رویای خرگوش ساترا تازه شروع شده است/ ساترا هیچ بهانه ای برای مجوز و نظارت نداردساعت: 10:00
تاریخ انتشار: 1301/06/18
کد خبر: 1761658

پس از دو سال جنگ بین ارشاد و ساترا بر سر کنترل فضای مجازی و شبکه تلویزیونی خانگی، ساترا اکنون مجوز ساخت و ساز و نظارت بر شبکه را برعهده دارد. اما گویا عطش قدرت سیراب شده و درد عدم نظارت نیز در او جاری است.

به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ زندگی شبکه نمایش خانگی در ایران به یک دهه می رسد; شبکه ای که با سریال هایی چون «قلب یخی» و «قهوه تلخ» دل ها را به دست آورده است. سریال هایی که مجوز ساخت خود را از ارشاد صادر کردند، از نظر مضمون و محتوا و لباس و گریم عملاً آزادی بیشتری نسبت به تلویزیون داشتند و در نهایت باعث عدم نظارت بر محتوا و تبلیغ این سریال ها شد. برخی مضامین مانند خیانت، ابتذال، تجمل گرایی و خشونت های بی دلیل صدای اعتراض کارشناسان فرهنگی و خانواده ها را برمی انگیزد.

این داستان است ابتذال فرهنگی این امر با ورود VOD ها به این شبکه و عدم نظارت، از مجوز تولید و ساخت تا خروجی آنها پس از انتشار ادامه یافت.

در یکی دو سال اخیر خروجی این سریال ها و به دلیل خشونت، روابط گسسته و علنی، استعمال دخانیات و مشروبات الکلی و موارد دیگر، انتقادات زیادی به وزارت آموزش و پرورش متولی وارد شده است. برای تولید و پخش این محتوا نهایتاً برای مدتی مجوز ساخت سریال و سر و سر را لغو کرد.مسافرخانه» به عنوان نهادی برای تنظیم مقررات صدا و تصویر در فضای مجازی تاسیس شد. سازمانی که بر صدا و سیما نظارت دارد و بر اساس قانون باید بر این فضا و محتوای تولید شده در آن نظارت داشته باشد.

مسافرخانه دیگر هیچ بهانه ای برای اجازه و نظارت ندارد

ارشاد دوباره مجوز ساخت سریال را صادر کرد شبکه نمایش خانگی ساترا وظیفه نظارت بر محتوای این سریال های منتشر شده و آغاز مبارزات جدید را بر عهده داشت. سریال جدیدی پخش تلویزیونی خود را در VOD آغاز می کند و در اواسط پخش تلویزیونی با سانسورچیان مسافرخانه مواجه می شود و اعتراض عوامل تولید و بلاتکلیفی مخاطب نتیجه این کشمکش است.

اما ساترا با اشاره به قوانین جدید معتقد است که مسئولیت تولید محتوای حرفه ای برای فضای مجازی به آنها محول شده و از ابتدای سال جاری اقدام به تاسیس و راه اندازی شوراهای محتوا در این زمینه کرده است. علی اصغر پورمحمدی، یکی از مدیران ارشد سازمان صدا و سیما، ریاست این شورا را بر عهده دارد. از دیگر اعضای این شورا می توان به محسن مهاجرانی (از مدیران سابق صداوسیما)، عبدالکریم خیامی و محمدرضا جعفری جلوه (مدیر شبکه دو سیما) اشاره کرد که در زیر مجموعه آن 3 کارگروه مستند، سریال و برنامه ترکیبی وجود دارد. درخواست ها در این کارگروه ها بررسی می شود و به طور خلاصه طرح مورد تایید یا مشروط تایید یا رد می شود..

اکنون علاوه بر نظارت بر محتوای این سریال ها و هر آنچه در فضای مجازی تولید می شود، پروانه ساخت نیز به مسافرخانه سپرده شده است و دیگر هیچ بهانه ای برای عدم نظارت قبلی و کم کاری وجود ندارد. اما با این همه مجوز، تشنگی ساترام برطرف می شود و داستان «بدون نظارت» ادامه دارد.

خواب خرگوش مسافرخانه تازه شروع شده است

سریال هایی یکی پس از دیگری با انواع محتوای نامحدود، ترویج خشونت بی اساس، روابط آزادانه دختر و پسر، رابطه با زنان متاهل و …. شبکه نمایش خانگی و آزادانه هر گونه محتوایی را با برچسب «محدودیت سنی» تبلیغ و نمایش می دهند و حتی ساترا نیز از دور آنها را تماشا می کند و گویا ترجیح می دهد خود را درگیر عوامل سازنده سریال نکند و چشمش را به این آشفتگی فرهنگی نگه دارد. بسته است. ساترای نمی تواند توپ را به زمین هدایت پرتاب کند و مسئولیت تمامی محتوای تولید شده در فضای مجازی را بر عهده دارد.