حضور پهپادهای ایرانی در اوکراین یک استدلال احمقانه غرب است


این دیپلمات ارشد روسی خاطرنشان کرد: ایالات متحده همچنان تمایل عملگرایانه برای بازگشت به اجرای قانون دارد [برجام] خودش را نشان نداد. علاوه بر این، آنها همچنان به اعمال تحریم های یکجانبه غیرقانونی جدید علیه ایران ادامه می دهند. من می گویم که همکاران غربی ما مشتاق حفظ رژیم کیف به هر قیمتی هستند.»

این دیپلمات روس پس از رایزنی شورای امنیت سازمان ملل مبنی بر تحویل پهپادهای ایرانی به روسیه؛ وی در این باره گفت: آنها کوته فکر هستند که ایران را مقصر بدانند.

پولیانسکی با انتقاد از ادعاهای غرب در مورد استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین افزود: این ادعاهای بسیار احمقانه و تحریک آمیز غرب است که روند شکننده مذاکرات با هدف احیای برجام را پیچیده می کند.

روز گذشته حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در گفت و گوی تلفنی با گرلیش رادمان وزیر امور خارجه کرواسی درباره مواضع ایران در قبال جنگ اوکراین گفت: ما مخالف جنگ هستیم و هر یک از طرف های متخاصم سلاح دارند، ما آنجا هستیم و به اوکراینی ها گفتیم. سندی در مورد استفاده ایران از پهپاد وجود دارد، مسئولان باید آن را ارائه کنند.»

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران همچنین تصریح کرد: در واقع ما سال ها با روسیه همکاری دفاعی داشتیم اما از جنگ اوکراین حمایت نکردیم و تسلیحات ایرانی به روسیه ندادیم، جنگ اوکراین.

دیمیتری پسکوف سخنگوی دولت روسیه نیز روز گذشته گزارش ها و ادعاهای رسانه ها و مقامات آمریکایی و اروپایی درباره حضور پهپادهای انتحاری ایران در جنگ اوکراین را رد کرد و گفت که مسکو هیچ اطلاعی در مورد استفاده ایران از پهپاد در جنگ اوکراین ندارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا روسیه از پهپادهای انتحاری ایران در جنگ اوکراین استفاده خواهد کرد یا خیر، تاکید کرد: خیر، ما هیچ اطلاعی در این مورد نداریم… وقتی با موشک و پهپاد به شهرهای اوکراین حمله می کنیم، از سلاح های روسی با نمادهای روسی استفاده می کنیم. نام ها

پس از حملات تلافی جویانه موشکی و پهپادی روسیه علیه این کشور، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین مدعی شد که روسیه از پهپادهای ایرانی در این حملات استفاده کرده است و مقامات ارشد آمریکایی و اروپایی نیز این ادعا را تکرار کرده اند. علیرغم ادعای مقامات آمریکایی و اروپایی، پنتاگون اعلام کرده است که نمی تواند حضور پهپادهای ایرانی در حملات روسیه به اوکراین را تایید کند.

مقامات و رسانه‌های آمریکایی و غربی مدعی شده‌اند که ایران در جنگ اوکراین از پهپاد استفاده کرده است، اما در هفته‌های اخیر و در بحبوحه حمله تبلیغاتی غرب به این موضوع، مقامات ارشد ایران علناً اعلام کردند که ایران هیچ سلاحی نفروخته است. هواپیماهای بدون سرنشین به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین.

ارتش روسیه از صبح روز دوشنبه (10 اکتبر / 18 اکتبر) چندین حمله موشکی و پهپادی را در مرکز شهر “کیف” پایتخت اوکراین و چندین شهر دیگر این کشور انجام داده است. روسیه چندین شهر دیگر در جنوب و غرب اوکراین را با حملات موشکی و پهپادی هدف قرار داده است. استفاده روسیه از پهپادها، به ویژه پس از حمله گسترده به اهدافی در سرتاسر اوکراین در چند روز پیش، کی‌یف را بر آن داشت تا از غرب بخواهد ارتش اوکراین را به سامانه‌های دفاع هوایی مجهز کند.