جزئیات تغییر قانون اساسی تونسساعت: 18:33
تاریخ انتشار: 1401/03/24
کد خبر: 1856061

هماهنگ کننده کمیته ملی مشورتی قانون اساسی تونس اعلام کرد که قانون اساسی جدید اختیارات رئیس جمهور را افزایش می دهد و او نخست وزیر را منصوب می کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ الصادق بلوید، هماهنگ کننده کمیته ملی مشورتی برای پیش نویس قانون اساسی جدید در تونس، اخیراً اعلام کرد که تونس اسلام را به عنوان دین رسمی از قانون اساسی جدید حذف می کند و رئیس جمهور اختیارات بیشتری بر قانون جدید دارد.

روزنامه العرب امروز (سه شنبه) به نقل از یک شبکه سراسری تونس نوشت که الصادق بلد، رئیس جمهور تونس در قانون اساسی جدید توسط رئیس جمهور تونس انتخاب می شود و «دولت به سازمان دولتی فعلی تبدیل خواهد شد».

اگرچه قانون اساسی 2014 به رئیس جمهور این اختیار را می دهد که نخست وزیر را انتخاب کند. با این حال این کار به توصیه یک حزب اکثریت در پارلمان انجام شد و نخست وزیر اعضای کابینه خود را انتخاب کرد.

الصادق البلاید اما گفت که دولت مسئول اداره امور اقتصادی کشور و تحریک اقتصاد است و تنها وظیفه قانونگذاری بر عهده مجلس است.

الصادک بلعید، استاد دانشگاه تونس که در امور قانون اساسی تخصص دارد، در 20 مه از سوی رئیس جمهور تونس برای نظارت بر کمیته ای برای تهیه پیش نویس اصلاح قانون اساسی منصوب شد.

هماهنگ کننده کمیته ملی مشورتی تدوین قانون اساسی جدید در تونس پیشتر اعلام کرده بود که بدون اعلام دین اسلام به عنوان دین رسمی این کشور، چارچوب قانون اساسی جدید را به قیس سعید رئیس جمهور تونس ارائه خواهد کرد.

فصل اول قانون اساسی تونس که در سال 2014 تدوین شد، تاکید می کند که تونس یک “کشور آزاد، مستقل و دارای حاکمیت است و اسلام دین این کشور، زبان عربی و نظام آن وابسته به جمهوری است.”

بالید در مصاحبه اخیر با خبرگزاری فرانسه گفت: 80 درصد مردم تونس ضد تروریسم هستند و با استفاده از دین برای مقاصد سیاسی مخالفند و ما نیز دقیقاً همین کار را خواهیم کرد. ما قالب فعلی فصل اول را اصلاح خواهیم کرد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این بدان معناست که در قانون اساسی جدید تونس هیچ اشاره ای به اسلام نشده است، گفت: “این کار نتیجه ای نخواهد داشت.”

در 25 ژوئیه، رئیس جمهور تونس نیروهای این کشور را تعلیق کرد. او همچنین پارلمان تونس را به حالت تعلیق درآورد و آن را تا زمان برگزاری انتخابات پارلمانی اواخر سال جاری منحل کرد.

برخی از احزاب تونس این اقدام را «شورش علیه قانون اساسی» توصیف کردند، در حالی که برخی دیگر آن را «گامی در مسیر درست» در سال 2011 خواندند. با این حال، رئیس جمهور تونس معتقد است که اقدامات وی “اقداماتی در چارچوب قانون اساسی و برای محافظت از کشور در برابر خطر قریب الوقوع” است.

اقدامات رئیس جمهور تونس در چند ماه گذشته مورد انتقاد قضات این کشور قرار گرفته و بارها از قضات به دلیل فشار و دخالت مداوم انتقاد کرده اند.

ژوئیه گذشته، سعید مجلس را برکنار کرد و نخست وزیر و اعضای دولت را در آنچه مخالفانش «کودتا» نامیدند، برکنار کرد. در همین راستا، چندین حزب و سازمان از جمله اتحادیه کارگری خواستار برگزاری تظاهرات در این کشور شده اند تا از قوه قضاییه بخواهند عاملان ترور شکری بلعید، سیاستمدار تونسی را تحت تعقیب قرار دهند.

انتهای پیام/ م