در درگیری شدید در پایتخت لیبی سه کشته و 10 مجروح شدندساعت: 16:47
تاریخ انتشار: 1301/06/05
کد خبر: 1893039

خبرنگار الجزیره از کشته شدن حداقل سه نفر و زخمی شدن 10 نفر در این درگیری مسلحانه در لیبی خبر داد. در همین حال، شهردار طرابلس، پایتخت لیبی، خاطرنشان کرد که وضعیت در بسیاری از مناطق طرابلس فاجعه بار است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به گزارش الجزیره، پس از تسلط نیروهای حامی ثبات بر مناطق مرکزی طرابلس، پایتخت لیبی، درگیری‌های مسلحانه بین نیروهای سرویس پشتیبانی ثبات و تیپ ۷۷۷ به فرماندهی «هیثم التزوری» رخ داد. در مقر گردان 92 وابسته به التزوری.

بر اساس این گزارش، شبکه های اجتماعی فیلم هایی از تیراندازی در منطقه «باب بن قشیر» و «خیابان الزاویه» در مرکز شهر و آتش زدن خودروها در محله دیگری منتشر کردند.

خبرنگار الجزیره اعلام کرد که در این درگیری حداقل سه نفر کشته و 10 نفر زخمی شدند. در همین حال شهردار طرابلس پایتخت لیبی با اشاره به فاجعه بار بودن وضعیت در بسیاری از مناطق طرابلس گفت: درگیری ها در این شهر ادامه دارد. دانشگاه طرابلس کلاس ها و امتحانات را به دلیل درگیری ها تعطیل اعلام کرده است.

سخنگوی اورژانس لیبی در واکنش به این تحولات گفت که چندین گزارش از گرفتار شدن چندین خانواده در مناطق درگیری در طرابلس دریافت کرده‌اند و انتظار دارند ده‌ها نفر در مناطق درگیری زخمی شوند.

سخنگوی مرکز فوریت های پزشکی طرابلس در گفتگو با الجزیره از طرف های درگیر خواست تا درگیری ها را متوقف کنند و مسیرهای امن را برای خودروهای اورژانس و تخلیه مجروحان فراهم کنند.

در عین حال شهرداری طرابلس، پارلمان و شورای عالی دولتی، شورای ریاست جمهوری و دولت های الدبیبه و پاشاقا مسئول وخامت اوضاع هستند.

حکومت وحدت ملی نیز به نوبه خود، درگیری های خشونت آمیز در مرکز طرابلس و محله های غیرنظامی را محکوم کرد و اعلام کرد: تحولات کنونی صحنه ای است که در آن جنگ ها و فجایع گذشته را زنده می کنیم. ما از خیانت و خیانتی که پس از مذاکرات برای جلوگیری از خونریزی در پایتخت صورت گرفت، متاسفیم.

به گفته یک منبع نظامی، در حومه طرابلس، پایتخت لیبی، درگیری‌ها بین نیروهای وفادار به عبدالحمید الذبیبه، نخست‌وزیر دولت وحدت ملی و فتحی پاشاقا، نخست‌وزیر تعیین‌شده در جریان است. کابینه.

سازمان ملل و ایالات متحده نیز نسبت به تحولات اخیر در لیبی ابراز نگرانی کرده و اعلام کرده اند که از نزدیک این اختلافات را زیر نظر دارند و از طرف های درگیر می خواهند که خویشتن داری کرده و متعهد به گفتگو برای دستیابی به توافق شوند.

باید گفت که لیبی شاهد بحران سیاسی ناشی از درگیری دو دولت است. اول، دولت پاشاقا که توسط مجلس منصوب شد و دوم، دولت الدبیبه که از واگذاری قدرت خودداری کرد مگر به دولتی که توسط مجلس جدید منتخب منصوب شده بود.