دمنوش لیمو – چای لاغری و رفع سلولیت؟

لیمو وربنا (Aloysia triphylla) تنها یکی از گیاهان خاص است که در جزیره یونانی کرت کشت می شود. کرت البته محل زندگی رژیم کرت است که از نظر علمی به عنوان سالم ترین رژیم غذایی در جهان ثابت شده است و پسرعموی نزدیک رژیم مدیترانه ای است.

لیمو وربنا یک درختچه کوچک برگریز و چند ساله است که به خاطر رایحه لیمویی مرکباتی شهرت دارد و بوی فوق العاده ای دارد. هنگامی که له می شود، برگ های این گیاه معطر فوق العاده عطر مرکبات لیمویی به مشام می رسد.

گزارش شده است که فواید سلامتی بسیاری دارد، از جمله این که به عنوان یک ضد افسردگی و کمک به هضم عمل می کند و به متابولیسم کمک می کند. چای تهیه شده از برگ های این گیاه بسیار آرام بخش است و همچنین آرام بخش است.

اگر چه بومی جزیره یونانی کرت نیست، لیمو مرکب مورد علاقه کریتی‌ها برای استفاده به عنوان چای یا تیزان شده است. این گیاه به عنوان گیاهی برای کاهش وزن و کمک به کاهش سلولیت شناخته شده است.

این گیاه همه کاره در جزیره یونانی کرت در بازارهای کشاورزان و مغازه‌های روستایی به عنوان چای رژیمی فروخته می‌شود. بسته‌های برگ‌های خشک شده این گیاه با بوی تازه، اغلب با عنوان «چای لاغری» یا «چای برای کاهش وزن» برچسب‌گذاری می‌شوند.

در کنار نوشیدن چای کاهش وزن، زنان از این گیاه به عنوان کمکی برای کاهش سلولیت استفاده می کنند. یک نکته مهم برای این کار استفاده از دمنوش لیمو به عنوان اسکراب است.

برای تهیه یک اسکراب خانگی خوب برای کاهش سلولیت، مقداری از برگ های خشک شده را آسیاب کرده و با بلغور جو دوسر آسیاب شده مخلوط کنید. مقداری روغن زیتون اضافه کنید تا حالت خمیری به خود بگیرد. هر روز قبل از دوش گرفتن برای مقابله با سلولیت سرسخت استفاده کنید.

بنابراین هم در داخل و هم از نظر بیرونی می توان از دمنوش لیمو برای افزایش سلامت و زیبایی استفاده کرد!