

علت ایجاد تری گلیسیرید در بدن چیست؟

اضافه وزن و چاقی از جمله عواملی هستند که باعث افزایش تری گلیسیرید خون می شوند.

افراد کم تحرک یا کم تحرک ممکن است تری گلیسیرید بالایی داشته باشند.

سیگار کشیدن و مصرف الکل این چربی را در بدن افزایش می دهد.

رژیم های سرشار از کربوهیدرات باعث افزایش تری گلیسیرید می شود.

یک فرد دارای تری گلیسیرید بالا ، LDL بالا و HDL پایین است.

کلسترول

کلسترول در تمام سلول های بدن ما وجود دارد. کلسترول چربی است که در خون حل نمی شود ، اما توسط لیپوپروتئین ها به داخل و خارج سلول (لیپوپروتئین ها ترکیبی از پروتئین ها و چربی هایی هستند که چربی را در خون حمل می کنند) است.

دو نوع کلسترول در بدن ما وجود دارد:

لیپوپروتئین های LDL با چگالی کم

لیپوپروتئین HDL با چگالی بالا

کلسترول به دو صورت در بدن تولید می شود:

کلسترول تولید شده توسط خود بدن. بیشتر کلسترول بدن ما از کبد حدود 1000 میلی گرم در روز است.

کلسترول در بدن در اثر خوردن غذاهای خاص ایجاد می شود. خوردن غذاهایی مانند گوشت قرمز ، مرغ ، ماهی و محصولات لبنی باعث ورود کلسترول به بدن ما می شود. زرده تخم مرغ تنها ماده ای است که بیشترین میزان کلسترول را دارد.

اهمیت کلسترول بالا و چربی خون بالا

اهمیت کلسترول در بدن

شاید فکر کنید وقتی از چربی خون بالا صحبت می کنیم ، لزوماً به کلسترول خون فکر می کنیم ، اما وجود کلسترول در بدن ما بسیار مهم است. زیرا کبد ، نخاع و مغز برای عملکرد طبیعی به کلسترول نیاز دارند.

کلسترول همچنین برای بدن لازم است تا بتواند سلولهای خاصی و هورمونهای خاصی را ایجاد و نگهداری کند ، همچنین تولید ویتامین D و جذب ویتامینهای محلول در چربی را انجام دهد.

LDL:

LDL نوعی کلسترول بد است که توسط بدن نیز تولید می شود. بدن همچنین لیپوپروتئین ها را با غذاهای خاصی مانند گوشت قرمز و محصولات لبنی جذب می کند.

کلسترول بد با چربی ها و سایر مواد موجود در جریان خون ما ترکیب شده و به دیواره رگ ها می چسبد و عروق را مسدود می کند.

کلسترول بد جریان خون را در فرد کاهش می دهد و باعث بیماری قلبی می شود. در نتیجه ، بسیاری از مردم از حملات قلبی و سکته مغزی رنج می برند.

VLDL:

VLDL بالاترین میزان گلیسیرید را در بدن دارد. این ذرات باعث افزایش ذرات کلسترول می شوند ، بنابراین با افزایش آنها ، ذرات کلسترول رگ های خونی را تنگ می کنند. اگر فردی با VLDL بالا هستید ، باید فوراً به پزشک مراجعه کرده و درمان را شروع کنید. از آنجا که VLDL حاوی مقدار زیادی تری گلیسیرید است ، برای شما بسیار خطرناک است.

HDL:

HDL که همان لیپوپروتئین با چگالی بالا است ، بخاطر کلسترول خوبش معروف است ، اما باید بگویم که HDL کلسترول مضر را به کبد باز می گرداند. این کلسترول نوعی محافظ قلب ما است.

مقدار طبیعی لیپیدها در خون

برای بسیاری از مردم ، سوال اساسی این است که میزان طبیعی و سالم چربی خون در بدن چقدر باید باشد؟ مقدار مناسب تری گلیسیرید باید کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر باشد.

همچنین میزان مناسب کلسترول باید کمتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر باشد تا چربی خون طبیعی داشته باشد ، در غیر این صورت در صورت کم یا زیاد بودن آن باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

آزمایش خون و افزایش چربی خون

علائم افزایش چربی خون در پاسخ به آزمایش هایی که انجام می دهید

با یک آزمایش خون ساده ، می توانید میزان لیپیدهای خون خود را در شمال کلسترول و تری گلیسیرید اندازه گیری کنید. لازم به ذکر است که قبل از این آزمایش ، 12 ساعت قبل از آزمایش خون ، نباید به جز نوشیدن آب ، چیزی دیگر بنوشید.

چربی خون در واحدهایی به نام میلی مول در لیتر خون بیان می شود:

• سطح کلسترول تام زیر 5 میلی مول در لیتر.

