جنگ اوکراین بازارهای انرژی و سیستم مالی جهان را مختل کرده استوی افزود: در اولین عملیات خروج غیرنظامیان که در ۳ مه به پایان رسید، ۱۰۱ غیرنظامی از کارخانه آزوفستال به همراه ۵۹ غیرنظامی دیگر از مناطق همجوار آن خارج شدند.


دبیر کل سازمان ملل اظهار داشت: در عملیات دوم که شب گذشته تکمیل شد، بیش از ۳۲۰ غیرنظامی از شهر ماریوپل و مناطق اطراف آن تخلیه شدند.


وی تصریح کرد: عملیات سوم در حال انجام است. سازمان ملل به عملیات بشردوستانه در اوکراین ادامه خواهد داد.


گوترش اضافه کرد: حمله روسیه به اوکراین نقض تمامیت ارضی  این کشور و منشور سازمان ملل است. این جنگ  باید به خاطر مردم اوکراین، روسیه و کل جهان پایان یابد. 


دبیر کل سازمان ملل اظهار داشت: در دیدارم با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور ی روسیه، بر ضرورت امکان دسترسی بشردوستانه و خروج غیرنظامیان از مناطق محاصره شده، به خصوص در ماریوپل تاکید کردم.


وی ادامه داد: من قویا خواستار ایجاد یک کریدور بشردوستانه امن و مؤثر برای خروج  غیرنظامیان از کارخانه فولاد آزوفستال شدم. هدف ما ابتدا فراهم کردن امکان خروج امن غیرنظامیان از کارخانه آزوفستال و بعد سایر شهر ماریوپل در هر جهتی (روسیه یا اوکراین) که  مردم انتخاب کنند و ارائه کمک های بشردوستانه به غیرنظامیان  بود.


گوترش در بخش دیگری از اظهارات خود تاکید کرد: پیامدهای جهانی جنگ اوکراین در سفرهای من به غرب آفریقا کاملاً مشهود بود. در سنگال، نیجر و نیجریه، رهبران و جامعه مدنی این کشورها از تاثیر این جنگ بر بحران غذایی آنها گفتند. یک راه حل موثر برای ناامنی غذایی جهانی ادغام مجدد تولیدات کشاورزی اوکراین و صادرات غذا و کود روسیه و بلاروس در بازارهای جهانی است.


دبیرکل سازمان ملل تاکید کرد: جنگ در اوکراین بحرانی را ایجاد کرده است که بازارهای جهانی انرژی را تخریب، سیستم های مالی را مختل و آسیب شدید را برای جهان در حال توسعه تشدید می کند. جنگ علیه اوکراین بی‌معنا،  بی‌رحمانه و برای جهان بسیار مخرب است. چرخه مرگ، ویرانی، آوارگی  و اختلال باید متوقف شود.


دبیرکل سازمان ملل متحد ۲۵ آوریل ۲۰۲۲(۵ اردیبهشت ۱۴۰۱) در سفر به آنکارا با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه دیدار و حمایت خود را از تلاش های دیپلماتیک جاری آنکارا در رابطه با جنگ در اوکراین ابراز کرد.


گوترش ششم اردیبهشت‌ماه (۲۶ آوریل) نیز برای دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به مسکو رفت و روز پنجشنبه هشتم اردیبهشت‌ماه (۲۸ آوریل) با ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین دیدار و گفت گو کرد.


سخنگوی سازمان ملل متحد نیز اظهار داشت که تعداد غیرنظامیان باقی مانده در ماریوپل و کارخانه آزوفستال در این شهر در اوکراین مشخص نیست.


استفان دوجاریک روز پنجشنبه  به وقت محلی به خبرنگاران در نیویورک گفت که  جمع آوری اطلاعات از منطقه  “بسیار چالش برانگیز” است.


سخنگوی سازمان ملل افزود: ماریوپل در مرکز یک منطقه جنگی فعال است. بخش هایی از آن تخریب شده است. افرادی هستند که در تونل ها زندگی می کنند. برای ما خیلی سخت است که آمار دقیقی از این افراد داشته باشیم.


دوجاریک تصریح کرد: ما به همکاری با کمیته بین‌المللی صلیب سرخ ادامه می‌دهیم و با بالاترین مقامات اوکراین و روسیه ارتباط  داریم تا افراد بیشتری را از منطقه ماریوپول و همچنین کارخانه فولاد آزوفستال خارج کنیم.


ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.


پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را “عملیات ویژه” خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو – کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.


جنگ در اوکراین وارد سومین ماه شده است و واکنش‌ها به اقدام روسیه همچنان ادامه د

رژیم لاغری سریع