سندرم روده تحریک پذیر (IBS) – مقایسه ای از درمان گیاهی مدرن (آلوپاتیک) و آیورودا

سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یک بیماری شایع پزشکی است که بسیاری از افراد را تحت تاثیر قرار می دهد و بسیار ناراحت کننده است، اگرچه ماهیت آن تا حد زیادی خوش خیم است. علائم شایع عبارتند از درد شکم، ناراحتی، گرفتگی عضلات، نفخ، و حرکات شل یا یبوست. علائم از فردی به فرد دیگر متفاوت است و بنابراین مدیریت ممکن است بین افراد مبتلا به طور قابل توجهی متفاوت باشد. تشخیص معمولاً بر اساس علائم و با رد کردن همه علل ارگانیک ممکن انجام می شود. به طور معمول، اکثر بیماران سابقه مزمن دارند اما علائم کاهش وزن یا سایر علائم جدی مانند تب، خونریزی مقعدی یا کم خونی را نشان نمی دهند. اعتقاد بر این است که استرس و آلرژی های غذایی از عوامل مهم ایجاد کننده هستند. این وضعیت معمولاً با تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی به طور رضایت بخشی قابل مدیریت است.

مدیریت مدرن IBS شامل توصیه هایی برای اجتناب از عوامل محرک، خوردن غذاهای با فیبر بالا، نوشیدن آب فراوان، ورزش منظم و خواب کافی است. درمان شامل مکمل های فیبر، ملین ها، داروهای اسهال و درد شکم و داروهای ضد افسردگی است. سایر داروها برای کاهش اسپاسم روده، تحرک بیش از حد، افزایش ترشحات روده و آنتی بیوتیک ها نیز طبق توصیه ها استفاده می شوند.

درمان گیاهی آیورودا نیز با هدف درمان خاص عوامل ایجاد کننده است. داروهای گیاهی که برای IBS استفاده می شود، دیواره های روده را تقویت می کند، به هضم و جذب غذا کمک می کند، حرکت بیش از حد روده ها را کاهش و عادی می کند، ترشحات روده را تنظیم می کند و آلرژی یا حساسیت دیواره مخاطی روده را کاهش می دهد. درمان آیورودا همچنین برای درمان استرس و اضطراب، که از عوامل ایجاد کننده IBS شناخته شده اند، انجام می شود.

مدیریت موفق و طولانی مدت بیماران IBS نه تنها به درمان علامتی، بلکه به داروهایی برای بهبود وضعیت ایمنی عمومی بدن و همچنین تقویت تمام بافت های بدن، به ویژه بافت های خونی و ماهیچه ای نیاز دارد. هدف نهایی درمان IBS ایجاد یک ذهن سالم همراه با بدنی قوی و سالم است. درمان مدرن معمولاً به طور منظم یا متناوب به صورت طولانی مدت یا حتی مادام العمر مورد نیاز است تا علائم را به طور رضایت بخش کنترل کند. در مقابل، با حدود شش تا هشت ماه درمان گیاهی آیورودا، بیماران مبتلا به IBS مزمن یا شدید به طور چشمگیری بهبود می یابند و بیشتر آنها می توانند یاد بگیرند که به تدریج زندگی عادی خود را بدون هیچ دارویی اساسی انجام دهند، اگرچه ممکن است اصلاح رژیم غذایی و سبک زندگی لازم باشد. پس از بهبود کامل علائم، دوز و دفعات داروها را می توان به تدریج کاهش داد و سپس به طور کامل کاهش داد.

بنابراین درمان گیاهی آیورودا نقش مهمی در مدیریت و درمان موفق سندرم روده تحریک پذیر دارد.