سرطان ریه – طبقه بندی، مراحل، علائم، علل، اثرات، پیشگیری، تشخیص و درمان

سرطان ریه به دلیل رشد سریع و کنترل نشده سلول ها در بافت ها ایجاد می شود. این نوع سرطان شایع ترین است و هر سال منجر به مرگ بیش از یک میلیون نفر می شود. این شکل از سرطان با کاهش وزن یا سرفه خونی یا تنفس منظم نشان داده می شود. این را می توان در نمودار رادیویی قفسه سینه مشاهده کرد که سی تی اسکن نیز نامیده می شود. درمانی که فرد دریافت می کند بستگی به مرحله ای دارد که در آن قرار دارد. درمان سرطان شامل جراحی، شیمی درمانی و رادیوتراپی است.

طبقه بندی

سرطان های ریه پس از مطالعه زیر میکروسکوپ طبقه بندی می شوند. طبقه بندی ضروری است زیرا انواع مختلف سرطان به طور متفاوتی درمان می شوند. بخش بزرگی از سرطان ریه را کارسینوم ها تشکیل می دهند – بدخیمی هایی که از سلول های اپیتلیال رشد می کنند. کارسینوم های ریه به دو نوع کارسینوم ریه غیر کوچک و سلول کوچک تقسیم می شوند. سرطان ریه سلول غیر کوچک و کارسینوم سلول کوچک ریه به ترتیب 80.4% و 16.8% فراوانی سرطان ریه را تشکیل می دهند.

1. کارسینوم ریه سلول غیر کوچک

کارسینوم های سلول غیر کوچک ریه با هم دسته بندی می شوند زیرا پیش آگهی و مدیریت آنها تا حدی یکسان است. آنها بیشتر به سه نوع طبقه بندی می شوند: کارسینوم سلول سنگفرشی ریه، آدنوکارسینوم و کارسینوم سلول بزرگ ریه. سرطان ریه سلول سنگفرشی در نزدیکی برونش مرکزی منشا می گیرد. آنها 25 درصد از سرطان های ریه را تشکیل می دهند. آدنوکارسینوما در بافت ریه محیطی شروع می شود. موارد آدنوکارسینوما در نتیجه سیگار کشیدن است. آنها 40 درصد از سرطان های ریه سلول غیر کوچک را تشکیل می دهند.

2. سرطان ریه سلول کوچک

این نوع سرطان ریه نادر است. گاهی اوقات از آن به عنوان کارسینوم “سلول جو” یاد می شود. بیشتر اوقات آنها از راه های هوایی بزرگتر (برونش های اولیه و ثانویه) منشاء می گیرند و از آنجا با سرعت زیادی رشد می کنند. این نوع سرطان ریه اگر بیشتر با سیگار کشیدن همراه باشد.

سرطان های ثانویه

این سرطان ها بر اساس محل منشاء مانند سرطان سینه طبقه بندی می شوند اما به ریه گسترش یافته اند. اکثر سرطان های ریه در کودکان ثانویه هستند.

مرحله بندی سرطان ریه

مرحله بندی سرطان ریه برای ارزیابی میزان گسترش سرطان از محل منشاء آن استفاده می شود. این یک عامل مهم است که درمان بالقوه سرطان ریه را تعیین می کند. درجه از 1A تا 4 شروع می شود، 1A بهترین پیش آگهی و 4 بدترین است.

علائم و نشانه ها

علائم سرطان ریه به شرح زیر است: 1. گرفتگی صدا. 2. کاهش وزن ناگهانی. 3. احساس درد در ناحیه قفسه سینه یا شکم. 4. مشکل در بلع. 5. از دست دادن اشتها. 6. تنگی نفس. بسیاری از علائم ذکر شده در بالا غیر اختصاصی هستند. زمانی که آنها متوجه علائم یا نشانه ها می شوند، سرطان قبلاً از محل منشاء گسترش یافته است. تعداد بسیار کمی از افراد مبتلا به این سرطان در زمان تشخیص علائمی دارند، این سرطان ها در نمودار رادیویی معمول قفسه سینه مشاهده می شوند.

علل

سه عامل اصلی سرطان عبارتند از: مواد سرطان زا (که در تنباکو یافت می شود)، عفونت ویروسی و اشعه یونیزان. در صورت قرار گرفتن در معرض، تغییراتی در DNA در بافت پوشاننده برونش های ریه ایجاد می کند. با آسیب بیشتر و بیشتر بافت ها، سرطان ایجاد می شود.

