روش های مختلف برای محاسبه چربی بدن

برای طولانی‌ترین زمان، ما به نموداری متکی بودیم که بر اساس آمار شرکت‌های بیمه بود. این جداول معمولاً به عنوان جداول ارتفاع-وزن نامیده می شوند. همه ما از آنها استفاده کرده‌ایم و امروز هم آنها را در اطراف خواهید دید. مشکل این است که تعداد کمی از آنها چارچوب بدن شما را در نظر می گیرند و هیچ کدام چربی بدن شما را محاسبه نمی کنند. با این حال، اکنون راه‌های جدیدتر و دقیق‌تری برای یافتن محدوده وزن سالم‌تان وجود دارد.

شاخص توده بدنی (BMI) دستورالعملی است که برای تعیین اینکه آیا شما در معرض خطر مشکلات مرتبط با سلامتی مرتبط با وزن خود هستید یا خیر، استفاده می شود. اینها شامل بیماری قلبی، دیابت و سرطان است. فرمول محاسبه BMI به شرح زیر است: BMI = توده بدن بر حسب کیلوگرم / (قد x قد بر حسب متر). بیشتر و بیشتر افراد ترغیب می شوند که به جای اینکه فقط به ترازو بستگی داشته باشند، BMI خود را دریابند.

در اینجا محدوده BMI آمده است:

* 18 به بالا کم وزنی محسوب می شود. این ممکن است به عادت سیگار کشیدن یا تغذیه نامناسب نسبت داده شود. اگر به شدت دچار کمبود وزن شوید، ممکن است قاعدگی ماهانه خود را متوقف کنید و ممکن است نابارور شوید.

* 19 تا 24 یک محدوده سالم در نظر گرفته می شود. به طور کلی، اگر در این دسته قرار می گیرید، خطر ابتلا به مسائل مربوط به سلامتی کم است.

* 25 تا 29 محدوده اضافه وزن در نظر گرفته می شود. اگر در این محدوده قرار دارید، در معرض خطر متوسطی برای ایجاد مشکلات مرتبط با سلامتی قرار دارید.

* 30 به بالا چاق محسوب می شود. افراد در این محدوده در معرض خطر بالایی برای ایجاد مسائل مرتبط با سلامت هستند.

به خاطر داشته باشید که BMI تنها بخشی از معادله است. موارد دیگری که باید در نظر گرفته شود، سابقه خانوادگی، شغل و طیف گسترده ای از سایر عوامل خطر سلامت است. همچنین، BMI چربی و ماهیچه بدن را محاسبه نمی کند. ورزشکارانی مانند بدنسازان، بازیکنان فوتبال و هاکی و هر کس دیگری که از برنامه تمرینی با وزنه استفاده می کند، BMI را مفید نمی بیند. همچنین، مهم است که توجه داشته باشید که کودکان، سالمندان و بزرگسالان کم تحرک نباید از BMI به عنوان روشی برای محاسبه چربی بدن استفاده کنند.

اندازه گیری دور راهی برای محاسبه چربی بدن با استفاده از اندازه گیری نوار، معادلات و جداول است. یکی از ساده ترین و مطمئن ترین روش های شما نیست. دقت محاسبه چربی بدن با استفاده از این روش می تواند تا 4٪ کمتر باشد، بنابراین اگر چربی بدن خود را 20٪ محاسبه کنید، محدوده واقعی بین 16 تا 24٪ خواهد بود. این روش نباید توسط افرادی که بیش از حد اضافه وزن دارند یا ورزشکارانی که با وزنه تمرین می کنند، استفاده نشود.

اندازه‌گیری چین‌خوردگی یک روش قابل اعتماد است که با استفاده از کولیس، پوست‌های چین‌خورده را در سه نقطه از بدن شما نیشگون می‌گیرد و سپس با استفاده از معادلات مختلف، درصد چربی بدن شما را محاسبه می‌کند. این یک روش آسان برای استفاده است و زمانی که توسط معاینه کننده مجرب انجام شود بسیار دقیق و قابل اعتماد است. هزینه ها نسبتاً ارزان هستند و حتی تعدادی کولیس وجود دارد که به شما امکان می دهد خودتان را آزمایش کنید.

تجزیه و تحلیل امپدانس بیوالکتریکی (BIA) فناوری است که شما هنگام محاسبه چربی بدن خود با “مقیاس چربی بدن” استفاده می کنید. یک جریان سطح پایین از بدن شما عبور می کند و مخالفت با جریان جریان را اندازه می گیرد. هنگامی که به درستی استفاده شود، این روش به اندازه کولیس های چین خوردگی پوست دقیق و قابل اعتماد است. به خاطر داشته باشید که میزان آب در بدن، دمای پوست و فعالیت بدنی اخیر بر نتایج تأثیر می گذارد. شما همچنین به معادلاتی وابسته هستید که سازنده ها در ترازو تعبیه کرده اند، که ممکن است مناسب ترین معادل برای شما نباشد.

توزین هیدرواستاتیک دقیق ترین روشی است که در اینجا لیست کرده ایم. به آن توزین زیر آب نیز گفته می شود. آزمايشگر ميزان آب جابجا شده را هنگام ورود به مخزن توزين هيدرواستاتيك كه گاهي اوقات Bod Pod ناميده مي شود اندازه مي گيرد و سپس از معادله اي براي محاسبه چربي بدن بر اساس تراكم بدن شما استفاده مي كند. یافتن این روش می تواند دشوار باشد، بسیار وقت گیر و بسیار گران است، اما دقیق ترین روش در بین تمام روش ها است.

همانطور که در بالا توضیح دادیم، روش های مختلفی برای محاسبه چربی بدن وجود دارد. اگر می خواهید وزن کم کنید، همیشه با یک پزشک مشورت کنید تا روش مناسب شما را پیدا کند.