عربستان 15 زندانی عقیدتی دیگر را اعدام کردساعت: 17:43
تاریخ انتشار: 1301/08/09
کد خبر: 1907392

سازمان حقوق بشر اروپایی-سعودی فاش کرده است که 15 زندانی عقیدتی دیگر از جمله چند کودک در عربستان سعودی اعدام شده اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به گزارش سایت سعودی لیکس، سازمان حقوق بشر اروپایی-سعودی فاش کرده است که مقامات ریاض 15 زندانی عقیدتی را اعدام کرده اند و با صدور این احکام تعداد افراد در معرض خطر مرگ در این کشور به 53 نفر رسیده است. از جمله حداقل 8 مورد از آنها. آنها کودک و نوجوان هستند.

این سازمان نسبت به کشتار دسته جمعی ده ها زندانی از جمله هشت جوان توسط مقامات سعودی هشدار داد.

سازمان حقوق بشر اروپایی-سعودی گزارش می دهد که تعداد زندانیان سعودی در معرض خطر مرگ حتی بیشتر از اسامی و ارقام اعلام شده است و از بسیاری از زندانیان اطلاعی در دست نیست.

پیش از این کمیته حمایت از حقوق بشر در شبه جزیره عربستان سعودی را “کشور ترور و اعدام” توصیف کرده بود و نسبت به نوع جدیدی از کشتار در این کشور به ویژه علیه زندانیان سیاسی و فعالان مدنی و حقوق بشر هشدار داده بود.

کمیته حمایت از حقوق بشر در شبه جزیره عربستان پس از آنکه دادگاه کیفری ریاض صدور احکام اعدام علیه شهروندان سعودی از زندانیان سیاسی گرفته تا فعالان و تظاهرکنندگان را افزایش داد، وضعیت خطرناک انسانی و حقوق بشر در عربستان را بررسی کرد.

این کمیته خاطرنشان کرد: دادگاه گروهی از شهروندان را به دلیل تلاش برای استفاده از حق ابراز عقاید خود از طریق شبکه های اجتماعی یا شرکت در راهپیمایی های مسالمت آمیز برای آزادی، عدالت و برابری اجتماعی به اعدام محکوم کرد.

این کمیته تاکید می کند که ادامه صدور این احکام خودسرانه ادعاهای رژیم سعودی مبنی بر احترام به حقوق بشر و لغو مجازات اعدام را رد می کند.

این هیئت «یوسف المنصف»، «عبدالمجید النمر»، «جواد خاریس»، «فضل الصفوانی»، «علی المبیوک»، «محمد الباد»، «محمد الفرج» نام داشت. “. بیان کرد. «احمد التندا»، «حسن زکی الفرج» و «علی الصبیثی» کودکان و نوجوانان همگی با احکام گروهی اعدام شدند.

کمیته حمایت از حقوق بشر در شبه جزیره عربستان توضیح داد که چند روز پیش قوه قضاییه سعودی حکم اعدام دیگری را برای الفرج، جلال الباد، عبدالله الرازی، حیدر الطحیفه و حسین ابوالخیر صادر کرد. «صادق ثمار»، «جعفر سلطان»، «احمد العباس»، «حسین الفرج»، «منهال الرب»، «حسین آل ابراهیم»، «السید علی العلوی»، «حسین آدم»، «ابراهیم ابوخلیل الحویتی»، «شادلی احمد محمود الحویتی» و «عطالله موسی محمد الحویتی» را شامل می شود.

این کمیته با تاکید بر اینکه «کارنامه رژیم سعودی در اعدام غیرنظامیان بسیار جدی است»، افزود: در اسفندماه سال جاری ۸۱ نفر از جمله ۴۱ زندانی سیاسی و عقیدتی به طور همزمان در این کشور اعدام شدند.

این بیانیه افزوده است: به بردگی کشیدن جان انسانها در ظلم و ستم یک حکومت تمامیت خواه از طریق نظام عدالت سیاسی و محاکمه های ناعادلانه که فاقد مبانی شفافیت و عدالت است، جنایات و تخلفات پیش روی مردم را آشکار می کند. رژیم و دستگاه امنیتی اش با آن مواجه است.

این کمیته از جامعه بین‌المللی و سازمان‌های حقوق بشری جهان می‌خواهد تا علیه این کشتار که خلاف قانون و حقوق بشر به بهانه‌ها و اتهامات واهی مختلف و تجاوز به جان غیرنظامیان است، اقدامی قوی و سریع انجام دهند. تمام کردن را متوقف کنید.

کمیته حمایت از حقوق بشر در شبه جزیره عربستان تاکید کرد: سکوت و شکست بین المللی در قبال این جنایات و کشتارها یکی از دلایلی است که رژیم سعودی را به نقض حقوق بشر و افزایش تعداد اعدام های زندانیان سیاسی و عقیدتی تشویق می کند. برخورد با جرایم ارتکابی و تحریم نشده [حکومت سعودی] وجود دارد

این کمیته با هشدار به “رژیم سعودی از این قتل عام” تاکید کرد: عدالت پس از مدتی انتقام آنها را خواهد گرفت و مردم این جنایات را فراموش نخواهند کرد و این ننگ در تاریخ آل سعود و رژیم ظالم آنها ثبت خواهد شد.

بر اساس این گزارش، دولت عربستان از ابتدای سال 2022 تاکنون 120 اعدام انجام داده است و علیرغم همه وعده ها برای پایان دادن به این نوع مجازات ها، همزمان مجازات های جدیدی را نیز صادر کرده است.