1. سیگار کشیدن

سیگار عامل اصلی سرطان است. در یک نخ سیگار، 60 نوع سرطان زا مانند رادیو ایزوتوپ ها و نیتروزامین وجود دارد. اعتقاد بر این است که سیگار باعث 80 درصد این نوع موارد می شود. این خطر به طور کلی در افراد غیر سیگاری کمتر است. مدت زمانی که فرد سیگار می کشد به نسبت احتمال ابتلا به این سرطان را افزایش می دهد. مواردی وجود داشته است که اگر فردی سیگار را ترک کند، سلول های آسیب دیده به تدریج ترمیم می شوند. در افراد غیر سیگاری، سیگار کشیدن غیرفعال علت اصلی سرطان ریه است. سیگار کشیدن غیرفعال استنشاق سیگار توسط فرد دیگری است.

2. گاز رادون

گاز حاصل از تجزیه رادیوم این گاز بی رنگ و بی بو است. قرار گرفتن در معرض تشعشعات، ماده ژنتیکی را یونیزه می کند و باعث ایجاد جهش هایی می شود که گاهی سرطانی می شوند. قرار گرفتن در معرض گاز رادون دومین عامل اصلی سرطان ریه بعد از سیگار کشیدن است.

3. آزبست

آزبست مسئول ایجاد تعدادی سرطان است که یکی از آنها سرطان ریه است. در انگلستان، آزبست 2 تا 3 درصد از کل موارد این سرطان را تشکیل می دهد.

4. ویروس

ویروس ها مسئول ایجاد سرطان ریه در حیوانات هستند. و تحقیقات پتانسیل مشابهی را در انسان نشان داده است.

5. ذرات

ذرات معلق ارتباط مستقیمی با موارد سرطان ریه دارند. اندازه و کمیت ذرات موجود در هوا خطر ابتلا به سرطان ریه را تعیین می کند. اگر غلظت ذرات بیش از 1٪ افزایش یابد، احتمال ابتلا به آن تا 14٪ افزایش می یابد.

پاتوژنز

درست مانند سایر انواع سرطان، سرطان ریه با فعال شدن اکنوژن ها یا غیرفعال کردن ژن های سرکوب کننده تومور شروع می شود. Ocnogenes ژن هایی هستند که افراد را در برابر سرطان آسیب پذیرتر می کنند. اکنوژن ها از پروتو-اکنوژن ها تولید می شوند، زمانی که دومی در معرض مواد سرطان زا خاص قرار می گیرد. در پروتوآنکوژن k-ras، جهش هایی رخ می دهد که مسئول 10 تا 30 درصد آدنوکارسینوم های ریه هستند. تهاجم تومور، رگزایی، آپوپتوز، پروفایل سلولی توسط گیرنده فاکتور رشد اپیدرمی تنظیم می شود. جهش و تقویت EGFR در سرطان ریه سلول غیر کوچک رایج است. اساس درمان با مهارکننده های EGFR نیز با جهش و تقویت EGFR فراهم می شود. آسیب کروموزومی می تواند منجر به از دست دادن هتروزیگوسیتی شود که می تواند منجر به غیرفعال شدن ژن های سرکوبگر تومور شود. آسیب به چهار مورد از این کروموزوم ها: 3p، 5q، 13 q و 17 p در سرطان ریه سلول کوچک شایع است. p53 که یک ژن سرکوبگر تومور است که در کروموزوم 17p قرار دارد در بیشتر موارد تحت تاثیر قرار می گیرد. c-MET، NKX2-1، LKB1، PIK3A و BRAF نیز جهش یافته یا تقویت شده اند. پلی مورفیسم های مختلف ژنتیکی مکمل این سرطان هستند. برخی از آنها شامل پلی مورفیسم در ژن های کد کننده اینترلوکین-1، سیتوکروم p450، پروموترهای آپوپتوز مانند کاسپاز-8 و XRCC1 است که مولکول ترمیم DNA است. افرادی که این پلی‌مورفیسم‌ها را دارند، با قرار گرفتن در معرض مواد سرطان‌زا، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان ریه هستند. این تحقیق نشان داده است که آلل MDM2 309G یک عامل خطر کم نفوذ برای ایجاد آن در آسیایی ها است.

