دیدگاه یک دیپلمات روسی درباره تاثیر بحران داخلی آمریکا بر مذاکرات وین


به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ ادعای «جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره بن بست مذاکرات لغو تحریم های ایران در وین با واکنش نماینده روسیه در این مذاکرات همراه شد.

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، عدم پیشرفت مذاکرات وین بامداد سه‌شنبه و به نتیجه نرسیدن توافق هسته‌ای به دلیل بحران داخلی آمریکا را تحلیل کرد. .

اولیانوف صفحه توییتر او نوشت: «تهمت زدن و انگشت نشان دادن [به سمت ایران] به نظر می رسد این به سیگنالی برای بن بست مذاکرات وین تبدیل شده است. اگر چنین چیزی (بن بست در مذاکرات) وجود داشته باشد، نتیجه چندین عامل است».

وی با اشاره به اتهامات بورل علیه تهران توضیح داد: تلاش برای انداختن همه تقصیرها به گردن ایران منصفانه و عادلانه نیست، مذاکرات بسیار به وضعیت سیاسی یکی از طرف های شرکت کننده (ایالات متحده آمریکا) بستگی دارد.

بورل پیش از این در گفت و گو با مجله «پالتیکو» اعلام کرده بود که دیدار با رئیس جمهور ایران در نیویورک برای دستیابی به توافق بر سر موضوع مذاکرات وین نتیجه ای نخواهد داشت و به نظر او هیچ شانسی وجود ندارد. هر گونه پیشرفت در این زمینه. (جزئیات بیشتر)

دور جدید مذاکرات لغو تحریم های ایران پس از پنج ماه وقفه، پنجشنبه گذشته، 13 اوت، در وین آغاز شد. این مذاکرات چهار روز به طول انجامید و روز دوشنبه 26 مردادماه با عزیمت هیئت های شرکت کننده به پایتخت ها پایان یافت.

تحلیلگران می گویند فشار رژیم صهیونیستی، اختلافات با کنگره و مشکلات داخلی در داخل آمریکا به بی میلی دولت بایدن برای بازگشت به برجام در ماه های اخیر کمک کرده است.

بایدن در سال 2021 زمانی به قدرت رسید که سیاست فشار حداکثری بر ایران نتوانست به اهداف خود دست یابد. این سیاست علاوه بر ناکامی در ایجاد توافق هسته ای جدید، باعث ایجاد دودستگی در روابط کشورهای دو سوی اقیانوس اطلس و به خطر انداختن اثربخشی نظام تحریم ها به عنوان یکی از ابزارهای اصلی سیاست خارجی آمریکا و به ویژه تقویت روند ضد تجاوز در ایران

جمهوری اسلامی ایران خواسته‌های اصلی خود را تایید لغو تحریم‌ها، کسب تضمین در مورد دوام برجام و رفع ادعاهای دفاعی آژانس اتمی در مذاکرات لغو تحریم‌ها کرده است و تنها بر بازگشت پافشاری می‌کند. برای توافق دوجانبه، در ازای برخی محدودیت ها، منافع اقتصادی روشنی برای کشور ایران به همراه دارد.