دارایی های افغانستان را آزاد کنیدساعت: 03:25
تاریخ انتشار: 1301/05/27
کد خبر: 1890758

بستگان قربانیان حملات 11 سپتامبر 2001 در نامه‌ای از جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده خواستند تا میلیاردها دلار دارایی متعلق به مردم افغانستان را که توسط واشنگتن مسدود شده است، آزاد کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ بستگان قربانیان 11 سپتامبر از بایدن خواسته اند که تصمیم خود را برای تخصیص برخی از دارایی های مسدود شده افغانستان به آنها لغو کند زیرا این پول متعلق به مردم افغانستان است.

در نامه ای به نزدیکان حادثه 11 سپتامبر آمده است: از شما می خواهیم که از اختیارات اجرایی خود استفاده کنید و دستور اخیر خود را به سیاست قانونی و اخلاقی تبدیل کنید و هفت میلیارد دالر از ذخایر ارزی بانک مرکزی افغانستان را به مردم افغانستان تعهد کنید.

صابر مومند سخنگوی بانک مرکزی افغانستان گفت: بر اساس قانون بانک افغانستان، این ذخایر ملک مردم افغانستان است و ما اصرار داریم که این ذخایر برای تامین مالی و مالی در اختیار بانک افغانستان قرار گیرد. ثبات پولی

وزارت مالیه افغانستان نیز مسدود کردن دارایی‌های افغانستان را برخلاف قوانین بین‌المللی می‌داند و می‌گوید که جامعه جهانی باید آمریکا را برای آزاد کردن دارایی‌های افغانستان تحت فشار قرار دهد.

عبداللطیف نظری معاون وزیر مالیه افغانستان گفت که مسدود کردن دارایی‌های مردم افغانستان توسط آمریکا خلاف سیاست‌های بشردوستانه و اصول اساسی حقوق بین‌الملل است.

پیش از این، جو بایدن در فرمانی بخشی از دارایی های افغانستان را برای قربانیان 11 سپتمبر اختصاص داد که با واکنش های شدید در داخل و خارج از کشور مواجه شد.