عفو بین‌الملل خواستار تعلیق اعدام سه جوان شیعه در عربستان شد


به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای از مقامات سعودی خواست تا اعدام سه جوان به نام‌های عبدالله الحوطی، عبدالله الدراجی و جلال البد را متوقف کنند.

بین ژوئن تا اکتبر سال جاری، دادگاه عربستان این سه جوان را به اعدام محکوم کرد.

عفو بین‌الملل همچنین تاکید کرد که این سه جوان “به‌طور غیرمنصفانه تحت پیگرد قانونی قرار گرفتند”.

بر اساس گزارش وب سایت «الخالض الجدید»، «دیانا سامان» معاون دفتر منطقه ای غرب آسیا و شمال آفریقا در سازمان عفو ​​بین الملل، این سه جوان را به دلیل این جنایات به اعدام محکوم کرد. افراد زیر 18 سال متهم به نقض حقوق بشر هستند

وی گفت که پادشاه عربستان سعودی نباید این احکام را تایید کند و باید تمامی مراحل اعدام قریب الوقوع را به حالت تعلیق درآورد و بر اساس استانداردهای بین المللی دادرسی عادلانه دستور دادرسی مجدد آنها را صادر کند.

به گفته وی، محاکمه این دو نفر در دادگاه کیفری ادامه دارد و دادسرا به دنبال مجازات اعدام است. به گفته مقامات سعودی، این پنج نفر در سنین 14 تا 18 سال مرتکب این جنایت شده اند.

بر اساس این گزارش، چهار نفر از آنها شیعه هستند و مقامات سعودی آنها را به دلیل شرکت در تظاهرات ضد دولتی به جرایم مرتبط با تروریسم متهم کرده اند.

علیرغم وعده محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی مبنی بر کاهش مجازات اعدام، تعداد اعدام های انجام شده در عربستان سعودی در شش ماه اول سال 2022 دو برابر تعداد اعدام های سال 2021 بوده است.