در صورتی که واردات/تولید کالاهای مشابه تولید داخل باعث کاهش تولید/مجوز شود، هپکو می تواند ماشین آلات مختلفی تولید کند.


به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ حجت الاسلام علیرضا سلیمی در گفتگو با آفتاب عزیز یکی از اعضای هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی؛ وی در خصوص چالش های واردات ماشین آلات معدنی با وجود اینکه هپکو ظرفیت پاسخگویی به نیازهای کشور را دارد، گفت: در مواردی که چنین محصولی در داخل تولید می شود، واردات آن نباید به سمت حذف تولید داخل باشد. یک استدلال بسیار واضح.” نمی خواهد و پیچیده نیست.

یکی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: در حال حاضر موافقیم که برخی ماشین آلات معدنی نمی تواند توسط هپکو ساخته شود یا نیاز کشور را به طور کامل تامین کند، اما مشکل اینجاست که چرا باید در جایی که هپکو وجود دارد واردات انجام شود. تولید کردن.”

سلیمی خاطرنشان می کند: عمده موارد وارداتی در زمینه ماشین آلات راهسازی و برخی ماشین آلات معدنی سبک و متوسط ​​است که در این زمینه ها به ویژه در تولید ماشین آلات راهسازی هپکو موفق هستند اما در همین موارد این گروه انجام می دهند. اگر اجازه داده شود الان تولید نکنید، هپکو با توان فنی و مهندسی خود می تواند تولید کند پس باید این مسیر برای حرکت هپکو باز شود.

وی با انتقاد از برخی ارکان رونق محصولات هپکو گفت: متأسفانه وقتی اجازه نفس کشیدن به هپکو نمی دهند، ظرفیت سرمایه گذاری آن کاهش می یابد که در درازمدت می تواند آسیب جدی به مجموعه وارد کند.


خصوصی سازی هپکو آسیب جدی به این جامعه و کشور وارد کرده است

عضو هیأت رئیسه مجلس تاکید کرد: متأسفانه در مورد هپکو، واگذاری و بحث متقابلی که صورت گرفت، آسیب جدی به این قشر وارد شد و سؤال این است که چه کسی این ضررها را جبران می کند.

سخنگوی دلیجان و محلات گفت: مشکلات ایجاد شده برای هپکو به کشور نیز لطمه زده است، از یک سو واردات ماشین آلات بی رویه بوده و از سوی دیگر تولید متوقف شده است.

سلیمی خاطرنشان کرد: در واگذاری فعلی هپکو خروج از قوه قضائیه صورت گرفته است و دستگاه های نظارتی باید با جدیت وارد عمل شده و تصمیم بگیرند که ضرر را چه کسی جبران کند.

پایان پیام/