روزهای سیاه مجریان بی بی سی فارسیساعت: 19:27
تاریخ انتشار: 1301/06/20
کد خبر: 1896723

پس از مرگ ملکه انگلیس شاهد اتفاقات عجیبی مانند فروش لباس زیر او در انگلیس هستیم، اما واکنش مجریان بی بی سی فارسی که از هرگونه محتوای ضد ایرانی استقبال می کنند چیست؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ خبرگزاری بی بی سی که با صرف مبالغ هنگفتی از بودجه دولت و مالیات های عمومی انگلیس اداره می شود، همواره سعی کرده است با حفظ ظاهر و ادعای استقلال خود را حامی اطلاعات آزاد نشان دهد و از این طریق، از جامعه حمایت کند. منافع صاحبان آن؛ با این حال، در مقاطع مختلف، این روش فریب و ترغیب نتیجه معکوس می دهد; رویکرد بی بی سی پس از مرگ ملکه 94 ساله انگلیس از این منظر قابل بررسی است.

شاید بی بی سی فارسی در کنار عملکرد بی بی سی ورلد منفی ترین سیاست ها را نسبت به مردم ایران اعمال کرده است. رسانه های همسو با تندروهای ضدایرانی در ایجاد بی ثباتی در کشور و زمینه سازی برای تحریم های غیرانسانی نقش داشته و به دنبال توجیه این سیاست ها هستند.

به دنبال توهمات یکی از رهبران خیانتکار، شبکه خبری بی بی سی قصد داشت حکومت ایران را نشان دهد و ده ها ساعت برنامه تولید کرد که آن را به وارث حکومت جمهوری اسلامی متهم کرد. ناگفته نماند که بر خلاف برخی دولت های مرتجع که جانشینی عاملی برای حکومت نیست و شرایط برای ولایت فقیه دینی، فکری و علمی وجود دارد، بر عهده مجلس خبرگان رهبری است. بدون آن تبدیل شدن به یک رهبر ممکن نیست.

با این حال بی بی سی درگیر این تحلیل ها بود که مرگ ناگهانی ملکه و انتقال موروثی پادشاهی این سیاست رسانه ای را تغییر داد و رسوایی جدیدی ایجاد کرد.

در این میان خبرنگاران ایرانی و مفسران بی بی سی فارسی که برای عزاداری و ستایش ملکه مجبور به پوشیدن لباس سیاه و کراوات شده بودند، نقش غم انگیزی را ایفا کردند.

شب و روز عاشورا عمداً لباس قرمز بپوشند، آشکارا و طبق خط جهانی بی‌بی‌سی، ترویج همجنس‌گرایی، دفاع از ریگی، منافقین و سایر تروریست‌ها در برابر ایران، تحریم‌های ضد بشری مانند تحریم‌های دارویی غرب و آمریکا علیه کودکان و خود مردم بومی پیوسته کفر می‌گویند، هر پیروزی ایرانی را نادیده می‌گیرند و سعی می‌کنند آن را بی‌اثر جلوه دهند و…

قطعاً برخی از این افراد به اعتراف خودشان زمانی که در ایران و رسانه های اصلاح طلب کار می کردند، فکر می کردند چون بی بی سی یک رسانه حرفه ای است و بدون ملاحظه اخبار علیه ایران منتشر می کند، پس رسانه آزاد است. این دیدگاه رایج باعث می‌شود نفهمیم که کار علیه کشور دیگر، به‌ویژه دشمنی که تصور می‌شود، فراتر از آزادی بیان نیست و استفاده از حقیقت و دروغ بر خلاف منافع آن‌ها نشانه آزادی بیان نیست. .

کسانی که همه پیشرفت های ایران اعم از هسته ای، فضایی، علمی و… را نادیده می گیرند و طرد می کنند، مدت ها پیش مجبور به فروش لباس زیر ملکه گزارش های خبری شدند.

برای نقد سیاست های خرافی و قرون وسطایی سلطنت انگلیس و یا جنایات صهیونیست ها کافی است سطح آزادی بیان را محک بزنید، واقعیت آزادی بیان چیست؟

حدس بزنید رسانه دیگری در کشوری که ضدانگلیس و غرب ستیز است، در گزارشی خبری درباره حراج ملکه انگلیس فیلم های کوتاه خود را که در بی بی سی فارسی نیز منتشر شد، همین کار را کرد. مثلاً بدون قیاس و معذرت، لباس خواب یکی از علما و بزرگان ما در حراج به فروش می رسد، چه می شود؟ آنها چه کار می کنند؟ واکنش مذهبی و انقلابی در برابر چنین اقدام زشت و توهین به شعور آنها چه بود؟

در سایر رسانه های ضدایرانی، وضعیت بیشتر مبتذل و مضحک است. چند روز پیش رسانه‌های بین‌المللی سعودی در اقدامی طنزآمیز به دنبال کمپین خبری خوبی که با هدف مقابله با تصاویر سیاه محوطه و جلوگیری از برهم زدن آرامش مردم راه‌اندازی شد، اعلام کردند. فعالیت ها فعالیت های دولتی است و در ایران رسانه مستقل است. وجود ندارد.

یکی از همکاران ما گفت: بله، ما هرگز ادعای بی طرفی نداریم و اعلام بی طرفی دروغ و توهین به مخاطب است، اما شما موفق شدید مقاله ای در مورد جنایات اربابان سعودی و اسرائیلی خود منتشر کنید یا جمله ای در مورد قتل لعنتی و مثله کردن یک خاشقجی، شما چیزی گفتید بی طرف و ما همه دروغ های شما را در مورد مستقل بودن می پذیریم.
گفتگو با مجریان و خبرنگاران بی بی سیشخصاً فکر کنید که در نهایت چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آیا یک لقمه نان ارزش این را دارد که دست نشانده انگلیسی ها و غربی های مصنوعی در برابر مردم شما شوید؟

ما مطمئن هستیم که بسیاری از شما که در این مجلات اصلاح طلب و محافظه کار می نویسید، غرب را منبع آزادی و دموکراسی می دانید. حتما تا الان فهمیده اید که این رام راجیا به دروغ توسط رسانه ها و هالیوود ساخته و پرداخته شده است وگرنه دیکتاتور بهتری در دنیا وجود ندارد. ما منکر مشکلات و عیوب کشورمان نیستیم و ممکن است در یک جامعه متکثر هشتاد میلیونی که هر کدام سلیقه خود را دارند هیچ عیب و علاقه ای وجود نداشته باشد، اما راه و اساس انقلاب اسلامی، هدف رستگاری و رستگاری است. سعادت بشر هرگز مردم را مجبور به دروغگویی نمی کند، وارونه کردن حقیقت بیهوده است و اگر کسی این کار را انجام دهد قطعاً عمدا یا ناخواسته بر خلاف مسیر انقلاب و مصالح مردم عمل می کند.

و البته این رویکردی که امروزه رسانه های غربی به کار می گیرند برای اتصال عیوب و کاستی های افراد به کل نظام نخ نما شده و با آگاهی بیشتر مردم بی فایده خواهد شد.