رژیم غذایی برای درمان هموروئید

یبوست و هموروئید

خونریزی رکتوم قرمز روشن که با مدفوع مخلوط نمی شود، معمولاً علامت اولیه هموروئید (یا املای بد رایج Hemmroids, Hemroids) است. افتادگی فقط با اولین دفع رخ می دهد و سپس به طور خود به خود کاهش می یابد. خارش مداوم مقعد از علائم هموروئید است. درد تنها زمانی رخ می دهد که یک حمله حاد التهاب و ادم همراه با افتادگی یا زمانی که یک آسیب همزمان وجود دارد، مانند شقاق وجود دارد. چندین مشاهدات گواه ارتباط مستقیم بین رژیم غذایی و هموروئید است. به ندرت، در واقع، این بیماری در کشورهایی که رژیم غذایی سرشار از فیبر و کم غذاهای تصفیه شده است، دیده می شود. یکی از اجزای مهم بواسیر یبوست است که به دلیل تلاش بیشتر برای دفع مدفوع است که فشار داخل شکمی را افزایش می دهد و مانع از بازگشت وریدی می شود. علاوه بر این، افزایش فشار باعث افزایش احتقان لگن می شود که می تواند دیواره ورید را ضعیف کند و تشکیل هموروئید را تسهیل کند.

الیاف بیشتر

در نهایت، رژیم غذایی غنی از فیبر موثرترین راه برای پیشگیری از هموروئید است. غلات کامل، حبوبات، سبزیجات و میوه ها باعث تقویت پریستالتیک روده می شوند.

بسیاری از اجزای الیاف آب را جذب می کنند و مدفوع نرم و ضخیم می شود و به راحتی دفع می شود.

همچنین سبزیجات و میوه ها حاوی بسیاری از مواد مغذی هستند که یکپارچگی رگ ها را افزایش می دهند، به ویژه بیوفلاونوئیدهای مهم، ویتامین های A، C، E، B کمپلکس و روی. زغال اخته، گیلاس و شاه توت سرشار از بیوفلاونوئیدها، زردآلو، خربزه، کدو تنبل، هویج و زغال اخته حاوی ویتامین A هستند. مرکبات، توت فرنگی، مویز، کلم بروکلی، کلم بروکسل، شاهی و اسفناج حاوی ویتامین C، غلات کامل و فلکه حاوی مخمر ویتامین B هستند. در حالی که روی در جو، دانه های روغنی، گندم، گندم سیاه، فندق، بادام، نخود فرنگی، جعفری، سیر و هویج وجود دارد.

در مورد بواسیر، باید تعادل – و همچنین روده – کبد و طحال، دو عضوی که به سلامت سیاهرگ ها و در نتیجه شبکه هموروئیدی کمک می کنند، داشته باشیم. اگر انرژی طحال ضعیف باشد، بافت همبند را تغذیه نمی کند و در نتیجه سیاهرگ ها به راحتی خسته می شوند. بنابراین، اجتناب از غذاهای تصفیه شده، شکر (طحال در واقع از قند زیاد رنج می برد و با مصرف غلات تغذیه و متعادل می شود)، غذاهای چرب و غذاهایی که بیش از حد گرم می شوند، مهم است. به عنوان سوسیس، گوشت قرمز، شیر، پنیر، شکلات و قهوه. ما باید مصرف گوشت را کاهش دهیم، احتمالا گوشت قرمز را با گوشت سفید جایگزین کنیم یا بهتر است به ماهی و حبوبات به عنوان منبع پروتئین ترجیح دهیم. همچنین برای جلوگیری از بارگیری بیش از حد کبد، باید سبزیجات سبز را ترجیح دهیم و مصرف سولاناسه از جمله گوجه فرنگی، فلفل و بادمجان را کاهش دهیم.

میسو، جلبک دریایی و موچی

برخی از غذاهای پیشنهاد شده توسط ماکروبیوتیک می توانند نقش موثری در درمان و پیشگیری از هموروئید داشته باشند. غذای مخصوصاً برای رگ‌ها میسو است که از دانه‌های تخمیر شده سویا و جو، برنج یا گندم تهیه می‌شود. میسو طعمی شور دارد و عمدتاً به عنوان چاشنی سوپ استفاده می شود. علاوه بر پاکسازی کبد و بهبود گردش خون، فلور روده را ترمیم می کند و برای یبوست و نفخ معده توصیه می شود. به دلیل خواص قلیایی کردن غذا، برای بیماری هایی مانند آرتریت نشان داده شده است و در نهایت انرژی باعث تقویت کلیه شده و در نتیجه تون کلی بدن را بهبود می بخشد. اگرچه جلبک ها یک غذای عالی در درمان هموروئید هستند. مواد افزودنی به پختن حبوبات و غلات، گرمای داخلی را از بین می برد و پریستالسیس روده را بهبود می بخشد، به لطف لجن که آب را جذب می کند و مخاط روده را لمس می کند. به ویژه، کامبو برای روده مفید است، در حالی که واکامه برای کبد بهترین است. اولی به سبزیجات آب پز اضافه می شود، دومی در سوپ. یکی دیگر از مواد غذایی بسیار مناسب برای تقویت طحال (بیش از همه خوب و مقوی) موچی است. اینها کیک های کوچک برنج شیرین هستند که می توان آنها را روی حرارت کم گرم کرد.