• سطح LDL زیر 3 مول در لیتر.

سطح HDL بالاتر از 1 میلی مول در لیتر

• سطح تری گلیسیرید زیر 2 میلی مول در لیتر.

افرادی که دچار حمله قلبی شده اند باید هر سال چربی خون خود را اندازه گیری کنند. این یک الزام مهم برای این افراد است.

اگر آزمایش شما نشان داد که کلسترول شما بالاتر از L ، 5 / mmol است و در گذشته دچار آنژین صدری یا سکته قلبی شده اید ، حتماً استاتین هایی مانند سیمواستاتین و آتوواستاتین مصرف کنید تا کلسترول شما کاهش یابد.

لطفاً توجه داشته باشید که اگر آزمایش خون شما 240 میلی گرم در دسی لیتر باشد ، شما فردی با محتوای چربی خون بالا هستید. بنابراین سعی کنید سطح چربی خون خود را عادی کنید. زیرا در غیر این صورت ممکن است دچار بیماری های قلبی عروقی و حتی سکته قلبی و مغزی شوید.

علائم چربی خون بالا

علائم چربی خون بالا

افراد دارای چربی خون بالا علائم زیر را دارند:

افرادی که سطح چربی خون بالایی دارند احساس سنگینی ، خستگی یا کبودی می کنند.

اگر چربی خون شما بالا است ، ممکن است همیشه خواب آلود باشید.

• این افراد احساس سوزش و گرما در کف پا می کنند.

آنها در پاها و کف پاها احساس درد می کنند.

این افراد دچار سردرد و سنگینی می شوند.

• دهان آنها خشک و تلخ است.

• افراد دارای وجود فشار خون بالا سرگیجه و وزوز گوش دارند.

افراد مبتلا به فشار خون بالا سرگیجه ، سنگینی و خواب آلودگی را تجربه می کنند. این افراد بعد از خوردن غذاهای چرب دچار تپش قلب می شوند. اگر این علائم را دارید ، با خوردن آب میوه ، آب لیمو یا سرکه خود را تسکین دهید.

• این افراد زیاد عرق می کنند.

صورت متورم و پف کرده


ممکن است این مقاله برای شما مفید باشد: هر آنچه باید درباره کبد چرب بدانید

چربی خون بالا و ارتباط با بیماری

با افزایش چربی خون ، شما مستعد بیماری قلبی خواهید شد ، زیرا با افزایش کلسترول در خون ، چربی در سطح رگ ها تجمع می یابد و باعث انقباض و منقبض شدن شریان ها می شود و در نتیجه خون رسانی کمتر و در نتیجه توانایی قلب دریافت نکردن خون غنی از اکسیژن

بنابراین ، یک فرد از بیماری های قلبی عروقی رنج می برد و در بدترین حالت منجر به حمله قلبی می شود.

همچنین ، هنگامی که خون رسانی به اندام های شما ، به ویژه مغز کاهش می یابد ، اندام ها و مغز شما نمی توانند به طور طبیعی عمل کنند ، که می تواند منجر به سکته مغزی شود.

چربی خون همچنین منجر به بیماریهای زیر می شود:

کم کاری تیروئید
• بیماری کبد و کلیه
• دیابت
• نارسایی مزمن کلیه
• چاقی
• برخی از عفونت ها
• اعتیاد به الکل
• ایدز

تغذیه مناسب برای افرادی که چربی خون بالایی دارند

افرادی که دارای چربی خون بالا هستند باید از چه رژیمی پیروی کنند؟

افراد مبتلا به چربی خون باید به جای غذاهای سرخ شده از غذاهای بخارپز ، پخته و کبابی استفاده کنند. این افراد باید از آب ، جگر ، زرده تخم مرغ ، چیپس ، پرکن ، روغن جامد ، بستنی و شیرینی و غذاهای شیرین پرهیز کنند ، یا اگر آنها را بخوریم زیاد بخورند. از مواد کم چرب استفاده کنید. به عنوان مثال ، از شیر و ماست کم چرب استفاده کنید.

این افراد باید در رژیم غذایی خود از گوشت قرمز استفاده کنند و به جای آن از گوشت سفید مانند بوقلمون یا مرغ استفاده کنند.

به افراد دارای چربی خون بالا توصیه می شود از سیر ، سبزیجات و میوه های خام مانند گلابی ، پرتقال ، گریپ فروت و سیب استفاده کنند. همچنین پروتئین مانند حبوبات و غلات کامل بخورید.

افراد مبتلا به چربی خون باید از گیاهانی مانند سیاه دانه ، آویشن ، سویا ، گشنیز ، سبزیجاتی مانند شوید ، پوست لیمو و پودر زنجبیل استفاده کنند.

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید