سازمان ملل باید سازمان ملل باشد نه سازمان قدرت ها، پاسخ ناتو و آمریکا به منطقه جنگ، اشغال و ویرانی است.ساعت: 04:30
تاریخ انتشار: 1301/07/01
کد خبر: 1899073

آیت الله رئیسی در دیدار دبیرکل سازمان ملل متحد:

رئیس جمهوری اسلامی ایران شامگاه پنجشنبه به وقت محلی نیویورک در دیدار با دبیرکل سازمان ملل متحد، بر اهمیت جایگاه این سازمان در نقش آفرینی کشورها در حل مشکلات و پیشگیری از آنها تاکید کرد. باید سازمان ملل باشد نه سازمان قدرت ها بدون دخالت خارجی ها در امور داخلی آنها.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ آیت الله دکتر سیدابراهیم رئیسی در ادامه برنامه ریزی ها برای چهارمین روز سفر به نیویورک در دیر آنتونیو گوترش با اشاره به بحران های جاری در برخی کشورهای منطقه راه حل همه آن ها را برشمرد. خواستار ایجاد گفت‌وگوهای ملی بدون دخالت خارجی و نیاز به ایفای نقش جدی‌تر سازمان ملل متحد شد.

دکتر رئیسی جمهوری اسلامی ایران را دوست همسایگان خود در شرایط سخت خواند و با اشاره به اقدامات بشردوستانه ایران در ارائه پناهندگی به مهاجران افغانستانی و مبارزه جدی با تروریسم به عنوان تهدیدی بزرگ برای منطقه و جهان گفت: از سوی دیگر، ناتو و ایالات متحده در حال جنگ، ویرانی در منطقه ما هستند، تهاجم و قتل وجود دارد.

رئیس جمهور با اشاره به بحران های کنونی در برخی کشورهای منطقه، راه حل همه آن ها را ایجاد گفت وگوهای ملی بدون دخالت خارجی دانست و افزود: سازمان ملل باید در برابر رفتارهای یکجانبه نقش جدی تری ایفا کند. .

دکتر رئیسی با تاکید بر حمایت ایران از گفت وگوهای منطقه ای برای حل مسائل بین کشورها خطاب به دبیرکل سازمان ملل گفت: اگر عدالت و انصاف از این جایگاه اجرا شود، شما بزرگ ترین نام در تاریخ این سازمان جهانی خواهید بود.
دبیرکل سازمان ملل متحد در این دیدار با قدردانی از تلاش های مستمر جمهوری اسلامی ایران در ارائه پناهندگی به پناهجویان افغان، از نقش ایران در آتش بس یمن قدردانی کرد و گفت که آمریکا از توافق هسته ای خارج شده است. اقدامی سازنده و بسیار دردناک.

آنتونیو گوترش ابتکار ایران برای ایجاد چارچوب مذاکرات منطقه ای را سازنده و مورد حمایت سازمان ملل دانست و با تایید مواضع جمهوری اسلامی ایران در موضوع حقوق بشر گفت: حقوق بشر نباید ابزاری باشد. . و بهانه ای برای جنگ با ملت ها.

دبیرکل سازمان ملل متحد با ابراز ناراحتی از عدم تعلیق تحریم‌ها علیه ایران با وجود ویروس کرونا، گفت: ایران دارای تمدن قدیمی و جزء اجتناب‌ناپذیر و غیرقابل انکار دنیای امروز است و مشاهدات جمهوری اسلامی دست مردم آن کشور است. در حل مشکلات یمن، عراق، سوریه، لبنان و افغانستان آرام و منطقی هستند.