داستان سردار شکرچی از ماجرای بازپس گیری فانوساعت: 12:07
تاریخ انتشار: 1401/03/19
کد خبر: 1854667

علی بن ابیطالب، فرمانده وقت لشکر 17، می‌گوید: «مقاومت نیروهای این لشکر به گونه‌ای بود که در خط مقدم با عراقی‌ها می‌جنگیدند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ ششمین جلسه شورای مطالعات راهبردی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با حضور سردار علی محمد نائینی در سال 1401 . این مرکز در دوران دفاع مقدس توسط رئیس، مستشاران، برخی مفسران، فرماندهان قرارگاه ها و یگان های عملیاتی برگزار می شد.

این همایش بخشی از سلسله نشست های بررسی پیامدهای جنگ در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس بود. سردار ابوالفضل شکارچی; علی بن ابی طالب(ع) فرمانده فعلی لشکر 17 که اکنون سخنگوی ارشد نیروهای مسلح است، عملیات دریایی این لشکر را در چارچوب بازپس گیری فاو عراق تشریح کرد.

وی با اشاره به درگیر شدن نیروهای زیادی در این لشکر در جریان سقوط فا در غرب و در چارچوب عملیات «دیوار فجر 10» گفت: اروند در سمت راست فرماندهی 44 قرار گرفت. در سمت چپ تیپ بنی هاشم (ع) و لشکر 8 نجف اشرف به فرماندهی شهید احمد کاظمی.

سردار شکارچی حمله همه جانبه و ناجوانمردانه ارتش بعث به فاپی را که با استفاده از مقادیر زیادی بمب و سلاح های شیمیایی همراه بود، توصیف می کند. وی گفت: نیروی دریایی این یگان یکی از یگان هایی بود که در مقابل ارتش متعاقب بعث مقاومت شدیدی از خود نشان داد و علیرغم درخواست های مکرر تا آخرین دقایق سقوط فا توسط بعثی ها دفاع شد. عقب نشینی.”

«مقاومت نیروهای این لشکر این بود که وقتی در خط مقدم با عراقی‌ها می‌جنگیدند، شکارچی خاطرنشان کرد.

در پایان به شجاعت علی بن ابیطالب (ع) از فرماندهان لشکر 17 اشاره می کند; وی بیان کرد: شهید نظام فاتی در حین عقب نشینی، نیروهای گردان خود را یکی یکی به عقب فرستاد و به عنوان آخرین نفر تصمیم به عقب نشینی گرفت و خود نیز در همان جا به شهادت رسید.

انتهای پیام/ ک