شعله های اجتماعی دولت یازدهم و دوازدهم را نباید فراموش کرد!/ رئیسی در چه شرایطی دولت را از روحانی تحویل گرفت؟ساعت: 11:23
تاریخ انتشار: 1401/03/29
کد خبر: 1876936

یک سال از ایمان آیت اللهی به رئیسی می گذرد و در حالی که بسیاری معتقدند بسیاری از وعده های رئیسی هنوز محقق نشده است، نباید فراموش کرد که رئیسی وارث مدیریت حسن روحانی است. در واقع دولت سیزدهم در زمانی روی کار آمد که کشور تقریباً «بی تابعیت» بود و شرایط اجتماعی بسیار متزلزل بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ یک سال از انتخاب سید ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس دولت سیزدهم می گذرد. فرصتی برای گفتن این است که صلح یک دستاورد بزرگ برای کشور در عرصه های مختلف اداری به ویژه در عرصه های اقتصادی است.

آیت الله رئیسی در 28 خرداد 1400 با بیش از 18 میلیون رای توانست قوه مجریه را به دست گیرد. وی از همان ابتدا مبارزه با فساد و اصلاح نظام مدیریتی را در دستور کار دولت منتخب مردم قرار داد.

در حالی که بسیاری معتقدند وعده های رئیس جمهور تا حد زیادی محقق نشده است، اما نباید فراموش کرد که مدیریت حسن روحانی به رئیس جمهور به ارث رسیده است. در واقع دولت سیزدهم در زمانی روی کار آمد که کشور تقریباً «بی تابعیت» بود و شرایط اجتماعی بسیار متزلزل بود.

دولت بیشتر سال جاری را صرف اصلاح شیوه های مدیریتی نادرست و چالش برانگیز دولت کرده است، حداقل به این امید که بتواند فشار روانی مردم را کاهش دهد. بیایید فراموش نکنیم که تحت چه شرایطی یک رئیس جمهور 1400 کشور را در ژوئن فتح کرد. این گزارش به دنبال بررسی مجدد وضعیت کشور در دوران دولت حسن روحانی و تشریح وضعیت کشور فراتر از عملکرد اخیر دولت سیزدهم است:


تحویل دلار به دولت سیزدهم با 630 درصد افزایش قیمت

ارزش دلار در کشور در اثر دولت حسن روحانی 630 درصد افزایش یافته است. در ابتدای دولت روحانی قیمت دلار 3200 تومان بود اما 8 سال بعد به 30 هزار تومان رسیده بود که بزرگترین شوک ارزی تاریخ کشور محسوب می شود.

و حالا با تورم ناشی از این گرانی ها، ریاست دولت سیزدهم را بر عهده گرفته است تا خرابی های اقتصادی را مدیریت کند. اما در خرداد 1401 قیمت دلار بازار به کانال 29 هزار تومان بازگشت.


رشد نامحدود نقدینگی در ابتدای دولت سیزدهم

افزایش منظم نقدینگی یکی دیگر از عوامل مهم در ایجاد تورم ساختاری در اقتصاد کشور است که منجر به فقر قدرت خرید و معیشت مردم می شود، زیرا کمبود نقدینگی برای تولید منجر به سفته بازی و عادی شدن قیمت ها می شود. .

اگر به رشد نقدینگی کشور در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی نگاه کنیم، مشخص می شود که دولت حسن روحانی با رشد نقدینگی از سال 92 تا پایان سال 99 با 643.4 درصد بیشترین نرخ رشد نقدینگی را داشته است. دولت ها و بدترین عملکرد را دارند. اما نتیجه این اقدام در خرداد 1400 تقدیم رئیس جمهور شد تا رئیس جمهور سیزدهم بار دیگر زباله ها را از بخشی دیگر از اقتصاد کشور خارج کند.

برخلاف دولت های گذشته، دولت سیزدهم در ابتدای سال به وعده خود مبنی بر عدم استقراض از بانک مرکزی عمل کرد و از حقوق برای کاهش نقدینگی در کشور استفاده نکرد.


افزایش قیمت کالاهای اساسی

در آخرین سال عمر روحانی، قیمت کالاهای اساسی در اسفند 98 45.2 درصد، گوشت گاو 40 درصد، گوشت گوسفند 87 درصد و مرغ 87 درصد در اسفند 99 افزایش یافت. از سوی دیگر قیمت برنج بسته به نوع آن از 111 درصد به 113 درصد افزایش یافته است. نادیده گرفتن شیوع بی‌سابقه کرونا، بردن کالاهای دولتی به قدری نادر شده است که مجبورند ساعت‌ها در صف‌های طولانی منتظر بمانند. پس از شناسایی نهایی با ارائه کارت ملی، تعداد محدودی مرغ یخی با قیمت دولتی تحویل داده می شود.


توزیع سبد کالا، شعله ور شدن عزت نژادی است

این تنها تلاش دولت برای خدشه دار کردن وجهه کشور است. وی از ماجرای توزیع سبدهای کالا بین مردم در سال 92 گفت که حواشی زیادی در داخل و خارج از کشور داشت. دولت روحانی که یکی از شعارهای خود را از ابتدا اعاده حیثیت به ایرانیان عنوان کرده و آن را اقدامی خلاف شعور و کرامت انسانی عنوان کرده است، پرداخت ماهانه یارانه نقدی را توهین به مردم دانسته و توزیع کرد. بسته اجناس مورد نیاز آنها مردم.

