درمان جایگزینی هورمون زیستی طبیعی

برای بسیاری از مردان و زنانی که در حال یائسگی یا آندروپوز هستند، درمان‌ها در گذشته نسبتاً محدود بوده است. امروزه با در دسترس بودن هورمون های بیولوژیک، جعبه پاندورا باز شده است. زنان زیادی هستند که در این دوران یائسگی را پشت سر گذاشته اند و از مشکلات جسمی و روحی مختلفی رنج می برند. علائمی مانند سردرد، گرگرفتگی، افزایش وزن، تعریق شبانه، پوست خشک یا کاهش میل جنسی شایع و بسیار ناخوشایند هستند. این علائم ممکن است بین ۲ تا ۵ سال طول بکشد.

حالا دیگر نیازی به گذشتن از این رنج نیست. درمان جایگزینی هورمون زیستی به طور گسترده در اروپا برای درمان زنان و مردانی که سطح هورمون های جنسی آنها کاهش یافته است، استفاده می شود. شواهد و گزارش های بالینی زیادی وجود دارد که نشان می دهد استفاده کوتاه مدت از هورمون های بیو همسان بی خطر و موثر است.

هورمون های زیستی مشابه هورمون های طبیعی تولید شده در بدن هستند، تنها تفاوت این است که هورمون های زیستی از گیاهان خاصی استخراج می شوند. برخلاف بسیاری از هورمون‌های جنسی مصنوعی، هورمون‌های زیستی فاقد مواد شیمیایی یا نگهدارنده هستند.

این که آیا هورمون های بیولوژیک مصرف شود یک تصمیم شخصی است. برخی آزمایش‌های آسان بزاق و خون وجود دارد که می‌تواند به سرعت نشان دهد که آیا هورمون‌های جنسی پایین هستند یا خیر. اگر فردی علائم یائسگی یا آندروپوز را دارد، مراجعه به پزشکی که با هورمون درمانی بیو همسان سروکار دارد توصیه می شود.

نکته مهم در مورد این هورمون ها این است که می توانند برای هر فردی ساخته شوند. هنگامی که کمبود هورمون جنسی کاهش یافته شناسایی شد، پزشک می تواند برای دوز دقیق مورد نیاز نسخه ای بنویسد. سپس داروساز می تواند هورمون های زیستی را در دوزهای مناسب مخلوط کند.

امروزه، اکثر متخصصان موافق هستند که هورمون‌های بیولوژیک برای کوتاه مدت بی‌خطر هستند. حتی ممکن است به محافظت در برابر پوکی استخوان و حملات قلبی کمک کند. استروژن های بدون مخالفت در زنان یائسه می توانند باعث ایجاد سرطان سینه و رحم شوند. همه زنانی که قصد دارند از درمان جایگزینی با هورمون بیولوژیک استفاده کنند، باید در مورد این موضوع با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنند. همچنین اطلاعات کافی در مورد این موضوع در اینترنت وجود دارد.

در حالی که این هورمون ها را می توان بدون نسخه در سایر نقاط جهان (مثل مکزیک) خریداری کرد، باید از این امر اجتناب شود. کیفیت و کمیت هورمون های بیولوژیک مشکوک است و همیشه نمی توان آن را تأیید کرد.

در ایالات متحده آمریکا، هورمون‌های بیولوژیک به راحتی در دسترس هستند اما نیاز به نسخه دارند. بسیاری از پزشکان جایگزین این محصولات را توصیه می کنند. در نهایت بحث ایمنی است. با در دسترس قرار گرفتن مطالعات بیشتر، پزشکان بیشتری متوجه خواهند شد که هورمون‌های همسان بیولوژیک به اندازه هر داروی دیگری بی‌خطر هستند، البته تا زمانی که برای مدت طولانی مورد سوء استفاده قرار نگیرند یا مصرف نشوند.