رایزنی های اروپا و آمریکا در مورد برجام در بروکسل


به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا شامگاه پنجشنبه اعلام کرد که با رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران درباره برجام گفتگوهای «عمقی» دارد.

مورا عکسی از این دیدار را در حساب توییتر خود منتشر کرد: “شام در بروکسل با جوزف بورل و رابرت مالی، روسای سیاست خارجی اتحادیه اروپا”. ما در مورد برجام و دیدگاه‌های منطقه‌ای در خاورمیانه گفتگوی عمیق داشتیم. مالی بر تصمیم ایالات متحده برای بازگشت به توافق تاکید می کند.

ساعاتی پیش دیمیتری یانچف سفیر اتحادیه اروپا در فلسطین اشغالی توافق نهایی با ایران در مورد برنامه هسته ای این کشور را پیش بینی کرد.

روزنامه اسرائیلی یدیعوت آحارونوت به نقل از یک مقام اتحادیه اروپا نوشت که اسرائیل و اتحادیه اروپا «منافع مشترکی» در «ممانعت از دستیابی ایران به قدرت بیشتر» دارند.

وی در بخشی دیگر از اظهارات خود درباره لغو تحریم ها در وین گفت: «به اعتقاد من در نهایت با توقف ایران موافقت خواهیم کرد.

مذاکرات برای لغو تحریم ها در وین ماه ها متوقف شده است. از زمان آغاز مذاکرات، دولت آمریکا به جای پیشنهاد ابتکار عملی برای پیشبرد مذاکرات، بارها سعی کرده است تا طرف های مختلف را به کندی و مانع تراشی در مذاکرات متهم کند.

کشورهای غربی به‌ویژه آمریکا در ماه‌های اخیر در پی قطع شدن مذاکرات وین، برای مقصر دانستن ایران و سلب مسئولیت از خود، به روش معمول متوسل شدن به فعالیت‌های روانی و رسانه‌ای متوسل شده‌اند.
آنها در ابتدا مدعی شدند که روسیه با مرتبط ساختن مذاکرات به جنگ اوکراین مانع از برگزاری این مذاکرات شده است.

پس از آنکه سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در جریان سفر امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، تصریح کرد که تضمین همکاری مسکو با ایران پس از اجرای کامل برجام، مانعی برای ادامه مذاکرات با ایران، کشورهای غربی و ایالات متحده خواستار پایان دادن به خصومت ها شد و گفتند درخواست تهران برای حذف نام سپاه پاسداران، مذاکرات را متوقف کرده است.

یکی از دلایل شکست طرف های آمریکایی در انجام اقدامات لازم در مذاکرات وین، مخالفت اعضای کنگره با سیاست های دولت بایدن در خصوص برجام بود. یکی از انتقادات این گروه از قانونگذاران آمریکایی این است که برزام همه حوزه‌های مناقشه آمریکا با ایران از جمله عملیات منطقه‌ای و برنامه موشکی ایران را حل نمی‌کند.

پایان پیام/