درمان ضربان نامنظم قلب با فرسایش قلبی


ضربان قلب نامنظم و فرسایش قلبی

تخلیه قلبی ؛ هر ضربان قلب باعث ایجاد شوک الکتریکی می شود که معمولاً توسط سلولهای خاصی در محفظه فوقانی قلب (سلولهای ضربان ساز) ایجاد می شود. این سیگنال ها در افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی دچار اختلال می شوند و سریع رخ می دهند ، به طوری که قسمت های بالای قلب به جای نبض موثر (فیبریلاسیون) ارتعاش می کنند. برای بازگرداندن ریتم طبیعی قلب ، منابع این کانون ها باید از بقیه قلب جدا شوند.

رایج ترین درمان فیبریلاسیون دهلیزی ، برداشتن کاتتر است. در این روش ، پزشک یک یا چند لوله نازک (کاتتر) را از طریق عروق خونی وارد قلب شما می کند. او از کاتتر نقشه برداری برای تعیین محرک ها استفاده می کند و سپس با سرما یا گرما این نقاط را با نوک سوند از بین می برد.

این باعث ایجاد زخم هایی می شود که با سیگنال های الکتریکی معیوب تداخل داشته و ریتم های طبیعی قلب را باز می گرداند.
لازم به ذکر است که استفاده از سرماخوردگی شدید برای تشکیل زخم (سرماخوردگی) روش جدیدتری است.

پزشک یک کاتتر را از طریق کشاله ران وارد ناحیه ای از قلب می کند که در آن آریتمی ایجاد می شود. سپس از آن برای نصب و باد کردن یک بادکنک کوچک که منطقه را یخ می زند استفاده می کند. در نتیجه بافت اسکار ایجاد می شود که مسیر ایجاد سیگنال های اشتباه را متوقف می کند. این روش زمان کمتری نسبت به فرسایش حرارتی می برد و می تواند خطرات و عوارض جانبی مشابهی داشته باشد.

در 48 ساعت اول پس از آزمایش ، ممکن است خسته باشید و کمی ناراحتی را تجربه کنید. دستورات پزشک خود را برای مراقبت از زخم ، داروها ، فعالیت بدنی و قرارهای ملاقات رعایت کنید. الکتروکاردیوگرام های دوره ای انجام می شود و نوارهای موزون حاصله برای بررسی ریتم قلب بررسی می شود.

برخی از افراد همچنین ممکن است دوره های کوتاهی از ضربان قلب نامنظم یا آریتمی بعد از برداشتن قلب داشته باشند. این یک واکنش طبیعی است که بافت بهبود می یابد و باید با گذشت زمان ناپدید شود. پزشک ممکن است اقدامات دیگری را انجام دهد ، از جمله کاشت ضربان ساز ، به ویژه برای درمان مشکلات پیچیده ریتم قلب.

در مورد فیبریلاسیون دهلیزی

در طول فیبریلاسیون دهلیزی ، دو حفره قلب (دهلیز) به طور آشفته و نامنظم می تپند – با دو قسمت پایینی (بطن ها) تراز می شوند. افراد مبتلا به بیماری قلبی ممکن است تپش قلب (تنگی نفس) ، تنگی نفس و ضعف را تجربه کنند. این وضعیت همچنین می تواند سکته مغزی را تهدید کند. اگر این بیماری درمان نشود ، اغلب با گذشت زمان بدتر می شود.

فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی

فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی روشی است که برای درمان ریتم نامنظم قلب (آریتمی) استفاده می شود که از قسمت فوقانی قلب (دهلیز) شروع می شود. این یک نوع فرسایش قلبی است که با ایجاد اسکار یا از بین بردن بافت قلب و تداخل با سیگنال های الکتریکی کاذب باعث ایجاد آریتمی می شود.

اگر داروها یا مداخلات دیگر برای کنترل نامنظم شدن ضربان قلب م notثر واقع نشوند ، ممکن است از فیبریلاسیون دهلیزی استفاده شود. درمان فیبریلاسیون دهلیزی معمولاً علائمی مانند خستگی و تنگی نفس را بهبود می بخشد. توجه داشته باشید که بدون درمان ، فیبریلاسیون دهلیزی با گذشت زمان بدتر می شود.

ممکن است این مقاله برای شما مفید باشد: مقاله ای در مورد آریتمی قلب ؛ هر آنچه که باید در مورد آریتمی های قلبی بدانید

انواع فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی

نوع فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی بستگی به علت نامنظمی ریتم قلب و سایر بیماریهای قلبی دارد. سه نوع فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی عبارتند از:

برداشتن کاتتر

پزشک لوله های باریک و بلند (کاتتر) را به قلب هدایت می کند و گرما یا سرما را آزاد می کند. این امر باعث ایجاد زخم های کوچک در قسمت های خاصی از ماهیچه قلب می شود که سیگنال های الکتریکی نادرست را در قلب شما تداخل می دهد یا از بین می برد. ممکن است روشی به نام جداسازی ورید ریوی را بشنوید که نوعی از برداشتن کاتتر است.

