رامونابانت (Acomplia) برای کاهش وزن – گناهکار یا مقدس؟

اگر در دهه‌های 60 و 70 به کالج رفته‌اید، ممکن است اشتهای پرخاشگرانه‌ای را به یاد بیاورید که گاهی با کشیدن ماری جوانا همراه بود. سر قابلمه‌های آن روز نمی‌دانستند که داروهایی که در آینده جلوی دم‌نوشی‌ها را می‌گیرند، به آن‌ها کمک می‌کنند تا پوندی را که در طی 30 یا چند سال آینده اضافه می‌کنند، از دست بدهند.

این داروی جدید، رامونابانت (که با محبت در metabolism.com با نام رامونا شناخته می شود)، با نام تجاری Acomplia، در حال حاضر در اروپا در دسترس است و ممکن است به زودی در ایالات متحده نیز در دسترس باشد. شرکت تولید کننده این دارو، Sanofi-Aventis، در مذاکرات طولانی با FDA در خصوص کسب تاییدیه حیاتی مورد نیاز برای عرضه Acomplia به بازار ایالات متحده بوده است. FDA. یکی از دلایل احتمالی این است که اگرچه آزمایش‌های بالینی گسترده نشان می‌دهد که داروی جدید برای کاهش وزن بی‌خطر و مؤثر است، بسیاری از کارشناسان نگران عوارض جانبی احتمالی رامونابانت هستند.

مطالعات نشان می دهد که حدود 30 تا 40 درصد از افراد چاق که رامونابانت مصرف می کنند بیش از 5 درصد از وزن بدن خود را از دست دادند و 10 تا 20 درصد از افراد بیش از 10 درصد از وزن بدن خود را بیشتر از وزنی که تنها با رژیم از دست دادند، از دست دادند. از آنجایی که رامونا بر روی کبد نیز اثر می گذارد، اثرات مفیدی بر تری گلیسیرید و سایر چربی های خون داشت. کاهش فشار خون نیز با درمان رامونا مشاهده شده است.

رامونا با مسدود کردن یک مسیر شیمیایی مهم در مغز به نام سیستم اندوکانابینوئید عمل می کند. دانشمندان حدس می زنند که بدن ما به طور طبیعی موادی شبیه حشیش (ماری جوانا، گلدان، ریفر ارسی) تولید می کند که با سیستم اندوکانابینوئید در تعامل است. سیستم اندوکانابینوئید نه تنها در کنترل اشتها شرکت می کند، بلکه در بسیاری از نواحی بدن از جمله دستگاه گوارش، تنظیم خلق و خو، رشد استخوان، کنترل ماهیچه ها، فشار خون، سازگاری با استرس و سیستم تولید مثل فعال است. چندین متخصص مانند پروفسور زیست شناسی دانشگاه کلرادو در کلرادو اسپرینگز، دکتر رابرت ملامد هشدار داده اند که استفاده طولانی مدت از رامونا برای کاهش وزن می تواند منجر به عوارض جانبی ناخواسته ای در سایر سیستم های بدن شود. در واقع، افسردگی به عنوان یکی از عوارض جانبی ذکر شده است که ممکن است تحمل رامونا را در حدود 3 درصد از افراد چاق در یک مطالعه کاهش وزن محدود کند. تهوع یکی دیگر از عوارض جانبی محدود کننده مهم بود.

کارشناسان صنعت حدس می زنند که Acomplia ممکن است تا تابستان امسال برای مصرف کنندگان آمریکایی در دسترس باشد، اما هیچ کس به طور قطع نمی داند. شرکت های بیمه در ایالات متحده هزینه داروهای کاهش وزن را پرداخت نمی کنند. فقط دارویی که یک بیماری یا شرایط پزشکی را درمان می کند توسط یک شرکت بیمه “پوشش” خواهد داشت. به همین دلیل تصور می‌شود که Sanofi-Aventis برای تایید استفاده از رامونا در درمان دیابت به FDA مراجعه خواهد کرد. این به این دلیل است که بسیاری از بیماران دیابتی با کاهش وزن شاهد بهبود قند خون خود خواهند بود و همچنین رامونا ممکن است تأثیر مستقیمی بر تنظیم گلوکز و کلسترول داشته باشد. سپس این بر عهده FDA خواهد بود که تجزیه و تحلیل خود را در مورد ایمنی و اثربخشی دارو برای این منظور به پایان برساند. این که چقدر طول می کشد حدس هر کسی است.

در این بین ما منتظر می مانیم و منتظر رامونا هستیم. در metabolism.com ما به این فکر کرده‌ایم که اگر اعضای ما آهنگی درباره احساسات خود در مورد این موضوع بنویسند، ممکن است کمک کند.

ما یک چاقو زدیم و به این کوچولو رسیدیم.

(در ضرب آهنگ کالیپسو)

متن ترانه توسط GPepper، Director Metabolism.com

اوه رامونا، اوه رامونا

چرا منو انقدر آبی گذاشتی؟

Xenical تقریباً مثل شما شیرین نیست.

اوه رامون، رامونای من

من می خواهم این پوند زشت را از بین ببرم

من خیلی نرم و گرد به نظر میرسم

اوه رامونا، اوه رامونا

چرا منو انقدر آبی گذاشتی؟

من کاملاً تنها هستم و طعم قدرتمندی برای فوندو پنیر زرد دارم.

اوه رامونا، اوه رامونا

نمی دانم گناهکار هستی یا قدیس

تو جیگرم را شاد می کنی اما بقیه بدنم شکایت دارند.

لطفا نظرات و آهنگ خود را به وبلاگ در metabolism.com اضافه کنید. ممکن است به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید.

فقط شما و پزشکتان می توانید تصمیم بگیرید که کدام درمان های پزشکی برای شما بهترین است. مقالات موجود در metabolism.com مانند این مقاله فقط برای اهداف آموزشی هستند و نباید برای راهنمایی شما در مراقبت های پزشکی استفاده شوند. قبل از اقدام به تغییر یا شروع برنامه های درمانی پزشکی با متخصص سلامت خود صحبت کنید.

گری فلفل MD

سردبیر

Metabolism.com