روسیه به شدت از استقرار بمب های هسته ای جدید آمریکا در اروپا انتقاد کرده است


روسیه حدود 2000 سلاح هسته ای استراتژیک دارد، در حالی که ایالات متحده حدود 200 سلاح هسته ای دارد که نیمی از آنها در پایگاه هایی در ایتالیا، آلمان، ترکیه، بلژیک و هلند هستند.

در بحبوحه بحران اوکراین، پولیتیکو در 26 اکتبر گزارش داد که ایالات متحده در نشست پشت درهای بسته ناتو در این ماه اعلام کرد که با رسیدن سلاح های جدید به پایگاه های اروپایی، نسخه مدرن شده B61-12 را سریع دنبال خواهد کرد. در کشور.

«الکساندر گروشکو» معاون وزیر خارجه روسیه با انتقاد از استقرار سلاح‌های هسته‌ای جدید آمریکا در اروپا به تاس گفت: ما نمی‌توانیم برنامه‌های نوسازی سلاح‌های هسته‌ای در اروپا را نادیده بگیریم.

بر اساس تحقیقات منتشر شده در سال 2014 توسط فدراسیون دانشمندان آمریکایی، بمب گرانشی 12 فوتی B61-12 دارای سرجنگی کوچک تری نسبت به بسیاری از نسخه های قبلی کلاهک است، اما دقت بیشتری دارد و در زیر زمین نفوذ می کند.

گروشکو همچنین گفت: آمریکا این تسلیحات هسته ای را مدرن کرده، دقت آنها را افزایش می دهد و قدرت کلاهک هسته ای را کاهش می دهد، یعنی این سلاح ها را به سلاح های میدان جنگ تبدیل می کند و در نتیجه محدودیت هسته ای را کاهش می دهد.

پنتاگون گفته است که قصد ندارد درباره جزئیات زرادخانه هسته‌ای آمریکا بحث کند و پیش‌فرض داستان پولیتیکو نادرست است زیرا ایالات متحده مدت‌هاست که برای مدرن‌سازی زرادخانه هسته‌ای B61 خود برنامه‌ریزی کرده است.

همچنین، اسکار سیرا، سخنگوی پنتاگون گفت: «مدرن سازی زرادخانه هسته ای B61 ایالات متحده سال هاست که ادامه دارد و برنامه هایی برای جایگزینی ایمن و مسئولانه تسلیحات قدیمی با نسخه های ارتقا یافته B61-12 بخشی از یک تلاش برنامه ریزی شده برای نوسازی است.

سیرا در بیانیه‌ای گفت: «مدرن‌سازی تسلیحات هسته‌ای ایالات متحده در اروپا به هیچ وجه به رویدادهای جاری در اوکراین مرتبط نیست و به هیچ وجه با آن تسریع نمی‌شود».

جنگ روسیه در اوکراین جرقه شدیدترین رویارویی بین مسکو و غرب از زمان بحران موشکی کوبا در سال 1962 بوده است.

اگر ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه بارها مورد حمله قرار گیرد، روسیه با تمام ابزارهای موجود از جمله سلاح هسته ای از خاک خود دفاع خواهد کرد. این اعلامیه ها نگرانی خاصی را در غرب ایجاد کرد و پوتین قبلا گفته بود که غرب در حال باج گیری هسته ای علیه روسیه است.

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده در 6 اکتبر گفت که پوتین جهان را بیش از هر زمان دیگری از زمان بحران موشکی کوبا به هولوکاست هسته ای نزدیک کرده است.

بمب هسته ای B61 ایالات متحده برای اولین بار پس از بحران موشکی کوبا در نوادا آزمایش شد و در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما از سال 2009 تا 2017، توسعه نسخه جدید این بمب به نام B61-12 مورد تایید قرار گرفت.

معاون وزیر خارجه روسیه همچنین گفت که ناتو قبلاً تصمیماتی برای تقویت بخش هسته ای برنامه های نظامی این ائتلاف گرفته است که مسکو همه آنها را در نظر خواهد گرفت.

از سوی دیگر، آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در آمریکا نیز گفت: با توجه به تنش های کنونی، آمریکا باید تمامی سلاح های هسته ای مستقر در خارج از کشور را به خاک خود بازگرداند.

آنتونوف گفت: در شرایط پرتنش کنونی و افزایش خطرات، کشورهای هسته ای مسئولیت ویژه ای برای جلوگیری از تشدید تنش دارند. علاوه بر این، من بار دیگر از واشنگتن می‌خواهم که تمام سلاح‌های هسته‌ای مستقر در خارج از کشور را بازگرداند، زیرساخت‌های خارجی را برای ذخیره و نگهداری آنها نابود کند و استفاده از این سلاح‌ها را با مداخله زور شبیه‌سازی کند. کشورهای غیرهسته‌ای را از شرکت در «تمرین‌های هسته‌ای مشترک» ناتو محروم می‌کند. تمرینات مغایر با اصول اساسی معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای.

وی افزود: مقامات دولتی عموماً از این سلاح ها به عنوان سلاح های استراتژیک یاد می کنند و معتقدند زرادخانه تسلیحات هسته ای روسیه چند برابر آمریکا است. اما آنها این واقعیت را فاش نمی کنند که همه سلاح های هسته ای استراتژیک ما در تاسیسات مرکزی روسیه ذخیره شده است و هیچ تهدیدی برای آمریکا نیست.

سفیر روسیه در آمریکا افزود: همچنین باید به بمب‌های هوایی آمریکایی مستقر در کشورهای اروپایی که در فاصله کوتاهی از مرز روسیه هستند اشاره کنم. به همین دلیل است که بمب های B61-12 علیرغم کارایی محدود از اهمیت استراتژیک بالایی برخوردار هستند.

وی تاکید کرد: علاوه بر این، نیروهای مسلح روسیه به همراه شرکای ناتو معمولا رزمایش هایی را برای استفاده از این سلاح ها انجام می دهند. اکنون در قالب رزمایش «پایدار نیمروز» این گونه تمرینات در حال انجام است. رهبری اتحاد آتلانتیک شمالی مدعی شد که این فعالیت ها علیه روسیه نبوده است. سوالی که مطرح می شود این است که اگر ما کشوری نباشیم که ناتو در تفکر استراتژیک خود از آن به عنوان “بزرگترین تهدید مستقیم” علیه امنیت خود یاد می کند، این ائتلاف استفاده از سلاح هسته ای را علیه کدام کشور آزمایش خواهد کرد؟