روش ماز

این فرآیند برداشتن قلب در طول جراحی قلب باز است. پزشک الگویی (پیچ و خم) از بافت اسکار را در قسمت فوقانی قلب با استفاده از چاقوی چاقو یا دستگاه برش ایجاد می کند. مانند برداشتن کاتتر ، زخم را از سیگنالهای الکتریکی معیوب که باعث انواع خاصی از آریتمی می شوند ، درمان می کند.

اگر فیبریلاسیون دهلیزی به درمان های دیگر پاسخ نمی دهد ، ممکن است نیاز به عمل جراحی قلب دیگری مانند جراحی پیوند عروق کرونر یا ترمیم دریچه قلب داشته باشید ، زیرا این برای شما مناسب است.

حذف گره AV

با از بین بردن گره دهلیزی بطنی ، پزشک از کاتتر برای ایجاد اسکار در ناحیه ای از قلب به نام گره AV استفاده می کند. این اتصال قسمتهای بالا (دهلیز) و قسمتهای پایین (بطن) است. بافت اسکار از ارسال تکانه های الکتریکی معیوب به دهلیز جلوگیری می کند.

اگر فیبریلاسیون دهلیزی با داروهای دیگر بهبود نیابد ، برداشتن گره AV ممکن است انتخاب خوبی باشد. همچنین ممکن است برای تنظیم ضربان قلب پس از فرسایش گره AV به یک ضربان ساز نیاز داشته باشید.

مزیت استفاده از روش برش قلب

مزیت استفاده از روش برش قلب

فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی برای کاهش علائم و نشانه ها و بهبود کیفیت زندگی استفاده می شود. این ممکن است برای افرادی که تپش قلب (فیبریلاسیون) قلب با دارو یا داروهای دیگر برطرف نمی شود ، یک گزینه باشد.

خطرات فرسایش فیبریلاسیون

خطرات فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی به این بستگی دارد که آیا شما تحت عمل سایش کاتتر یا جراحی قلب باز قرار می گیرید که کمتر رایج است.
خطرات عبارتند از:

خونریزی یا عفونت در محل جراحی یا محل سوند
• آسیب به عروق خونی
• سوراخ شدن قلب
• آسیب به دریچه های قلب
آسیب به سیستم الکتریکی قلب که می تواند آریتمی را بدتر کند و ضربان ساز را برای تنظیم آن نیاز دارد.
لخته شدن خون در پاها یا ریه ها (ترومبوآمبولی وریدی)
• سکته مغزی یا حمله قلبی
تنگ شدن عروق منتقل کننده خون بین ریه ها و قلب (تنگی ورید ریوی)
• مرگ در موارد نادر

فرسایش فیبریلاسیون

چگونه خود را برای فرسایش آماده کنیم

پزشک شما را معاینه می کند و چندین آزمایش را برای ارزیابی وضعیت قلبی شما تجویز می کند. او در مورد خطرات و مزایای تخلیه فیبریلاسیون دهلیزی با شما صحبت خواهد کرد. بنابراین ، شما باید در مورد هرگونه حساسیت یا واکنش به دارو به پزشک خود اطلاع دهید. اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید ، به او اطلاع دهید.
شب قبل از عمل نیاز به خوردن و نوشیدن دارید. در صورت مصرف داروها ، در صورت نیاز به مصرف آنها قبل از عمل با پزشک خود مشورت کنید. در برخی موارد ، ممکن است لازم باشد چند روز قبل از عمل ، داروهای آریتمی قلبی را قطع کنید.
اگر از دستگاه قلب کاشته شده مانند ضربان ساز یا دفیبریلاتور قلبی عروقی کاشته شده دارید ، با پزشک خود مشورت کنید تا مشخص شود آیا نیاز به اقدامات احتیاطی خاصی دارید یا خیر.

در حین فرسایش کاتتر فیبریلاسیون دهلیزی

1. برداشتن کاتتر در بیمارستان فیبریلاسیون دهلیزی انجام می شود. قبل از جراحی ، متخصص دست یا بازوی شما را در رگ قرار داده و به شما آرام بخش می دهد. در برخی موارد می توانید به جای خواب از بیهوشی عمومی استفاده کنید.

هنگامی که داروی آرام بخش م effectiveثر باشد ، پزشک یا متخصص دیگر ناحیه کوچکی را در نزدیکی وریدهای کشاله ران ، گردن رحم یا شانه بی حس می کنند. پزشک سوزن را به داخل ورید وارد کرده و یک لوله (پاکت) را از طریق سوزن هدایت می کند.