تشخیص

اگر فردی علائمی را گزارش کرده باشد که ممکن است نشان دهنده سرطان مربوط به ریه باشد، در مرحله اول رادیوگرافی قفسه سینه انجام می شود. این آزمایش گشاد شدن مدیاستنیوم، آتلکتازی و پلورال افیوژن را نشان می دهد. حتی اگر هیچ یافته گرافیکی رادیویی وجود نداشته باشد، اما اشاره به این موضوع زیاد است، به دلیل مواردی مانند این که فرد سیگاری شدید با خلط آغشته به خون است، سی تی اسکن ممکن است داده های لازم را ارائه دهد. اگر یافته‌ها در سلول‌های خلط غیرطبیعی باشند، خطر ابتلا به این نوع سرطان را چند برابر می‌کنند. تشخیص زودهنگام می تواند با بررسی سیتولوژیک خلط همراه با سایر معاینات غربالگری انجام شود. تشخیص افتراقی برای بیمارانی که بی نظمی در کاردیوگرافی قفسه سینه نشان می دهد، سرطان مربوط به ریه را همراه با بیماری های غیر بدخیم در نظر می گیرد. اینها دلایل عفونی مانند سل یا ذات الریه را در نظر می گیرند. بیماری های ذکر شده در بالا می توانند منجر به گره های ریوی شوند.

جلوگیری

پیشگیری مثل همیشه بهتر از درمان است. گام هایی در این راستا توسط کشورهای مه با شناسایی مواد سرطان زا و ممنوعیت آنها برداشته شده است، اما دخانیات که عامل اصلی سرطان ریه است، هنوز رایج است. حذف سیگار هدف اول در پیشگیری از سرطان ریه است. اقداماتی برای کاهش سیگار کشیدن غیرفعال نیز با ممنوعیت استعمال دخانیات در اماکن عمومی و محل کار انجام شده است. نیوزیلند استعمال دخانیات در مکان‌های باز را محدود کرده است. اقدام مشابهی نیز توسط Chandigarh هند انجام شده است. بوتان از سال 2005 سیگار کشیدن را جرم انگاری کرده است.

غربالگری

غربالگری برای تشخیص بیماری با انجام آزمایشات پزشکی زمانی که بیمار هیچ علامتی نشان نمی دهد استفاده می شود. گراف رادیویی قفسه سینه یا توموگرافی کامپیوتری آزمایشاتی هستند که برای غربالگری سرطان ریه استفاده می شوند. اما نتایج نشان داده است که تست های غربالگری سرطان ریه به ندرت فایده ای را نشان داده است.

رفتار

درمان سرطان ریه بسته به مرحله یا درجه سرطان می تواند به روش های زیر انجام شود:

1. جراحی

اگر پزشکان سرطان ریه را تشخیص داده باشند، معمولاً از سی‌تی اسکن و توموگرافی با انتشار پوزیترون استفاده می‌شود تا بررسی شود که آیا بیماری قرار گرفته است و می‌توان جراحی انجام داد یا به جایی رسیده است که انجام عمل جراحی امکان‌پذیر نیست. جراحی فقط در صورتی انجام می شود که اسپیرومتری ذخیره تنفسی خوبی را نشان دهد، اما اگر ضعیف باشد، جراحی امکان پذیر نیست. حتی جراحی نیز نرخ مرگ و میر جراحی 4.4% دارد، اما این به دلیل عملکرد ریه بیمار و سایر عوامل است.

2. شیمی درمانی

شیمی درمانی همراه با پرتودرمانی برای درمان کارسینوم سلول کوچک ریه استفاده می شود. شیمی درمانی اولیه در سرطان ریه سلول غیر کوچک متاستاتیک نیز استفاده می شود.

3. پرتودرمانی

رادیوتراپی، همراه با شیمی درمانی، زمانی انجام می شود که بیمار برای انجام عمل جراحی مناسب نباشد. این نوع رادیوتراپی با شدت بالا، رادیکال رادیوتراپی نامیده می شود. CHART (رادیوتراپی تسریع شده مداوم بیش از حد شکسته شده) نسخه تصفیه شده این روش است که در آن دوز بالایی از پرتودرمانی برای مدت کوتاهی داده می شود. هنگامی که سرطان بخش کوتاهی از برونش را تحت تاثیر قرار می دهد، براکی تراپی انجام می شود.

اپیدمیولوژی

سرطان ریه شایع ترین سرطان گزارش شده است. هر سال 1.35 میلیون مورد و 1.18 میلیون مرگ وجود دارد. سرطان ریه در بین افرادی که سابقه سیگار کشیدن در طی سالیان طولانی دارند ایجاد می شود. e 50 سال به بالا. علاوه بر سیگار کشیدن، سیگار کشیدن غیرفعال نیز یکی از عوامل ایجاد سرطان ریه است. حتی انتشار گازهای گلخانه ای از کارخانه ها، خودروها، نیروگاه ها تهدیدی برای سلامت انسان است. سرطان ریه اثر متقابلی با نور خورشید و قرار گرفتن در معرض UVB دارد. این به دلیل اثر ویتامین D است که در پوست در هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید تولید می شود.