خشم سناتورهای آمریکایی از عربستان سعودی/ واشنگتن برای تجدید نظر در روابط با ریاض


هفته گذشته، عربستان سعودی و سایر اعضای ائتلاف اوپک پلاس تصمیم گرفتند تولید خود را تا پایان سال جاری به میزان قابل توجهی کاهش دهند. اقدامی که احتمالاً منجر به افزایش قیمت نفت خام خواهد شد.

کاهش آتی اوپک پلاس که از ماه نوامبر آغاز می‌شود، پس از سفر ناموفق جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا به عربستان سعودی در تابستان امسال در تلاش برای کاهش هزینه‌های سوخت پیش از انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا صورت می‌گیرد.

اوپک پلاس اعلام کرد که کاهش اعلام شده هفته گذشته برای حمایت از قیمت های بین المللی نفت ضروری است. بازار جهانی نفت در سال گذشته به دلیل حمله روسیه به اوکراین، تاثیر همه گیری کرونا و برخی مسائل دیگر دچار آشفتگی شده است.

یکی از اعضای کابینه عربستان سعودی روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: ما اینجا (در اوپک) هستیم تا به عنوان یک قدرت تعدیل کننده برای ایجاد ثبات نقش ایفا کنیم. او تاکید کرد که کاهش تولید به دلیل مسائل “سیاسی” نبوده است.

بایدن روز پنجشنبه به ABC News گفت که از اقدام عربستان ناراضی است. وی با تایید اینکه مسائلی بین ما وجود دارد، اظهار داشت: سفرش به عربستان برای بحث در مورد قیمت نفت نبوده است.

مورفی به سی ان ان گفت: “بدیهی است که ما آنقدر که باید (از سفر بایدن به عربستان سعودی) به دست نیاوردیم. می خواستیم بدانیم که آیا سعودی ها ما را به جای روسیه در زمان وقوع یک بحران جهانی انتخاب خواهند کرد.” خوب، آنها روسیه را انتخاب کردند، آنها ترجیح دادند از روس ها حمایت کنند و قیمت نفت را بالا ببرند، که پتانسیل شکست ائتلاف اوکراینی ما را دارد.

وی گفت: این اقدام عربستان عواقبی دارد. ما مقادیر زیادی سلاح به عربستان می فروشیم. ما باید این فروش را دوباره ارزیابی کنیم و حضور نیروهای خود را در خاورمیانه و عربستان سعودی دوباره ارزیابی کنیم. در تمام این سالها چشمانمان را بسته ایم. عربستان سعودی بسیاری از روزنامه نگاران را محدود کرده و درگیر سرکوب گسترده سیاسی می شود.

اظهارات مورفی در پی درخواست های مشابهی از سوی دیگر دموکرات ها در هفته گذشته برای نوعی مجازات برای عربستان سعودی پس از کاهش تولید نفت این کشور حامی آمریکا در خاورمیانه صورت گرفت. در همین راستا سه نماینده دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا لایحه حذف حضور نظامی آمریکا در عربستان را ارائه کرده اند.

برایان دیس، مشاور ارشد اقتصادی بایدن، روز پنجشنبه در واکنش به انتقادات فزاینده از دولت آمریکا به خبرنگاران گفت: ما در ارتباط نزدیک با کنگره در مورد طیف وسیعی از موضوعات مرتبط با این موضوع هستیم و وضعیت را ارزیابی و ارزیابی خواهیم کرد. فراتر از آن، نمی‌خواهم از قبل در مورد اعلامیه‌های احتمالی دولت صحبت کنم.»