سازمان ملل همه پرسی الحاق سرزمین های اوکراین به روسیه را به رسمیت شناخت


در این رای گیری 143 عضو سازمان ملل به قطعنامه پیشنهادی در محکومیت روسیه رای مثبت دادند و 5 کشور رای مخالف و 35 کشور رای ممتنع دادند.

روسیه و بلاروس، کره شمالی، سوریه و نیکاراگوئه نیز به این قطعنامه رای منفی دادند و چین رای ممتنع داد.

جمهوری اسلامی ایران و ونزوئلا در جلسه رای گیری غایب بودند.


پس از وتوی قطعنامه اخیر ضد روسیه از سوی مسکو، آمریکا و متحدانش در نشست فوق العاده مجمع عمومی سازمان ملل متحد به دنبال محکومیت روسیه برآمدند که با تصویب چهارمین قطعنامه از سوی کشورهای جهان محکوم شد.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد با رای مثبت خود و تصویب قطعنامه‌ای در شامگاه چهارشنبه به وقت محلی، برگزاری همه‌پرسی روسیه در بخش‌هایی از اوکراین را غیرقانونی خواند و از این کشور خواست تا الحاق را لغو کند.

مجمع عمومی سازمان ملل در واقع با تصویب این قطعنامه الحاق مناطق دونتسک، خرسون، لوگانسک و زاپوریژیا را محکوم کرد.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تصویب این قطعنامه، اقدامات روسیه را بر اساس قوانین بین‌المللی غیرقانونی دانست و از همه کشورها و سازمان‌های بین‌المللی خواست که هیچ تغییری در وضعیت مناطق اوکراین به رسمیت نشناسند.

این مجمع از روسیه خواست فورا و بدون قید و شرط تصمیمات خود را در مورد وضعیت مناطق اوکراین پس بگیرد.

قطعنامه های تصویب شده در مجمع عمومی سازمان ملل الزام آور نیست، اما غرب در تلاش است تا فشار بین المللی بر روسیه را افزایش دهد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه با امضای فرمان‌هایی استقلال خرسون و زاپوریژیا را که از اوکراین جدا شده بودند، به رسمیت شناخت و راه را برای پیوستن رسمی این مناطق به روسیه هموار کرد.

در احکام صادر شده توسط کرملین آمده است که پوتین این مناطق را به عنوان سرزمین های مستقل به رسمیت شناخته است که یک گام میانجی ضروری قبل از اجرای کامل طرح ها برای اعلام رسمی پیوستن آنها به روسیه است.

همه پرسی الحاق به روسیه از 23 تا 27 سپتامبر (1 تا 5 مهر) در چهار منطقه شرقی دونباس در شرق اوکراین برگزار شد.

در حالی که غرب به رهبری آمریکا به کشورها فشار می آورد تا به قطعنامه های آن رای مثبت دهند، روسیه خواستار رای گیری مخفی شد، اما ایالات متحده و بریتانیا با رای گیری و رای مخفی مخالف بودند.

روسیه معتقد بود که اگر رای گیری مخفی برگزار شود، کشورهای بیشتری به نفع آن رای خواهند داد.

در مجمع عمومی سازمان ملل متحد عصر دوشنبه به وقت محلی، رأی گیری برای تصمیم گیری در مورد علنی یا مخفی بودن رأی گیری انجام شد و 107 کشور از پیشنهاد آلبانی برای برگزاری رأی گیری عمومی حمایت کردند. 13 کشور مخالف و 39 کشور رای ممتنع دادند.

از زمان آغاز جنگ در اوکراین، سه رای در مجمع عمومی سازمان ملل در مورد این جنگ و علیه روسیه گرفته شده است.

اولین رای در 2 مارس 2022 برگزار شد که درخواست آتش بس فوری، خروج تمام نیروهای روسیه و حمایت از غیرنظامیان اوکراینی را تایید کرد.

این مصوبه 141 رای موافق، 5 رای مخالف و 35 رای ممتنع داشت.

دومین قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل نیز در 24 مارس 2022 پیشنهاد شد که روسیه را مسئول بحران انسانی در اوکراین دانسته و خواستار آتش بس فوری و حمایت از میلیون ها غیرنظامی اوکراینی شد.

این مصوبه 140 رای موافق، 5 رای مخالف و 38 رای ممتنع داشت.

سومین قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در 7 آوریل 2022 به تصویب رسید، زمانی که درخواست روسیه برای تعلیق از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد را مطرح کرد که نیروهای روسیه را به نقض حقوق بشر و جنایات جنگی متهم کرد.

به این مصوبه 93 رأی موافق، 24 رأی مخالف و 58 رأی ممتنع داده شد.

روسیه در عین حال رفتار غرب را زیر سوال برده و گفته است که غرب استانداردهای دوگانه دارد و از استقلال کوزوو از صربستان در سال 2008 بدون برگزاری همه پرسی حمایت کرد.