راه حل طبیعی برای بی نظمی های قاعدگی

مشکلات زنان و زایمان امروزه زنان آزاردهنده بسیار بیشتر از چند نسل پیش زندگی می کنند. نسبت جنسی در جمعیت شاغل در سراسر جهان به طور قابل توجهی افزایش یافته است، زیرا زنان بار کارهای خانه و همچنین کارهای اداری را به دوش می کشند. این منجر به بسیاری از ناهنجاری های سلامتی در زنان شد که با افزایش استرس بیشتر و بیشتر پیچیده می شوند. قاعدگی غیر طبیعی یکی از آنهاست.

بی نظمی در چرخه های قاعدگی به فاصله زمانی غیرمعمول بین دو سیکل متوالی اشاره دارد. چنین ناهنجاری در مدت زمان بین سیکل ها ممکن است بین 8 تا 21 روز باشد که از نظر پزشکی به آن پلی منوره می گویند. هنگامی که کشش بیش از 36 روز باشد، این پدیده به عنوان الیگومنوره نامیده می شود، که به اوج خود می رسد که زنان تعداد سیکل های کمتری در یک سال دارند. با این حال، بازه زمانی نامنظم در مورد بیماران پلی قاعدگی “متوسط” در نظر گرفته می شود، در حالی که گفته می شود یک بیمار الیگومنوره دارای چرخه “بسیار نامنظم” است.

عوامل سبک زندگی مانند استرس، جلسات تمرینی زیاد، اختلالات خوردن، سیگار کشیدن، اعتیاد به مواد مخدر، کاهش یا افزایش وزن غیرطبیعی و همچنین برخی شرایط پزشکی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک (کیست‌های کوچک در تخمدان‌ها)، تغییر در سطوح هورمونی استروژن و پروژسترون به ویژه در دوران بلوغ و در زمان نزدیک شدن به یائسگی، مداخلاتی مانند سقط جنین، اختلالات تیروئیدی و غیره از علل متعدد قاعدگی نامنظم هستند. وقتی به هر دلیلی تحت استرس هستیم، غدد فوق کلیوی ما هورمون کورتیزول ترشح می کنند. کورتیزول تأثیر مستقیمی بر هورمون های جنسی انسان دارد و باعث عدم تعادل هورمونی می شود که منجر به ناهنجاری های قاعدگی در زنان می شود.

در هند، به غیر از روش های درمانی مانند آیورودا و یونانی، تعداد زیادی درمان خانگی مانند مقدار کمی زنجبیل وجود دارد.آدراکجوشانده در یک فنجان آب، چند رشته زعفران (کسیار) در یک فنجان آب جوشانده شده و به 1 قاشق چای خوری کاهش می یابد، دمنوش (به استثنای مدت یک چرخه مداوم)، آلوئه ورا مخلوط با عسل، آجواین، زردچوبه با شیر یا عسل و غیره. علاوه بر این، محلول های آیورودا شامل استفاده از مارچوبه راسموسوس (شاتاوری)، پوست از ساراکا ایندیکا (آشوکا) و پوست درخت Symplocos racemosa (Lodhra).

بیمارانی که از پلی‌منوره و الیگومنوره رنج می‌برند، اساساً توسط متخصصان در مورد بایدها و نبایدها با توجه به دریافت غذا توصیه می‌شوند. اولی شامل پاپایا، دارچین، انار، دانه‌های کنجد و غیره است. دومی، یعنی خوراکی‌هایی که باید از خوردن آنها پرهیز کرد عبارتند از غذاهای ناسالم، گوشت قرمز، تمر هندی و قهوه.

به غیر از اشکال درمانی مانند آیورودا یا یونانی، مشکلات قاعدگی نامنظم را نیز می توان با تمرین یوگا برطرف کرد. متخصصان یوگا توصیه می کنند بوجانگاسانا (ژست کبرا) ساروانگاسانا (پایه شانه) و آردا چاکراسانا (نیم چرخ یا حالت قوس عقب) به عنوان راه حلی برای قاعدگی غیر طبیعی. تمرین منظم ستون فقرات کشش یوگا، به عنوان مثال، بوجانگاسانا و پاشیموتانا آسانا (ژست خم شدن به جلو) توسط زنان برای آسان کردن زایمان شناخته شده است.

در صورت بروز چنین مشکلاتی که در آن بیمار مشکلات ساختاری با رحم یا لوله های فالوپ داشته باشد، به ندرت به جراحی متوسل می شود. در مورد بیماران مبتلا به تخمدان پلی کیستیک، قرص های ضد بارداری تجویز می شود، در حالی که برای زنانی که تمایل به بارداری دارند، داروهای ناباروری توصیه می شود.

ترکیبی منحصر به فرد از اصول آیورودا، یونانی و یوگای درمانی می تواند به طور موثر با مشکلات زنان مانند آمنوره (عدم هر چرخه برای یک دوره 90 روزه)، پلی قاعدگی، الیگومنوره و موارد مشابه مقابله کند.