3. پزشک سوندها را از طریق غلاف پایین می آورد و آنها را به چند نقطه در قلب هدایت می کند. او می تواند رنگی را به کاتتر تزریق کند تا به او در مشاهده رگ های خونی و قلب با اشعه ایکس کمک کند. کاتترها حاوی الکترودهایی هستند که می توانید از آنها برای ارسال تکانه های الکتریکی به قلب و ثبت فعالیت الکتریکی قلب استفاده کنید. این روش تصویربرداری و سایر آزمایشات برای تعیین علت آریتمی شما یک مطالعه “الکتروفیزیولوژیکی (EP)” نامیده می شود.

4- در مرحله بعد ، پزشک گرما (فرکانس رادیویی فرکانس رادیویی) یا سرما (کرایوآبلاسیون) را با نوک های سوند به ناحیه مورد نظر اعمال می کند تا بافت را از بین ببرد و باعث ایجاد زخم شود.

5. این پروسه معمولاً سه تا شش ساعت به طول می انجامد. اما مراحل پیچیده ممکن است بیشتر طول بکشد.

6. در طی این روش ، هنگام تزریق رنگ به سوند یا هنگام تزریق انرژی از طریق نوک سوند ممکن است کمی احساس ناراحتی کنید. بنابراین ، اگر درد شدید یا مشکل در تنفس دارید ، به پزشک خود اطلاع دهید.

بعد از فیبریلاسیون قلبی

پس از برداشتن کاتتر برای فیبریلاسیون دهلیزی

• بعد از عمل در بیمارستان بستری خواهید شد ضربان قلب و فشار خون شما دائما تحت نظر عوارض جانبی هستید.

بسته به شرایط ، ممکن است بتوانید همان روز به خانه بروید.

ممکن است بعد از جراحی کمی درد احساس کنید ، اما این درد نباید بیش از یک هفته طول بکشد. معمولاً ظرف چند روز پس از جراحی کاتتر می توانید به فعالیتهای عادی خود بازگردید.

نتایج

فیبریلاسیون دهلیزی دهلیزی می تواند علائم و نشانه های مشکل ریتم قلب را کاهش داده و کیفیت زندگی را بهبود بخشد. با این حال ، نشان داده نشده است که خطر سکته مغزی را کاهش می دهد ، بنابراین پزشک ممکن است به شما توصیه کند که به مصرف داروهای رقیق کننده خون ادامه دهید.

ریتم نامنظم قلب ممکن است عود کند. عود در افراد مسن و افراد مبتلا به سایر بیماریهای قلبی مانند فشار خون بالا یا سابقه فیبریلاسیون دهلیزی که درمان آن دشوار است شایع تر است.

احتمالاً حدود سه ماه پس از عمل به پزشک مراجعه می کنید. اگر فیبریلاسیون دهلیزی به شما بازگردد ، اکنون می توانید آن را با دارو مدیریت کنید. برخی از افراد به روش دیگری برای تخلیه نیاز دارند.

حتی پس از انجام فرسایش موفقیت آمیز ، پزشک ممکن است استفاده از مانیتور ضربان قلب پیوسته مانند ایمپلنت را توصیه کند. اگر هنوز مشکلات ریتم قلب دارید ، پزشک ممکن است یک ضربان ساز ثابت را توصیه کند.

فرسایش قلبی و موفقیت آن

میزان موفقیت در جراحی برداشتن قلب

بینایی بعد از عمل نسبتاً خوب است ، اما بستگی به نوع و شدت مشکل دارد. بنابراین ، برای دستیابی به نتیجه مثبت ، حداقل به 3 ماه زمان نیاز دارید.
در مورد این درمان فیبریلاسیون دهلیزی ، یک مطالعه بزرگ جهانی نشان داد که تخلیه سوند برای افراد مبتلا به این بیماری حدود 80 درصد م effectiveثر است و 70 درصد از مردم نیازی به داروهای ضد آریتمی ندارند.

در مطالعه دیگری ، میزان فرسایش به طور کلی برای مشکلات مختلف آریتمی فوق بطنی ارزیابی شد و مشخص شد که 74.1 درصد از افرادی که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند در درمان ابلیشن موفق بوده اند ، 15.7 درصد تا حدودی موفق بوده اند و 9.6 درصد آنها می دانند که در حال شکست هستند. به

علاوه بر این ، میزان موفقیت بستگی به نوع مشکلی دارد که باید برطرف شود. به عنوان مثال ، افرادی که مشکلات مداوم دارند نسبت به افرادی که مشکلات گاه و بی گاه دارند ، کمتر موفق هستند.

منبع:
www.mayoclinic.org

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید