سه هشدار پرچم قرمز که منجر به افزایش وزن پس از جراحی چاقی می شود

قبل از انجام عمل جراحی چاقی برای کاهش وزن، تصور اینکه بتوانیم یکی از “آن دسته از مردم” که پس از کاهش وزن با کمک جراحی وزن اضافه می کنند. متأسفانه، در برخی مواقع اکثر بیمارانی که جراحی معده را به عنوان آخرین امید خود برای کاهش وزن انجام می دهند، در نهایت مقداری وزن دوباره به دست می آورند. می تواند به سرعت و بدون هیاهو اتفاق بیفتد. در اینجا سه ​​علامت قرمز وجود دارد که باید مراقب آنها باشید که ممکن است منجر به افزایش وزن شود:

  1. خوردن کربوهیدرات نرم در طول 10 سال گذشته تعداد بیشماری از بیماران چاقی به من گفته اند، “در ابتدا خوردن چند چوب شور (کراکر، چیپس، کلوچه و غیره) بی ضرر به نظر می رسید، اما خیلی زود تمام روز آنها را می خوردم و وزن دوباره شروع به بازگشت کرد.” این یک اشتباه رایج توسط بیماران جراحی کاهش وزن است که در نهایت منجر به بازیابی وزنی که قبلاً با جراحی کاهش وزن از دست داده بودند، می شود. ما به کربوهیدرات‌های نرم روی می‌آوریم زیرا در بیشتر موارد، آنها در کیسه معده راحت هستند، طعم خوبی دارند و به راحتی در دسترس هستند. متأسفانه کربوهیدرات های نرم عملکرد کیسه معده را از بین می برند. هنگامی که ما یک وعده غذایی حاوی پروتئین بدون چربی و کربوهیدرات های گیاهی می خوریم، غذا در کیسه معده ما باقی می ماند و احساس پری یا سفتی می کنیم که به ما سیگنال می دهد که غذا را متوقف کنیم. از طرف دیگر کربوهیدرات‌های نرم به سرعت از کیسه عبور می‌کنند و احساس سیری حاصل نمی‌شود، بنابراین می‌توانیم ظاهراً در تمام طول روز کربوهیدرات‌های نرم بخوریم. اولین قانون جراحی کاهش وزن «ابتدا پروتئین» و قانون شماره سه «مصرف میان وعده ممنوع» است. به خاطر سپردن این قوانین به ما کمک می کند از مصرف کربوهیدرات های نرم فرآوری شده خودداری کنیم، عادتی که ممکن است منجر به افزایش وزن در بیماران چاقی شود.
  2. نوشیدن مایعات با غذا به طور کلی به بیماران چاقی توصیه می شود که مصرف مایعات را 30 دقیقه قبل و 30 دقیقه بعد از غذا خوردن متوقف کنند. علاوه بر این به آنها گفته می شود که از نوشیدن نوشیدنی همراه با غذا خودداری کنند. محدودیت‌های مایعات برای تمرکز زمان غذا بر روی یک رژیم غذایی با پروتئین بالا از پروتئین حیوانی لاغر، لبنیات و گیاهی در نظر گرفته شده است. غذای پر پروتئین کیسه معده را پر می کند و در صورت نبود مایعات، سیری را به بهترین نحو حفظ می کند. هنگامی که ما نوشیدنی را همراه با وعده غذایی پروتئین بدون چربی خود مصرف می کنیم، غذا قبل از هضم کامل از طریق کیسه معده شسته می شود. با شسته شدن غذا، مواد مغذی از بین می روند و گرسنگی سریعتر برمی گردد. همانطور که به دنبال جراحی کاهش وزن پیش می رویم، تمایل داریم محدودیت های مایعات را کاهش دهیم، زیرا خوردن غذا بدون مایع راحت نیست و گفتگوی شام با خشکی دهان دشوار است. گاهی اوقات یک جرعه کوچک آب همراه با غذا ممکن است قابل قبول باشد و بعید است که باعث افزایش وزن شود. با این حال بازگشت به نوشیدن کامل با وعده های غذایی تقریباً همیشه منجر به کاهش وزن یا در نهایت افزایش وزن می شود.
  3. اجتناب از مقیاس در طی هفته‌ها و ماه‌های اولیه پس از جراحی کاهش وزن، بیماران به‌طور مکرر وزن می‌کنند، زیرا اندازه‌گیری کاهش وزن در ترازو حمام هیجان‌انگیز است. در واقع، برای برخی از بیماران در مرحله کاهش وزن، رابطه با ترازو به یک وسواس نزدیک تبدیل می شود. متأسفانه، بیماران چاقی که مادام العمر رژیم دارند، به طور شهودی می دانند که آونگ چه زمانی از کاهش وزن به افزایش وزن تغییر کرده است. پرهیز از ترازو حمام یک علامت قرمز بلند است که هشدار می دهد افزایش وزن قریب الوقوع است. این قابل درک است، ما برای کاهش وزن سخت کار کرده ایم و اجتناب از ترازو به ما امکان می دهد آنچه را که قبلاً می دانیم انکار یا نادیده بگیریم: در حال افزایش وزن هستیم. بیمارانی که مراسم هفتگی وزن کردن را در همان روز از هر هفته در زمان و مکان یکسان انجام می دهند، بیشتر مسئول افزایش وزن هستند و به احتمال زیاد رفتارهایی را که منجر به افزایش وزن در مراحل اولیه می شود، اصلاح می کنند. بیمارانی که خود را از ترازو اجتناب می‌کنند، تشویق می‌شوند تا برای شناسایی علت افزایش وزن و اصلاح سریع رفتارها، خودارزیابی کنند.

قبل از جراحی کاهش وزن به ما گفته می شود که بای پس معده، باند قابل تنظیم معده (لپ باند)، یا روش های اسلیو معده تنها ابزاری برای کاهش وزن هستند. به ما دستور داده شده است که سبک زندگی را اتخاذ کنیم که شامل اصلاح رژیم غذایی و فعالیت بدنی باشد. این سبک زندگی جدید برای حفظ کاهش وزن و دستیابی به سلامتی بهتر باید تا آخر عمر دنبال شود. همانقدر که جراحی یک ابزار است، ما انسان ها نیز مستعد فراز و نشیب هایی هستیم که آن را زندگی می نامیم. پرچم‌های قرمز نیز ابزارهایی هستند -ابزارهای هشداردهنده- که در صورت مشاهده به ما فرصتی می‌دهند تا اصلاح کنیم و در جهت مطلوب به جلو حرکت کنیم.

رژیم لاغری سریع