دیابت چگونه بر بارداری من تأثیر می گذارد؟

در دیابت، بدن شما نمی تواند قند خون خود را به دلیل کمبود انسولین تنظیم کند. علاوه بر این، دیابت در دوران بارداری یکی از مهمترین عوارض پزشکی است. اگر دیابت دارید، می توانید اقداماتی را انجام دهید تا بارداری سالمی داشته باشید. بیایید در مورد دیابت و بارداری بدانیم.

علل و علائم دیابت

دیابت دو نوع است. برای دیابت نوع 1، شما باید به طور روزانه از انسولین استفاده کنید. از علائم این بیماری می توان به کاهش وزن، افزایش ادرار، تشنگی، تاری دید و غیره اشاره کرد.

علائم دیابت نوع 2 شامل خستگی، گرسنگی مداوم، افزایش ادرار و تشنگی، بهبود آهسته عفونت های کلیه و مثانه است.

نکاتی برای درمان دیابت از قبل موجود در دوران بارداری

  • یک برنامه مراقبتی برای تنظیم سطح گلوکز خون خود تهیه کنید. اطمینان حاصل کنید که با متخصص پزشکی خود در تماس باشید.

  • برای داشتن یک رژیم غذایی سالم، باید با پزشک یا متخصص تغذیه خود صحبت کنید. این می تواند به شما کمک کند قند خون خود را قبل و بعد از باردار شدن کنترل کنید.

  • به پزشک خود از داروهای فعلی و وضعیت سلامتی خود اطلاع دهید.

  • همچنین، باید با یک پریناتولوژیست خوب قرار ملاقات بگذارید. این متخصصان به زنانی که حاملگی های پرخطر دارند کمک می کنند.

  • در نهایت، مطمئن شوید که از نظر فیزیکی فعال هستید.

هیپوگلیسمی و هیپرگلیسمی

بیشتر زنانی که از قبل دیابت دارند از هیپوگلیسمی و هیپرگلیسمی نیز رنج می برند. معمولا، هیپوگلیسمی زمانی اتفاق می افتد که سطح قند خون شما به طور خطرناکی پایین باشد.

به عنوان مثال، اگر غذاهای غنی از آب پرتقال بخورید یا بنوشید، معمولاً هیپوگلیسمی قابل درمان است. در واقع، هیپرگلیسمی زمانی اتفاق می‌افتد که شما مقدار لازم انسولین را دریافت نکنید یا بدنتان نتواند به درستی از انسولین استفاده کند.

خطرات دیابت برای نوزاد متولد نشده

هنگامی که شما، مادر، دیابت دارید، کودک خطراتی برای سلامتی دارد. در زیر شرحی از خطرات سلامتی که نوزاد مستعد ابتلا به آن است آورده شده است.

زردی: تغییر رنگ پوست چشم و پوست است. در مواقعی این اتفاق زمانی می افتد که مادر مبتلا به دیابت باردار است.

هیپوگلیسمی: به دلیل افزایش سطح انسولین، هیپوگلیسمی ممکن است رخ دهد. اصطلاح دیگر برای این وضعیت، قند خون پایین است. اگر سطح قند خون خود را تحت کنترل نگه دارید، می توانید احتمال هیپوگلیسمی نوزاد خود را کاهش دهید.

ماکروزومی: در این شرایط رشد کودک شما به دلیل انسولین اضافی که از جفت عبور می کند بیش از حد است.

ملاحظات دیگر

  • در طول بارداری و زایمان، مطمئن شوید که سطح گلوکز خون خود را مدیریت می کنید. برای این کار، مطمئن شوید که با یک تیم مراقبت های بهداشتی خوب همکاری می کنید.

  • مطمئن شوید که مراقبت های پس از زایمان خود را کامل کرده اید. این برای اطمینان از حفظ وزن سالم با ورزش روزانه است.

  • شما باید تحقیقات خود را انجام دهید و روی موارد اولیه تغذیه کودک خود پس از تولد تمرکز کنید. بر اساس برخی مطالعات، تغذیه با شیر مادر می تواند به شما در جلوگیری از ابتلای کودک به دیابت کمک کند.

به طور خلاصه، هزاران زن در دوران بارداری سطح قند خون خود را کنترل می کنند. کاری که شما باید انجام دهید این است که همین کار را انجام دهید. شما باید یک برنامه غذایی خوب اتخاذ کنید، ورزش کنید و با متخصص مراقبت های بهداشتی خود در تماس باشید.