جزئیات تاییدیه دولت برای واردات خودروهای دارای دارایی رمزنگاری شده / نحوه تعیین شاخص رتبه بندی صادرکنندگان و واردکنندگان


وی ادامه داد: از چند هفته پیش امکان واردات ارزهای رمزپایه فراهم شد و این امر طی توافق نامه ای بین وزارت حراست و بانک مرکزی انجام شد و برای اولین بار واردات ارزهای رمزپایه فعال شد.

وزیر امنیت تصریح کرد: آئین نامه ای که امروز در دولت تصویب شد، آیین نامه کامل و مفصلی است که این وزارتخانه درباره تمامی مسائل مربوط به ارزهای رمزپایه، نحوه تامین، انتقال و اعطای مجوز سوخت و انرژی آنها توضیح می دهد. امنیت تشخیص داد که دارایی های رمزنگاری شده را جذب می کند.

فاطمی امین خاطرنشان کرد: این خبر مهمی است که مدت هاست فعالان این صنعت منتظر آن بوده اند و این می تواند مربوط به هر محصولی از جمله خودروهای وارداتی باشد. وقتی می خواهید کالایی را وارد کنید باید ارز را بپردازید، حالا به جای دلار و یورو در بیت کوین استفاده می شود.

وی افزود: در این صورت مراکز رسمی استخراج بیت کوین فعال و دارای مجوز وزارت حراست می توانند با هماهنگی بانک مرکزی از بیت کوین برای واردات خودرو استفاده کنند.
این عضو کابینه دولت در پاسخ به سوال دیگری درباره زمان اعلام عوارض واردات خودرو گفت: تنظیم این موضوع قطعی شده است، دو هفته (تا 27 شهریور) به واردکنندگان واجد شرایط مهلت داده ایم، زیرا طبق قانون در مجلس در مورد واردات خودرو باید فناوری را انتقال دهند و هرکسی نمی تواند برای خود خودرو وارد کند به همین دلیل دیروز از متقاضیان واردکننده خودرو خواستیم مدارک خود را ارائه کنند.

وی افزود: این شرکت ها باید نمایندگی رسمی و خدمات پس از فروش داشته باشند و اعلام کنند به جای واردات خودرو چه فناوری وارد کشور می کنند. پس از انجام تست، وزارت حراست به متقاضیانی که فناوری باکیفیت تری ارائه می دهند مجوز واردات خودرو را می دهد.

فاطمی امین در پاسخ به سوالی درباره عوارض واردات خودرو اظهار کرد: عوارض خودرو بسته به نحوه فروش خودرو در محدوده شناور و باز تعریف می شود. از آنجایی که نمی خواهیم برای واردکننده رانت ایجاد کنیم، پس از وارد شدن خودرو، سود تجارت به صورت پیش فرض و علی الحساب ارزیابی می شود و رویه واردات خودرو را برای متقاضی تعیین می کنیم.

وی افزود: پس از عرضه این خودرو در بورس کالا، در صورت فروش 400 تا 500 میلیونی، سود مناسب و منصفانه آن توسط سازمان حمایت مشخص می شود. اگر کردی به صورت فرضی 500 میلیون تومان فروخته می شود، 450 تومان قیمت واقعی و 50 میلیون تومان سود محسوب می شود، در این شرایط سود تجاری به صورت شناور تعیین می شود، به طوری که قیمت 450 میلیون تومان است. در صورتی که قیمت خودروهای وارداتی در بازار بیشتر از خارج از کشور باشد، این مابه التفاوت در قالب سود بازرگانی به خزانه دولت واریز می شود تا سوء استفاده و رانتی به واردکنندگان وارد نشود.

وزیر صمت در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اعلام وزیر دارایی در خصوص رتبه بندی صادرکنندگان و اینکه آیا وزارت امنیت در این موضوع دخالت خواهد کرد، گفت: این کار ماست و رتبه بندی واردکنندگان و صادرکنندگان را آغاز کرده ایم. یک صادرکننده ماده خامی را برای صادرات انتخاب می کند که از نظر فنی ارزش کمتری نسبت به صادرکننده صادرکننده دستگاه پزشکی دارد.

وی بیان می کند: کالاها دانش پایه یا رایج است که به کدام کشور صادر می شود و بر اساس شاخص های مختلف بر اساس کیفیت و کمیت کالا ارزش گذاری و رتبه بندی می شود، همانطور که دیدیم صادرکننده محصولی را صادر می کند. دلایل منفی نگاه کردن به محصولات ایرانی. در واقع اکنون واردات نیز بر اساس رتبه بندی انجام می شود و این مشکل برای تولیدکنندگان نیز یکسان است.