رژیم غذایی برای کاهش کبد چرب – 5 نکته مهم برای حذف چربی اضافی از رژیم غذایی روزانه

رژیم غذایی برای کاهش کبد چرب بر تعادل و تغذیه با یک هدف کلیدی در ذهن تمرکز دارد: کاهش مصرف چربی با مصرف غذاهای مناسب. اگر در حال حاضر از چربی بیش از حد در کبد خود رنج می برید، خوردن غذاهایی که مشکل را تشدید نمی کند بسیار مهم است. رژیم غذایی مناسب همراه با یک برنامه ورزشی خوب موثرترین درمان برای افراد مبتلا به بیماری کبد چرب (FLD) است.

اگر می‌خواهید با FLD مبارزه کنید، پس تا پایان این مقاله را بخوانید تا با 5 نکته مهم برای حذف چربی اضافی از رژیم غذایی روزانه خود آشنا شوید. این نکات عبارتند از:

  • به سراغ کربوهیدرات های پیچیده بروید
  • مصرف لبنیات خود را کاهش دهید
  • از چربی ها دوری کنید
  • گوشت سفید بهتر از گوشت تیره است
  • فیبر فوق العاده است

حال بیایید هر یک از این موارد را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم.

به سراغ کربوهیدرات های پیچیده بروید

استفاده از کربوهیدرات های پیچیده در رژیم غذایی معمولا به معنای استفاده از قهوه ای ها به جای سفید است. به عنوان مثال، به جای برنج سفید، نان یا نودل تخم مرغ، از غلات کامل، برنج قهوه ای و پاستا استفاده کنید.

از کربوهیدرات های ساده موجود در شیرینی ها مانند آب نبات اجتناب کنید. اگر دندان شیرینی دارید که نیاز به توجه دارد، به جای کیک، پای را انتخاب کنید و از شیرینی های پرچرب مانند کیک تخم مرغ، دونات و بسیاری از کلوچه ها دوری کنید.

مصرف لبنیات خود را کاهش دهید

یک برنامه غذایی برای کبد چرب باید به مقدار کم شامل لبنیات باشد. از 2% یا شیر کامل به شیر بدون چربی و/یا شیر 1% تغییر دهید. این هم به نوشیدن شیر و هم به استفاده از آن در دستور العمل های آشپزی اشاره دارد. پنیرهای کم چرب یا بدون چربی، ماست و سایر محصولات لبنی را انتخاب کنید.

از چربی ها جلوگیری کنید

اگر می‌خواهید از شر چربی‌های کبد خلاص شوید، بسیار مهم است که مصرف چربی در رژیم غذایی خود را به بیش از 30 درصد کالری دریافتی خود محدود کنید. به جای روغن های اشباع، روغن های غیر اشباع را انتخاب کنید و از کره کم چرب یا بدون چربی استفاده کنید. در صورت امکان از زرده تخم مرغ دوری کنید و از چاشنی هایی مانند سس مایونز و سس سالاد به مقدار کم استفاده کنید. همیشه به سراغ گزینه های غذایی کم چرب یا بدون چربی بروید.

گوشت سفید بهتر از گوشت تیره است

قبل از پختن و خوردن، تمام گوشت ها را برای حذف چربی اضافی برش دهید و به جای گوشت های تیره (گوشت خوک، گاو، بره) بیشتر گوشت های سفید (ماهی، مرغ، بوقلمون) مصرف کنید. برش های لاغرتر گوشت را جستجو کنید و از چیزهایی مانند دنده، بال و غذاهای فرآوری شده مانند سوسیس و کالباس دوری کنید. ماهی تن می تواند یک منبع عالی جایگزین گوشت باشد.

فیبر فوق العاده است

رژیم غذایی برای افراد مبتلا به کبد چرب باید دارای فیبر بالا باشد تا به هضم غذا کمک کند. برای افزایش مقدار فیبر در رژیم غذایی خود، کلوچه غلات کامل را امتحان کنید و میوه ها و سبزیجات تازه و فراوان بخورید. سبزیجات، برگ ها، حبوبات و مرکبات برای فولات (اسید فولیک) و ویتامین C توصیه می شود. در صورت لزوم سبوس را به دستور العمل های خود اضافه کنید.