حمله پروانه های بلوط خوار به جنگل های زاگرس + تصویرساعت: 16:24
تاریخ انتشار: 1401/04/09
کد خبر: 1879852

هزاران هکتار از جنگل های بلوط استان کهگیلویه و بویراحمد تحت تاثیر آفات پروانه سفید بلوط خوار قرار گرفته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به نقل از زاگرس ، هفته گذشته نزدیک به 65 هزار هکتار از جنگل های بلوط استان کهگیلویه و بویر احمد گرفتار پروانه سفید بلوط خوار شد.

نزدیک به یک هفته است که بیشتر جنگل های زاگرس در استان کهگیلویه و بویر احمد آلوده به “پروانه سفید بلوط خوار” مرگبار بود. این آفت مستقیماً به برگ درختان بلوط آسیب می رساند و به تدریج باعث خشک شدن این درختان می شود. طبق برآورد برخی از دوستداران محیط زیست در این منطقه، تاکنون نزدیک به 65 هزار هکتار از جنگل های بلوط تحت تأثیر آفت پروانه سفید قرار گرفته است و استراتژی کهگیلو و اداره کل منابع طبیعی بویر احمد استفاده از BT برای مبارزه با این آفت است. .

نکته مهم این است که پروانه بلوط خوار سفید چهار مرحله بیولوژیکی شامل تخم، لارو، شفیره و پروانه بالغ را طی می کند. به گفته Nicho، رشد پوسیدگی از تخم تا پروانه بالغ سه هفته طول می کشد. از این رو میزان تکثیر این پروانه چندان بالا نیست، اما آنچه باعث نگرانی فعالان محیط زیست در منطقه زاگرس شده این است که تعداد بی شماری از پروانه ها در استان کهگیلویه و بویر احمد به پروانه بالغ تبدیل شده و به برگ های بلوط آسیب می رسانند. در آینده ای نزدیک شاهد نابودی منطقه وسیعی از جنگل های کهگیلویه و بویر احمد خواهیم بود.

این در حالی است که اگرچه آلودگی پروانه های سفید در سایر نقاط زاگرس از جمله استان های لرستان و فارس مشاهده شده است، اما این پروانه ها در خارج از کهگیلو و بویر احمد هنوز وارد مرحله چهارم زندگی نشده اند و به همین دلیل بیشتر با هجوم پروانه مواجه می شوند. سفید هنوز باقی مانده است. در واقع همان طور که گفته شد این احتمال تنها دو تا سه هفته از عمرش می گذرد و اگر در این مدت راه حل موثری برای مقابله با پروانه های سفید برگ اندیشیده نشود، بیشتر جنگل های چند هزار ساله زاگرس به زودی از بین خواهند رفت. ناپدید شدن.

به عبارت دیگر، اگر به فکر مقابله با آفت پروانه سفید نباشید، این آفت به زودی خسارتی به مراتب بیشتر از آتش سوزی های گسترده به جنگل های زاگرس وارد می کند. در چنین شرایطی برخی از فعالان محیط زیست منطقه از جمله نیکو معتقدند که نباید از سموم و محلول‌های شیمیایی که اثرات مخربی بر گونه‌های گیاهی و جانوری جنگل‌های زاگرس دارند استفاده کنیم، بلکه پروانه‌های سفید به جای مبارزه با این موضوع باید با روش‌های بیولوژیکی مبارزه کنند. آفت

اما باید هر چه سریعتر با همکاری سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، پژوهشکده جنگل ها و مراتع، دانشکده های منابع طبیعی سراسر کشور و سایر مراجع علمی به راه حل قطعی و علمی رسید. بلوط های گرانبهای زاگرس که بخشی از تاریخ و فرهنگ مردمان غرب کشورمان و زیستگاه گونه های جانوری بسیاری است با کمترین آسیب زیست محیطی از آسیب پروانه های سفید مصون مانده اند.

پایان پیام/