خود هیپنوتیزم – از خود خرابکاری اجتناب کنید

خود هیپنوتیزم وقتی به درستی استفاده شود می تواند ابزار قدرتمندی باشد. متأسفانه بسیاری از افراد در دام مرگباری می افتند که موفقیت آنها را خراب می کند و آنها را از دستیابی به نتایجی که می خواهند باز می دارد. اگر خود هیپنوتیزم را امتحان کرده اید و به نتایج دلخواه خود نرسیده اید، این مقاله دلیل آن را توضیح می دهد.

این مقاله یکی از مجموعه ای در مورد نحوه نوشتن اسکریپت خود هیپنوتیزمی است. بینش‌هایی که از این مقاله به‌دست می‌آورید برای کشف و اجتناب از خرابکاری خود، چه از خود هیپنوتیزم یا سایر ابزارها برای تحول شخصی خود استفاده کنید، به همان اندازه ارزشمند خواهد بود.

منبع شماره یک خود خرابکاری، درگیری های درونی ناخودآگاه است. اگر درگیری‌های درونی دارید، مهم نیست چقدر تلاش می‌کنید، یا ابزارهای خود هیپنوتیزمی که استفاده می‌کنید چقدر مؤثر هستند، در نهایت موفقیت خود را خراب می‌کنید یا عواقب ناخواسته و ناخواسته‌ای را در این فرآیند ایجاد می‌کنید. بنابراین، قبل از تلاش برای ایجاد هرگونه تغییر شخصی در زندگی خود، ضروری است بررسی کنید که آیا درگیری های درونی ناخودآگاه برای رسیدن به هدف خود دارید یا خیر.

تعارض درونی ناخودآگاه چیست؟

ما معمولاً فکر می کنیم که دقیقاً می دانیم چه چیزی را می خواهیم تغییر دهیم. با این حال، اغلب درگیری های پنهان و ناخودآگاه وجود دارد که ما را از موفقیت واقعی در دستیابی به اهداف تحول شخصی خود باز می دارد.

به عنوان مثال، من مشتریان زیادی داشته ام که به من گفته اند که می خواهند وزن کم کنند. آنها آگاهانه می دانند که چگونه وزن کم کنند، اما کارهایی را که برای کاهش وزن واقعی باید انجام دهند، انجام نمی دهند. از بیرون، این به نظر می رسد خود خرابکاری است، اما، در واقع، این نوعی حفظ خود است. همانطور که با یکی از مشتریان در مورد کمک به او در کاهش وزن صحبت می کردم، از او خواستم تصور کند که در کاهش وزن موفق بوده و بدنی باریک تر و جذاب تر داشته باشد (این همان چیزی است که او گفت می خواهد). همانطور که او این را تصور می کرد، ناگهان ترسی از چهره اش عبور کرد. وقتی از او پرسیدم که این ترس برای چیست، گریه اش بلند شد. او متوجه شد که می‌ترسد اگر وزنی را که می‌خواست کم کند، توجه جنسی ناخواسته مردان را به خود جلب کند و از حضور در جمع احساس ناامنی کند.

این نمونه ای از یک درگیری درونی ناخودآگاه است: تمایل او به کاهش وزن با ترس ناخودآگاه او از جلب توجه جنسی بیشتر از سوی مردان در تضاد بود.

برای کاهش وزن موفقیت آمیز او، پرداختن به ترس او از توجه جنسی ناخواسته مرد ضروری بود قبل از انجام هر کاری برای رفع عادات غذایی او در واقع، هنگامی که او ترس خود را در مورد توجه جنسی مردانه تغییر داد، کاهش وزن خود نسبتاً آسان بود.

چگونه می توان تعارضات درونی ناخودآگاه را شناسایی کرد؟

در اینجا فرآیندی وجود دارد که بررسی می‌کند آیا برای دستیابی به هر هدف تغییر شخصی دلخواه، درگیری‌های داخلی دارید یا خیر.

تصور کنید که به هدف خود به طور کامل و کامل دست یافته اید. کمی وقت بگذارید و خود را تجسم کنید که زندگی خود را مدتی در آینده با این هدف کاملاً محقق کرده اید. اکنون، با این حس که در تخیل خود به هدف خود دست یافته اید، به سؤالات زیر پاسخ دهید:

  • چه احساسی دارید؟
  • آیا کاملاً خوشحال هستید یا احساسات دیگری مانند ترس، گناه یا غم وجود دارد؟ اگر احساسات دیگری نیز وجود دارد، به آنها توجه کنید و به خودتان اجازه دهید که بفهمید آنها در مورد چیست.
  • آیا دستیابی به این هدف پیامدهای منفی دارد که اکنون باید با آن دست و پنجه نرم کنید؟
  • دستیابی به این هدف چه تاثیری بر دیگر جنبه های زندگی شما دارد؟
  • دیگران چگونه به شما پاسخ متفاوتی می دهند؟

به یاد داشته باشید که هر گونه تضاد درونی احتمالاً ناخودآگاه است و از ذهن خودآگاه شما پنهان است، بنابراین زمانی را صرف کنید تا واقعاً به سؤالات بالا فکر کنید و قبل از نوشتن هر پاسخی، کمی زمان بگذارید تا پاسخ ها از ناخودآگاه شما بیرون بیاید.

اگر در جستجوی پاسخ هایی که به این سؤالات می گیرید صبور باشید، آنها شما را به کشف هرگونه درگیری درونی ناخودآگاه هدایت می کنند.

وقتی یک درگیری داخلی ناخودآگاه را کشف کردید چه می کنید؟

اگر متوجه شدید که یک تضاد درونی ناخودآگاه برای دستیابی به یک هدف دارید، لازم است قبل از ادامه برنامه خود هیپنوتیزم یا هر وسیله دیگری برای دگرگونی شخصی، هدف خود را دوباره تنظیم کنید.

بهترین راه برای انجام این کار این است که به عقب برگردید و هدف خود را از نو طراحی کنید تا رسیدگی به تعارضات داخلی را به عنوان بخشی از هدف خود لحاظ کنید. در مقاله دیگری از این مجموعه به چگونگی تعیین اهداف روشن و مفید می پردازم. خود هیپنوتیزم می تواند بسیار موثر باشد، اما برای موفقیت، مقابله با درگیری های درونی ناخودآگاه خود خرابکارانه ضروری است.