رژیم غذایی متخصص تغذیه اصفهان بوی بد دهان را از بین می برد


با رژیم غذایی بوی بد دهان را از بین ببرید

به یاد داشته باشید که بوی نامطبوع ناشی از خوردن برخی غذاها را می توان با خوردن برخی غذاهای دیگر از بین برد. در این قسمت از وب سایت دکتر رضا اطمینانانی ، متخصص تغذیه در اصفهان با ما همراه باشید تا علل این مشکل را برطرف کرده و بوی بد دهان را با رژیم از بین ببرید.

دلایل اصلی بوی بد دهان

عوامل متعددی می توانند باعث بوی بد دهان شوند. پلاک های باکتریایی در دهان و خوردن غذاهای خاص از شایع ترین علل این مشکل هستند:

جویدن سبزیجاتی مانند جعفری ، نعناع ، میخک ، رازیانه ، بابونه ، رزماری ، مریم گلی و حتی هل بوی بد دهان غذا را از بین می برد.

پلاک دندان

دهان یکی از نقاط بدن است که در آن مقدار زیاد و متنوعی از میکروب ها وجود دارد. پلاک دندان لایه ای از پوشش باکتریایی در دهان است. عدم مراقبت از دندان ، نخ دندان و نخ دندان و خوردن غذاها و نوشیدنی های شیرین می تواند ناشی از پلاک باکتریایی باشد. این پلاک ها روی دندان ها می نشیند و بسیار چسبناک هستند. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن صحیح می تواند از تشکیل پلاک جلوگیری کند. متأسفانه ، اگر تعادل باکتریایی در دهان مختل شود ، پلاک دندانی می تواند سولفات های زنجیره ای کوتاه ، دی آمین ها یا اسیدهای چرب تولید کند که می تواند باعث بوی بد دهان شود.
مقداری غذا بخورید

در اینجا برخی از غذاهایی که می توانند باعث بوی بد دهان شوند ذکر شده است:

سیر و پیاز

سیر و پیاز سرشار از ترکیبات گوگردی هستند و می توانند بوی بد دهان را در داخل و بعد از دهان هنگام جذب و دفع توسط ریه ها ایجاد کنند.

محصولات لبنی

بسیاری از باکتری هایی که در دهان زندگی می کنند می توانند اسیدهای آمینه موجود در محصولات لبنی را تخمیر کرده و بقایایی به نام کادورین یا پوترسید تولید کنند. در نتیجه ، بوی بد ایجاد می شود.

کنسرو ماهی

بوی ماهی پوسیده را نمی توان نادیده گرفت. در طول کنسرو ماهی ، این غذا به تجزیه ادامه می دهد و “آمین های بیوژنیک” تولید می کند که با تولید بوی بدن مرتبط است.

کربوهیدرات هایی که به سرعت تخمیر می شوند

این نوع کربوهیدرات ها شامل طیف وسیعی از مولکول های کربوهیدرات هستند که به راحتی توسط باکتری های طبیعی در دهان و روده تخمیر می شوند و باعث نفخ ، نفخ ، مشکلات روده و البته بوی بد دهان می شوند.

دخانیات و مشروبات الکلی

نوشیدن الکل شدت بوی بد دهان را افزایش می دهد زیرا اتانول یکی از عوامل کم آبی بدن است ، بنابراین بدن را کم آب کرده و همچنین باعث فرار محصولات باکتریایی می شود. سیگار کشیدن همچنین در تشدید عوارض الکل نقش دارد.

چکار باید بکنیم

برای از بین بردن بوی بد دهان با غذا ، از خوردن برخی از غذاهایی که در زیر توضیح داده شده است خودداری کنید. البته ، باید به خاطر داشته باشید که لازم نیست این غذاها را به طور کامل از رژیم غذایی خود حذف کنید. اما کاهش مصرف آنها به طور موثر از بوی بد دهان جلوگیری می کند.
با تغذیه مناسب با بوی بد دهان مقابله می کنید

گاهی اوقات برای از بین بردن بوی بد دهان ، تغییر عادات غذایی و افزایش مصرف آب کافی است. با این حال ، نباید فراموش کنید که بهداشت دهان و دندان و مراجعه به پزشک نیز ضروری است. به یاد داشته باشید که نوشیدن آب زیاد بسیار مفید است و همچنین برای بدن مفید است.

