در آمریکا فرهنگ «اقتدارگرایی» حاکم استساعت: 23:17
تاریخ انتشار: 05/02/1401
کد خبر: 1885241

این نظریه پرداز مشهور آمریکایی اخیرا از فرهنگ حاکم بر آمریکا انتقاد کرده و گفته است که امروزه آمریکایی ها اجازه ندارند به حرف روس ها گوش دهند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ «نوام چامسکی» نظریه‌پرداز، تحلیل‌گر و زبان‌شناس مشهور آمریکایی اخیراً از فرهنگ حاکم بر ایالات متحده انتقاد کرده است.

به گفته منابع خبری، نوام چامسکی در این مراسم گفت: “ایالات متحده در تمامیت خواه ترین فرهنگی که در طول عمرم دیده ام زندگی می کند و از بسیاری جهات بدتر از اتحاد جماهیر شوروی سابق است.”

چامسکی ادامه داد: روسیه شوروی ممکن است به «بی بی سی»، «صدای آمریکا»، «تلویزیون آلمان» دسترسی داشته باشد اما امروز آمریکایی ها اجازه ندارند به روس ها گوش کنند.

او مدتی پیش گفت که سقوط آمریکا اندکی پس از پایان جنگ جهانی دوم آغاز شد و چین پس از جنگ های هند و چین تحت سلطه حزب کمونیست قرار گرفت. تا سال 1970، سهم ایالات متحده از ثروت جهانی به 25 درصد کاهش یافت که کاهش شدیدی بود، هرچند هنوز سهم بزرگی بود.

چامسکی خاطرنشان می کند، اگرچه آمریکا یک دموکراسی است، اما به «ملت سرمایه داران» تبدیل شده است.

به گفته این متفکر بزرگ، حزب جمهوری خواه آمریکا یک حزب سیاسی نبود، بلکه یک شورش رادیکال بود که هیچ علاقه ای به دموکراسی نداشت.

چامسکی همچنین در این رابطه گفت که حزب جمهوری خواه در 30 یا 40 سال گذشته به سادگی از طیف خارج شده است. این یک حزب سیاسی به معنای سنتی نیست.

رئیس جمهور سابق جمهوری خواه ایالات متحده “دونالد ترامپ” با سرمایه گذاری بر روی این موضوعات، فرقه ای از پیروان بی خبر را ایجاد و بسیج کرده است که از هر کاری که او انجام می دهد حمایت می کنند.

چامسکی خاطرنشان می کند که سیاست های جمهوری خواهان از زمان رئیس جمهور دونالد ریگان در دهه 1980 به تمرکز ثروت در میان تعداد کمی از نخبگان اقتصادی کمک کرده است، در حالی که حزب دموکرات از اواخر دهه 1970 حزب طبقه کارگر نبوده است.

انتهای پیام/.