دیابت کوکر اسپانیل

دیابت یکی از شناخته شده ترین بیماری های غدد درون ریز است که یک کوکر اسپانیل می تواند به آن مبتلا شود. در سگ ها نیز مانند انسان است. ناتوانی در متابولیسم قند در خون ناشی از کمبود انسولین است که پانکراس قادر به تولید آن است. در این مقاله دیابت کوکر اسپانیل و مواردی که باید از آنها آگاه باشید توضیح داده می شود.

کمبود هورمون انسولین دو نوع است

نوع l: بدن انسولین کافی تولید نمی کند

نوع ll: بدن دیگر قادر به تولید موثر انسولین نیست. دیابت نوع ll در سگ ها نادر است. آنها بیشتر مستعد ابتلا به نوع l هستند

علائم رایج

نوع I در بیشتر موارد کاملاً ژنتیکی است، اما تعیین دقیق عوامل ارثی دشوار است. بنابراین تعیین اینکه آیا سگ شما به دیابت مبتلا می شود یا نه کار سختی است. چندین علامت هشداردهنده وجود دارد که سگ شما ممکن است در صورت بروز مشکل دیابت نشان دهد.

موارد زیر شایع ترین علائم دیابت کوکر اسپانیل است

1) نوشیدن بیش از حد آب

۲) دفعات ادرار کردن

3) به طور قابل توجهی بی حال شدن

4) از دست دادن تعریف عضلانی و شکل بدن

5) کاهش وزن حتی با داشتن اشتهای سالم

6) ممکن است به نظر برسد که سگ ناگهان کور شده است

تشخیص دیابت

برای تعیین اینکه آیا توله سگ کوکر اسپانیل شما دیابتی است یا خیر، باید ابتدا تعدادی بیماری دیگر توسط دامپزشک رد شود. معاینه فیزیکی کامل و آزمایش خون ضروری خواهد بود. این آزمایش نتایجی را برای عفونت دستگاه ادراری، شمارش خون، سطح گلوکز و پانکراتیت نیز ارائه می دهد.

درمان دیابت سگ

پس از تشخیص لوزالمعده برای تعیین میزان تولید انسولین در آن، دارو تجویز می شود. اگر لوزالمعده مقداری انسولین تولید می کند، داروی خوراکی ممکن است راه حل باشد. اگر پانکراس تولید انسولین را متوقف کرده باشد، تزریق روزانه انسولین توسط دامپزشک شما تجویز می شود. علاوه بر درمان، سگ باید از یک رژیم غذایی با فیبر بالا تغذیه شود، ورزش زیادی داشته باشد و از غذایی که بخشی از رژیم غذایی طبیعی سگ نیست اجتناب کند. داروهای خاصی مانند استروئیدها نیز وجود دارد که باید از آنها اجتناب کرد.

در حالی که هیچ درمانی برای دیابت سگ وجود ندارد، با کمال تعجب بسیاری از سگ ها پس از تشخیص و مراقبت مناسب به زندگی عادی خود ادامه می دهند. در ابتدا نیاز به تنظیم کمی دارد. اما تلاش‌هایی که در کار با دیابت کوکر اسپانیل خود انجام می‌دهید به سلامت سگ شما برای سال‌های آینده کمک می‌کند.