ابتدا علت را پیدا کنید

اولین قدم برای از بین بردن بوی بد دهان شروع درمان علت است. این مشکل فقط با خوردن غذاهایی مانند سیر و پیاز ایجاد می شود که با اجتناب از مشکل خود می توانید این مشکل را برطرف کنید. این مشکل حتی ممکن است به دلیل مصرف ناکافی آب باشد. در نتیجه ، اگر آب بیشتری بنوشید ، می توانید از شر خشکی دهان و بوی بد دهان خلاص شوید. گاهی مشکلات ناشی از مشکلات دندان ها یا لثه ها است. بنابراین ابتدا باید ریشه مشکل را پیدا کنید.

از مصرف الکل و دخانیات خودداری کنید

همانطور که گفته شد ، سیگار کشیدن و الکل علائم بوی بد دهان را بدتر می کند. اگر سیگاری هستید ، باید عادت نه تنها از بین بردن بوی بد دهان را ترک کنید ، بلکه گامی مهم در جهت سلامتی بردارید.

بیش از 3 وعده غذا در روز نخورید

هرچه وعده های غذایی بیشتر باشد ، تعادل pH در دهان بیشتر مختل می شود. در نتیجه زمان بیشتری برای تغذیه باکتری ها در دسترس است و احتمال تجمع بقایای مواد غذایی در کنار دندان و گوشه دهان افزایش می یابد. علاوه بر این ، اکثر تنقلات برای باکتری های دهان شیرین و البته خوشمزه هستند. بنابراین ، توصیه می شود از عادت همیشه خوردن میان وعده در دهان خود اجتناب کنید.

بهداشت دهان را رعایت کنید و دهان خود را با روغن نارگیل بشویید

نتایج برخی از مطالعات نشان می دهد که مسواک زدن برای تنفس معطر بسیار مهم است. علاوه بر این ، توصیه می شود که هر روز بعد از مسواک زدن دهان خود را با روغن نارگیل بشویید. روغن نارگیل سرشار از اسید لوریک است. این ترکیب اثرات مفیدی بر روی عوامل بیماری زای مختلف دهان دارد. برای این کار پس از مسواک زدن به مدت 5 تا 10 دقیقه با یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل غرغره کرده و دهان خود را بشویید. حتی اگر صبر داشته باشید ، می توانید این روغن را به مدت 20 دقیقه در دهان خود قرار دهید و در نهایت روغن را تف کنید.
سبزیجات پیدا کنید

جویدن سبزیجاتی مانند جعفری ، نعناع ، میخک ، رازیانه ، بابونه ، رزماری ، مریم گلی و حتی هل بوی نامطبوع غذا را از بین می برد.

مکمل های بوی بد دهان

فلز روی: نتایج چندین مطالعه نشان داده است که افزودن روی ، ترکیبات سولفات را به گازهای بی بو تبدیل می کند.

پروبیوتیک: به طور کلی ، استرپتوکوکوس سالیواریوس باید در دهان افراد سالم غالب باشد. با این حال ، در افرادی که از بوی بد دهان رنج می برند ، سطح این باکتری پایین است و حتی برخی از آنها این باکتری را ندارند. در نتیجه ، پروبیوتیک ها در از بین بردن و کاهش بوی بد دهان مثر هستند.


رضا اطمینانانی می تواند با ارائه روشهای اساسی رژیم غذایی و میزان و نحوه غذا خوردن ، نقش مهمی در دستیابی به سلامت جسمی و روحی ایفا کند.

برای مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر رضا اطمینانانی متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی:

غذاهای دودی پر خطر

اهمیت غذای گرم و سرد

6 راه برای دریافت امگا 3

گوشت بخورید یا نخوریددیدگاهتان را بنویسید