بارهای روبروی مراکز توزیع ساعت ها در وحشت به سر می بردند زیرا مدیریت در توزیع بسته بین مردم بی توجهی کرده بود. یکی از اتفاقات ناگوار در این زمینه.

توزیع بسته ای از این کالاها در دهه فجر همان سال و ایجاد صف های طولانی برای دریافت آن منجر به سوء استفاده دشمن شد، چنانکه وندی شرماتون، وزیر امور خارجه سابق آمریکا در بیانیه ای برنجی گفت: در اخباری که رصد مواد غذایی را توزیع کرد. همانطور که روحانی قول داده بود این پول در جای دیگری خرج نمی شود.

نکته جالب دیگر این است که سبد کالا بین مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 توزیع شد. این موضوع همچنین بهانه ای را به دشمن داد تا به مردم ایران نشان دهد که در فقر به سر می برند و به هر قیمتی مذاکره برای معامله را سیاست خود قرار دهند.

اکنون در چنین شرایطی رئیسی دولت را در دست گرفت و ظرف یک سال تحت عمل جراحی عمیق مالی قرار گرفت تا میانجی را از اقتصاد کشور حذف کند که حاصل آن دلار 4200 دلاری اسحاق زهانگیری بود.


رشد اقتصادی «صفر» و سرمایه گذاری منفی در ابتدای ریاست جمهوری

طبق آمارهای رسمی، «متوسط» رشد اقتصادی کشور در دهه 90 تقریباً صفر بوده است که کمترین رشد اقتصادی در شصت سال گذشته است. از سوی دیگر بی توجهی دولت روحانی به بخش های بین المللی مانند کشاورزی و مسکن در اقتصاد ایران یکی از دلایل اصلی صفر شدن رشد اقتصادی و رکود اقتصاد کشورمان در دهه 90 بود. سرمایه گذاری در دهه 1990 نیز منفی 5 درصد گزارش شد که کمترین رشد سرمایه گذاری در شصت سال گذشته بود. اینها دیگر بقایای سیاستی است که دولت روحانی در 8 سال تحویل کشور به رئیس جمهور در پیش گرفت.

این در حالی است که بر اساس گزارش مرکز آمار، رشد اقتصادی کشور در سه ماهه اول سه ماهه سیزدهم 1400 بوده که 3.5 برابر بیشتر از مدت مشابه سال قبل و رشد اقتصادی مثبت کشور بوده است. از مرکز آمار، 5.9 درصد، طبق اعلام بانک مرکزی، 3.3 درصد.


هفت بحران دیگری است که در آن دولت اشتباه بنفش یک رهبر را برکنار کرد

در سال 94، دولت اول حسن روحانی در همان زمان، هفت شرکت شکر اشتباهی را به ارزش 220 میلیارد تن به حراج گذاشت. در نتیجه کارگران این مجتمع ماه ها دست به اعتصاب زدند و اعتراضات و اعتصابات گسترده ای صورت گرفت. از یک سو و بدهی 280 میلیارد تومانی به اداره کل تامین اجتماعی خوزستان از سوی دیگر به یک بحران اجتماعی در کشور تبدیل شده است.

سرانجام در مهر ماه 1400 با ورود قوه قضائیه و دولت سیزدهم به پرونده اشتباه هفت، مدیران منصوب از سوی دولت برکنار شدند تا شرکت کشت و صنعت هفت تپ برای بازپس گیری حقوق از دست رفته به دولت واگذار شود. کارگران

بحران بی تدبیری دولت روحانی، هفت را به سمت بدرفتاری و در عین حال سهامداران هپکو سوق داد، به طوری که دولت حسن روحانی سابقه ای در بحران آفرینی در کشور دارد که در تاریخ ثبت شده است. بحران ایجاد شده توسط دولت وی سال هاست که در حوزه های مختلف گسترده شده است، بنابراین حذف زباله ها از مدیریت بحران روحانی زمان زیادی می برد.


بحران اجتماعی کرونا در مراسم تحلیف دولت سیزدهم

این ارقام و گزارش ها تنها بخشی از وضعیت پیش روی دولت سیزدهم است. زیرا در زمان روی کار آمدن دولت مرکزی، بیماری بی‌سابقه کرونری قلب نه تنها بر وضعیت مدیریت کشور تأثیر گذاشت، بلکه موجب ناامیدی و نگرانی مردم از افزایش شیوع و عدم وجود این بیماری شد. این اراده مقامات دولتی بود که به آن رسیدگی کنند.

ایران در آغاز دولت سیزدهم رکورد مرگ و میر ناشی از کرونا را شکست و روزانه بیش از ۷۰۰ مورد فوتی را در بین هموطنانمان به ثبت رساند. این یک دولت بزرگ با یک بحران اجتماعی است که بخش‌های مختلف کشور از اقتصاد گرفته تا سیاست و سلامت عمومی را تحت تأثیر قرار داده است.

با این حال، در کمتر از یک ماه و با واردات بی سابقه واکسن توسط دولت سیزدهم، تعداد مبتلایان به کرونا به میزان قابل توجهی کاهش یافت و در عرض یک سال که دولت ایران روز عاری از کرونا را تجربه کرد.

با توجه به این اعداد و ارقام با توجه به شرایط داخلی کشور می توان گفت در همان سال با وجود اینکه هنوز فرصت مناسب برای بسیاری از برنامه های وعده داده شده توسط دولت اصلی پیدا نشده است، آوارها به خوبی آواربرداری شده است. پس از بازگرداندن آن، اقتصاد کشور باید فرصت اجرای سیاست های اقتصادی دولت را داشته باشد.

انتهای پیام/ ک