روایت رئیس هلال احمر از عملیات سیل در کشور


رئیس جمعیت هلال احمر تصریح کرد: در این عملیات ها 79 هزار نفر امداد و نجات و بالغ بر 3 هزار نفر به مناطق امن منتقل شدند، 11 هزار و 800 نفر اسکان اضطراری و 56 نفر مصدوم شدند.

وی با بیان اینکه در این عملیات ها از حمایت و همکاری نیروهای جهادی و سازمان های داوطلبانه برخوردار هستیم، گفت: در مجموع 90 نفر فوت کردند و هنوز 8 مفقود داریم، یک نفر را در امامزاده داوود و چند نفر را در سیل فیروزکوه نجات دادیم. .

کولیوند تصریح کرد: 1400 تیم عملیاتی واکنش سریع و آموزش دیده به صورت مستمر در عملیات امداد و سیل حضور دارند و تیم های ANST (سگ های انبوه) تلاش زیادی برای امدادرسانی انجام داده اند.

رئیس هلال احمر با اشاره به اینکه عملیات جست و جو در برخی مناطق همچنان ادامه دارد، گفت: با کمک استاندار و شهردار تهران توانستیم به سخت ترین مناطق کمک رسانی کنیم. “

وی ادامه داد: مردم و نیروهای جهادی با حمایت روانی و اقلام غذایی در عملیات امداد و نجات در سیل به ما پیوسته اند و حضور تیم های سحر عنصر مهمی در عملیات سیل اخیر برای حمایت روانی بود. برای قربانیان، این تاب آوری را افزایش داده است. کمک کرد تا مردم دور هم جمع شوند و رنج مردم را کاهش دهند.

کولیوند بیان کرد: کالاها و مواد بیولوژیکی را در مکان های امن ذخیره کرده ایم، بالگردها هم اکنون آماده عملیات هستند اما کمک به مردم برای انجام بهتر عملیات بسیار موثر است.

رئیس جمعیت هلال احمر گفت: مردم با حمایت های خود سرمایه اجتماعی هلال احمر را ارتقا داده اند که از مردم فهمیده ایران تشکر ویژه دارم.

از 90 کشته در کشور، 40 نفر مربوط به تهران در منطقه امامزاده داوود و فیروزکو بودند و گفتند: سیل شدید بود، تجهیزات ویژه نیاز بود و شهرداری خیلی سریع این تجهیزات را تهیه کرد. “

کولیوند اذعان داشت: در ساعات آغازین عملیات امداد و نجات توانستیم 800 نفر را به مناطق امن منتقل کنیم که تمامی همکاران امدادی در اولین ساعات حادثه با قدرت در منطقه حضور داشتند.

رئیس جمعیت هلال احمر با برگزاری جلسات مدیریت بحران با همه مسئولان گفت: در زمان تشکیل کمیته مفقودین تلاش کردیم تا از اموال مردم حفاظت کنیم که هم اکنون مراحل شناسایی اجساد نیز در این کمیته ادامه دارد.

وی در ادامه گفت: تا زمانی که شرایط عادی برگردد و به تمامی امکانات مجهز نباشیم، محل حادثه و حادثه دیدگان را ترک نمی کنیم.

کولیوند بیان کرد: مازندران یکی از مناطق آسیب دیده در سیل بود که به دلیل بسته شدن راه دسترسی به مناطق سیل زده روند امداد رسانی به کندی پیش رفت و عملیات امدادرسانی بادی انجام شد اما بارندگی در این مناطق ادامه داشت. مدیریت مناطق، شرایط امدادی دشوار است.

وی بیان کرد: بیش از 6 هزار نفر در قالب 1400 تیم ویژه و آموزش دیده برای انجام عملیات امدادی ایثارگرانه در مناطق سیل زده حضور یافته اند و تیم های امدادی نیز آماده عملیات هستند.

کولیوند ادامه داد: قبل از عید انبارهای امدادی هلال احمر خالی بود و نگران بودیم اما پس از آغاز سال جدید با دستور رئیس جمهور انبارها پر شد و وضعیت بهتر شد.

رئیس جمعیت هلال احمر تصریح کرد: تجهیزات هلال احمر در لجستیک، انبارها، بالگرد و سایر موارد بسیار کوتاه است و با توجه به نیاز مبرم ما باید برای رفع کمبود برنامه ریزی دقیقی انجام شود.

وی افزود: عملیات جست و جو در 12 استان در حال انجام است و عملیات در سایر استان ها تقریبا به پایان رسیده است و انتظار داریم تا 48 ساعت آینده تمام عملیات ها را اعلام کنیم.

کولیوند بیان کرد: هلال احمر بر اساس وظایف خود و به محض دریافت اخطارهای هواشناسی، امدادرسانی را برنامه ریزی می کند، اما نیازمند فرهنگ سازی است که مردم به هشدارها توجه کنند.

رئیس جمعیت هلال احمر تصریح کرد: در حال حاضر اعتماد عمومی به جمعیت هلال احمر افزایش یافته است; در سیل اخیر با اینکه جزو وظایف ما نبود اما پیامک عمومی برای آمادگی مردم در برابر سیل ارسال کردیم.

وی در ادامه سخنان خود گفت: تجمعات زیادی در اربعین حسینی برای خدمت رسانی به زائران برگزار شد. ما پوشش امدادی را در تمام مرزهای تعیین شده در تمام محورهای حمل و نقل ارائه می کنیم.

کولیوند تصریح می کند: امور امداد و نجات و پزشکی – بهداشتی در داخل کشور بر عهده هلال احمر و در خارج از کشور بر عهده وزارت بهداشت است.

وی موافقت کرد: تلاش کردیم تا قبل از عملیات اربعین یک رزمایش جدی با هدف هم افزایی انجام دهیم. در حال حاضر نیروهای ویژه خود شامل کادر پزشکی و امدادی را مستقر کرده ایم، تعداد داوطلبان اعزامی زیاد است اما ظرفیت ما محدود است.

کولیوانت ادامه داد: دو فروند هواپیمای بیمارستانی، یک آمبولانس و یک اتوبوس امدادی به همراه دارو و تجهیزات پزشکی آماده امداد رسانی بودند.

رئیس جمعیت هلال احمر با بیان اینکه امسال احتمال گرمازدگی، کرونا و بیماری های گوارشی در بین زائران وجود دارد و تمهیدات لازم برای آن اندیشیده شده است، گفت:

با اشاره به اینکه 7 پایگاه مرکزی در عراق وجود دارد، نمایندگان هلال احمر و حشدالشعبی در این پایگاه ها حضور دارند، خاطرنشان کرد: امسال تعداد پایگاه ها 3 برابر مراسم اربعین گذشته خواهد بود.

کولیوند افزود: در سه سطح مختلف بیمارستان، درمانگاه و چادرهای امدادی در شهرستان نجف پوشش امدادی داریم. در مسیر شهر نجف، بیمارستان سیار و پایگاه امداد خواهیم داشت. ما از پرستاران و افراد مسلط به زبان عربی برای بهبود روند پوشش امدادی در بیمارستان ها استفاده می کنیم.

وی با بیان اینکه بیمارستان امام علی(ع) هلال احمر برای اولین بار عملیات خود را آغاز می کند، اضافه کرد: کادر درمانی و نیروهای هلال احمر در کربلا، کاظمین، سامرا برای خدمت رسانی به زائران حضور خواهند داشت.