خون در مدفوع؟ می تواند نشانه کولیت اولسراتیو باشد

وجود خون در مدفوع یک علامت شایع است. بسیاری از افراد هر چند وقت یک بار با آن مواجه می شوند. اما اگر این یک علامت عود کننده باشد، کولیت اولسراتیو بیماری است که باید رد شود. روده به دو بخش اصلی تقسیم می شود – کوچک و بزرگ. روده بزرگ یک متر آخر روده است که نه تنها به تشکیل مدفوع کمک می کند، بلکه به ذخیره آن تا زمانی که در حین اجابت مزاج معمولی خود را تخلیه می کنیم نیز کمک می کند.

کولیت اولسراتیو چیست؟

این نوعی بیماری است که در آن قسمت آخر روده ما توسط سلول های ایمنی خودمان آسیب می بیند و نوعی بیماری التهابی روده یا به عبارت رایج IBD است. انواع دیگر IBD بیماری کرون و کولیت میکروسکوپی هستند. در کولیت اولسراتیو، پوشش داخلی روده بزرگ آسیب دیده و زخمی می شود. هنگامی که زخم می شود شروع به ترشح خون می کند.

چه کسی احتمال دارد آن را داشته باشد؟

کولیت اولسراتیو در بین افراد جوان از هر دو جنس شایع است، اگرچه هیچ سنی از آن محافظت نمی شود. علت دقیق کولیت اولسراتیو ناشناخته باقی مانده است. قبلاً رژیم غذایی و استرس مشکوک بود، اما اکنون می دانیم که این عوامل ممکن است تشدید شوند اما باعث کولیت اولسراتیو نمی شوند. یکی از دلایل احتمالی اختلال در عملکرد سیستم ایمنی است. هنگامی که سیستم ایمنی بدن شما سعی می کند با یک ویروس یا باکتری مهاجم مبارزه کند، یک پاسخ ایمنی غیرطبیعی باعث می شود که سیستم ایمنی به سلول های دستگاه گوارش نیز حمله کند. نقش وراثت بحث برانگیز است.

علائم کولیت اولسراتیو چیست؟

علائم بیماری با توجه به شدت آن متفاوت است. با این حال، شایع ترین علائم عبارتند از اسهال، افزایش دفعات مدفوع، وجود خون در مدفوع، فوریت برای اجابت مزاج، درد مقعدی، ناتوانی در اجابت مزاج علیرغم یک اصرار و درد و بی اختیاری گاه به گاه. اگر بیماری شدید شود، می تواند با کاهش وزن، تورم پاها، خستگی، تنگی نفس، تب و عدم افزایش قد در کودکان همراه باشد. وجود خون در مدفوع علامت بارز است اما اسهال ضروری نیست.

در صورت عدم درمان چه عوارضی به همراه خواهد داشت؟

اگر درمان نشود، فرد همچنان خون خود را از دست می دهد و کم خون می شود. حتی ممکن است دچار اسهال شدید و عوارض اسهال شود. اگر این بیماری کنترل نشود، ممکن است در درازمدت باعث انسداد روده شود و حتی ممکن است سرطان ایجاد شود. می تواند باعث درگیری سایر اندام های بدن شود. فرد ممکن است دچار درد مفاصل، بیماری کبد، بیماری استخوان، بیماری پوستی، زخم دهان و حتی افزایش خطر لخته شدن در بدن شود.

چه زمانی به دکتر خود مراجعه کنید؟

همه افرادی که از دست دادن خون مداوم در مدفوع، بیدار شدن در شب برای دفع مدفوع، اسهال، گرفتگی عضلات شکمی یا تب دارند، باید خود را بررسی کنند. پزشک با چند آزمایش خون ساده، آزمایش مدفوع، اشعه ایکس و معاینه آندوسکوپی ارزیابی می کند. برای تایید تشخیص نیاز است که یک نمونه برداری کوچک از روده از طریق آندوسکوپی گرفته شود.

درمان بیماری چیست؟

درمان این بیماری معمولا مادام العمر است. داروهایی برای کنترل بیماری وجود دارد. تعداد کمی از بیماران ممکن است حتی به استروئیدها و تزریقات نیاز داشته باشند. به عنوان آخرین راه، فرد ممکن است مجبور شود روده بزرگ آسیب دیده را خارج کند. هیچ دستورالعمل رژیم غذایی خاصی وجود ندارد، اما برخی غذاها و نوشیدنی ها می توانند علائم را تشدید کنند، به خصوص در هنگام تشدید. در طول تشدید بیماری به آنها توصیه می شود محصولات لبنی، غذاهای غنی از فیبر را محدود کنند و به آنها توصیه می شود که وعده های غذایی کوچک و مکرر با مایعات فراوان مصرف کنند.

از خون خود در مدفوع غافل نشوید زیرا توده ها تنها علت آن نیستند. هر چه تاخیر در تشخیص و شروع درمان بیشتر باشد، احتمال بروز عوارض و نیاز به جراحی بیشتر می شود.