سازمان ملل متحد خواستار کاهش تنش در منطقه غرب آسیا شده است


معاون سخنگوی سازمان ملل متحد اعلام کرد، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد از همه طرف‌ها در منطقه غرب آسیا می‌خواهد حداکثر خویشتنداری را به خرج دهند.

فرحان حق، معاون سخنگوی سازمان ملل روز دوشنبه به وقت محلی به خبرنگاران درباره تهاجم ارتش ترکیه به شمال عراق و سوریه گفت: دبیرکل سازمان ملل متحد از همه طرف ها خواست حداکثر خویشتنداری را به خرج دهند و از تشدید تنش ها خودداری کنند. در منطقه

وی افزود: دبیرکل سازمان ملل متحد نگرانی عمیق خود را از تأثیر درگیری ها بر غیرنظامیان ابراز کرد.

معاون سخنگوی سازمان ملل افزود: طبق قوانین بین المللی، غیرنظامیان باید مورد حمایت قرار گیرند. در زمینه سوریه، دبیرکل اهمیت زیادی برای حفظ آتش بس های توافق شده بین طرف های مختلف و احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه قائل است.

فرحان حقه ادامه داد: دبیرکل سازمان ملل متحد بار دیگر از همه طرف های ذیربط خواست تا مسائل امنیتی را از طریق گفتگو حل کنند و به اصول حاکمیت کشوری، تمامیت ارضی و روابط حسن همجواری احترام بگذارند.

منابع رسانه ای ترکیه عصر امروز دوشنبه از حملات جنگنده های این کشور به مقر نظامی آمریکا در حسکه سوریه خبر دادند.

به گزارش ایرنا، رسانه های ترکیه اعلام کردند که مقر نیروهای آمریکایی در حسکه هدف حملات جنگنده های ارتش این کشور قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش، این نیروهای آمریکایی مسئول آموزش سربازان حزب کارگران کردستان در حسکه هستند.

همچنین شبکه خبری المیادین از حملات مجدد توپخانه ترکیه به چندین روستا در حومه شمالی رقه و حلب خبر داد.

ارتش ترکیه بامداد یکشنبه مناطقی در شمال عراق و سوریه را هدف حملات هوایی قرار داد. این حملات علیه مواضع نیروهای مسلح SDF در اطراف عین العرب در حومه شرقی حلب و همچنین مواضعی در منطقه عین عیسی در شمال استان های رقه و الحسکه در سوریه انجام شد. .

پس از این حملات، منابع خبری از کشته شدن 12 نفر در این حملات خبر دادند. وزیر دفاع ترکیه روز یکشنبه از موفقیت آمیز بودن حملات نظامی این کشور علیه شمال عراق و سوریه خبر داد.

در همین حال، خبرگزاری دولتی سوریه (سانا) دیروز تایید کرد که چند افسر ارتش سوریه در حملات ترکیه به استان‌های حلب و الحسکه سوریه بامداد یکشنبه کشته شدند.

منابع خبری امروز دوشنبه از حمله هوایی مجدد ارتش ترکیه به شهر عین العرب در شمال سوریه خبر دادند که در همین راستا رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه گزینه «عملیات زمینی» علیه مناطق شمالی را نیز در نظر گرفته است. عدم حملات آنکارا به سوریه و عراق و حملات هوایی محدود در این مناطق گویای همه چیز بود.