دیابت نوع 1 چیست؟

دیابت نوع 1 بیماری است که وقتی پانکراس دیگر انسولین تولید نمی کند مادام العمر شما را دنبال می کند. انسولین اجازه می دهد تا قند (گلوکز) وارد سلول های بدن شما شود تا انرژی تولید کند. بدون انسولین، قند در خون شما انباشته می شود، به مرور زمان قند خون بالا می تواند به رگ های خونی و اعصاب در سراسر بدن آسیب برساند و خطر ابتلا به بیماری های چشم، قلب، عروق خونی، اعصاب و کلیه ها را افزایش می دهد. دیابت نوع 1 می تواند در هر سنی رخ دهد دیابت نوع 1 در هر سنی ممکن است ایجاد شود، اما معمولا در کودکان و نوجوانان ایجاد می شود. دیابت نوع 1 در کودکان و نوجوانان به نام دیابت وابسته به انسولین (IDDM)

چه چیزی باعث دیابت نوع 1 می شود.

انسولین توسط سلول های خاصی (سلول های بتا) در پانکراس تولید می شود. دیابت نوع 1 زمانی ایجاد می شود که سیستم ایمنی بدن سلول های بتا را از بین می برد، بنابراین تولید انسولین پانکراس از بین می رود.

علائم

علائم اصلی قند خون بالا یا دیابت عبارتند از تشنگی، تکرر ادرار، کاهش وزن، خستگی، افزایش اشتها، تاری دید. این علائم معمولاً طی چند روز تا چند هفته تغییر می کنند. برخی از افراد قبل از تشخیص دیابت این علائم را دارند، اما علائم را نمی شناسند. اکثر آنها معتقدند که علائم آنفولانزا یا برخی بیماری های دیگر است.

هنگامی که سطح انسولین کاهش می یابد، قند خون پایین می تواند بسیار بالا رفته و زندگی بیماران را تهدید کند. علائم عبارتند از قرمزی پوست، گرم و خشک، نفس او بوی عجیبی می دهد، مردم احساس اضطراب، خواب آلودگی، مشکل در بیدار شدن می کنند، بچه ها می توانند کمتر تحرک داشته باشند، غذا خوردن خسته، درد شکم، استفراغ، تیز نیست.

از آنجایی که بیماری شدید می شود می تواند باعث مشکل در تنفس، تورم مغز، کما یا مرگ شود. اما اگر انسولین منظم اضافی، سطح قند خون شما به شما امکان می دهد از خطرات بیماری جلوگیری کنید.

علائم اصلی قند خون پایین عبارتند از: تعریق (تقریباً همیشه عرق کردن)، عصبی بودن، لرزش، خستگی ضعیف بدن، سرگیجه، سردرد، دیگر شفاف نبودن، برآمدگی نامفهوم.

قند خون پایین زمانی که قند (گلوکز) در خون به زیر سطحی می‌رسد که اجازه می‌دهد عملکرد طبیعی بدن حفظ شود. افراد در معرض خطر کسانی هستند که به اندازه کافی غذا نمی خورند، حذف وعده های غذایی، نوشیدن بیش از حد داروهای حاوی انسولین، ورزش بیش از حد باعث کاهش سریع سطح قند خون می شود.

اگر قند خون پایین بیاید (کمتر از 20 میلی گرم در دسی لیتر)، ممکن است غش کنید یا تشنج کنید. همانطور که در این مورد وجود دارد، باید نوشیدنی های حاوی قند بخورید یا بنوشید تا سطح قند خون شما به سطح ایمن بازگردد. اما زمانی که بیان خود را با جدیت نیاز دارید که اکنون مرکز پزشکی بهترین مراقبت باشد.

آزمایشات لازم برای دیابت

شما باید قند خون خود را 3 بار یا بیشتر در روز چک کنید تا مطمئن شوید که سطح قند اجازه می دهد. برای بررسی منظم باید مقدار شکر را چک کنید. برای اطلاع از میزان قند خون در حد مجاز، باید با پزشک خود تماس نزدیک داشته باشید. شما باید به طور منظم فشار خون و سطح کلسترول را بررسی کنید، زیرا گویی این شاخص ها خطر عوارض دیابت را به شدت افزایش می دهند.

رفتار

درمان دیابت نوع 1 با تزریق انسولین به بدن شما هر روز انجام می شود تا سطح قند را مجاز نگه دارید. این بهترین راه برای کاهش خطر عوارض ناشی از دیابت است. برای کسانی که سطح قند خونشان به حدی پایین می‌آید که نمی‌توانند برای کنترل قندشان به توصیه‌های پزشکان متوسل شوند. سطح گلوکز 70mg/dl بود تا 130mg/sl 180mg/dl قبل از غذا و بعد از غذا 1 تا 2 ساعت مصرف شود. این شاخص شما برای نظارت بر گلوکز آنهاست. درمان دیابت نوع 1 با تزریق انسولین انجام می شود

همچنین می توانید بیماری خود را با یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم درمان کنید.

هنگامی که دیابت دارید خطر بیماری قلبی و سکته را نیز افزایش می دهد، می توانید از آسپرین برای کاهش خطر بیماری قلبی استفاده کنید. پس از تشخیص دیابت و درمان سطح قند خون شما به حالت عادی باز می گردید. سلول های تولید کننده انسولین پانکراس برای تامین انسولین کافی برای بدن سخت تر کار می کنند. در این دوره می توانید انسولین کمتری مصرف کنید یا از آن استفاده نکنید، اما این بدان معنا نیست که از بیماری بهبود یافته اید. در صورت عود بیماری، برای درمان بیماری آنها باید مصرف انسولین را ادامه دهید.

زیرا دیابت بر زندگی تأثیر می گذارد

اگر قند خون خود را در حد سالم نگه دارید برای شما و طول عمر. این امر مستلزم آن است که هر روز به طور ماهرانه ای بین رژیم غذایی، ورزش بدنی و انسولین تقویت شده ترکیب کنید. اگر فرزند شما بیمار است، پس از بزرگ شدن مسئولیت مراقبت از خود را بر عهده خواهد داشت. یک ورزش رژیمی هر روز به شما احساس ترس می‌دهد، به شما ندهید که به تدریج تبدیل به یک عادت می‌شود، اگر در یافتن پزشک برای کمک مشکل دارید.

هنگامی که آلوده شدید، می توانید یاد بگیرید که چگونه از خود مراقبت کنید، به عنوان کنترل سطح قند خون، خود تزریق انسولین، علائم موجود در سطح قند خون بالا یا پایین است… مراقبت از خود بخشی از مهم ترین موارد در شماست. زندگی، لطفا از خود مراقبت کنید تا با دیابت سالم بمانند.

رژیم لاغری سریع