علائم و علل سرطان کولون-رکتال یا روده

در مقایسه با سرطان‌های دیگر، تعداد افرادی که در زندگی من بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند، حدود دو به یک است، اما این نشانه‌ای از مشترک بودن نیست. علائم شامل مواردی مانند وجود خون در مدفوع، کاهش وزن، خستگی مفرط و بدتر شدن یبوست است. علل عبارتند از مصرف زیاد الکل. گوشت قرمز؛ گوشت های فرآوری شده؛ چاقی؛ سیگار کشیدن؛ و عدم ورزش فقط تا حدی با عوامل ژنتیکی مرتبط است.

اقدامات پیشگیرانه شامل مواردی مانند غربالگری است که به موجب آن کولونوسکوپی می تواند وجود پولیپ هایی را که می توانند به تومورهای سرطانی تبدیل شوند، تعیین کند. آنها را می توان در طول عمل برداشت و در نتیجه خطر را کاهش داد.

این سرطان به عنوان سومین سرطان شایع شناخته می شود و در مردان بیشتر از زنان رخ می دهد. این ممکن است به دلیل رژیم غذایی و سبک زندگی باشد زیرا زنان تمایل به خوردن سبزیجات بیشتر و سازماندهی بهتر در زندگی بعدی دارند، اگرچه این بیش از هر چیز دیگری یک فرض است.

مردان نیز به طور متوسط ​​نسبت به زنان مشروب خواری بیشتری دارند. آنها تمایل بیشتری به خوردن گوشت قرمز و غذاهای فرآوری شده دارند. گزارش شده است که 75٪ تا 95٪ در افراد بدون فاکتورهای ریک ژنتیکی رخ می دهد، که احتمال ارتباط آن با محیط و سبک زندگی را افزایش می دهد.

با عوامل خطر بالاتر، مبتلایان به بیماری التهابی روده (IBD) یا بیماری کرون هستند. درمان با آسپرین و کولونوسکوپی منظم برای آنها توصیه می شود. اقدامات پیشگیرانه شامل نوشیدن حداقل 5 لیوان آب در روز، ورزش منظم زیاد، تمایل بیشتر به رژیم گیاهخواری و دوری از الکل و سایر مواد سرطان زا است.

رنج مردمی که من می دانم از این بیماری موذی جان باخته اند، سخت بوده است. یکی از آنها با سرطان پروستات شروع کرد و سپس گسترش یافت. مردان کمتر به تشخیص زودهنگام علائم مبتلا می شوند و اینکه آیا این به دلیل ترس است یا اینکه چه کسی می تواند تشخیص دهد. پنج نوع شایع سرطان در مردان با پروستات شروع می شود، سپس ریه، کولورکتال، مثانه و ملانوم.

نکته اصلی این است که علائم را بدون توجه به اینکه چقدر کوچک به نظر می رسند بررسی کنید. توده ها در هر نقطه از بدن قطعا ارزش تشخیص را دارند و هر تغییری در حرکات روده یا عادات آن قطعاً یک درخواست پزشک است. تشخیص زودهنگام می تواند به معنای تفاوت بین زندگی و مرگ باشد.