درمان های کم کاری تیروئید

تست تشخیصی رایج برای تشخیص کم کاری تیروئید آزمایش خون است که در آن تیروکسین (T4) و هورمون محرک تیروکسین (TSH) اندازه گیری می شود. اکثر متخصصان تیروئید تنها به آزمایش های خونی تکیه می کنند که سایر متخصصان غدد آن را نامنظم می دانند. این پزشکان آزمایش خون را به عنوان یک وسیله جانبی برای تشخیص می بینند، نه تنها مبنای و بی عیب و نقص آن. آنها علاوه بر انجام آزمایشات آزمایشگاهی، کم کاری تیروئید را با مطالعه دقیق پرونده پزشکی بیمار، شناسایی و بررسی علائم و اندازه گیری دمای پایه بدن تشخیص می دهند.

بررسی سوابق پزشکی و سابقه خانوادگی یک بیمار کم کاری تیروئید قبل از تشخیص اهمیت زیادی دارد. علائم و تظاهرات متعددی از کم کاری تیروئید در اوایل جوانی فرد ظاهر می شود. این علائم ممکن است در پرونده پزشکی او منعکس شود. هر یک یا ترکیبی از این اختلالات ممکن است در یکی از اعضای خانواده یک بیمار کم کاری تیروئید نیز وجود داشته باشد. از این رو، سابقه خانوادگی بیمار در تشخیص زودهنگام چنین بیماری تیروئیدی بسیار مفید است.

برای تشخیص کامل کم کاری تیروئید، متخصصان تیروئید نیز بیماران خود را ملزم به انجام معاینات فیزیکی و اندازه گیری دمای پایه بدن می کنند. این آزمایش‌های فیزیکی علائمی مانند موهای نازک، ناخن‌های شکننده، ریزش ابرو، عضلات متورم، و کندی ضربان نبض را نشان می‌دهند. در همین حال، هیپوتیروئید دارای دمای پایه بدن است که کمتر از میانگین است که بین 97.8 تا 98.2 درجه فارنهایت است.

پس از تشخیص، بیماران کم کاری تیروئید باید تحت درمان جایگزینی هورمونی قرار گیرند که در آن بیماران مقادیری از هورمون های تیروئیدی را که بدن برای حفظ آن نیاز دارد تهیه می کنند. این هورمون های تیروئیدی به اشکال مختلف وجود دارند: مصنوعی، گیاهی/طبیعی، مایع یا قرص/قرص. در حالی که اشکال مصنوعی هورمون های تیروئید مانند لووتیروکسین، لیوتیرونین و لیوتریکس تا حد زیادی محبوب ترین هستند، هورمون های تیروئید خشک شده امروزه به آنها نزدیک شده اند.

این داروها با اشکال مختلف یک مزیت درمانی نهایی را نوید می دهند: ایجاد احساس بهتر مداوم در بیمار کم کاری تیروئید. با این حال، این هورمون ها ممکن است از نظر درجه نتیجه و تغییرات ناشی از آن در بدن بیمار متفاوت باشند. به عنوان مثال، سه نفر ممکن است همزمان درمان خود را شروع کرده باشند و همه از یک نوع دارو استفاده کنند، اما ممکن است سرعت بهبودی متفاوتی داشته باشند و علائم بهبودی متفاوتی از خود نشان دهند. بنابراین، بهتر است بیماران کم کاری تیروئید با پزشک خود ویزیت های بعدی داشته باشند تا نحوه واکنش بدن آنها به دوزهای مربوطه از داروهای تیروئیدی که به آنها داده می شود را بررسی کنند.

رژیم لاغری سریع