جراحی کاهش وزن چقدر موثر است؟

برای افراد چاق شدید که نتوانسته اند به تنهایی از رژیم غذایی و ورزش به نتیجه برسند، کاهش وزن ایمن ترین و موثرترین وسیله برای دستیابی به کاهش وزن قابل توجه است. در واقع، مطالعات نشان داده است که تقریباً 95 درصد از بیماران چاق تمام وزن از دست رفته خود را طی 5 سال تنها با رژیم غذایی و ورزش به دست می آورند. از سوی دیگر، نرخ موفقیت درازمدت جراحی های کاهش وزن – از جمله روش LAP-BAND – به طور قابل توجهی بالا است و به بیماران اجازه می دهد 50 تا 70 درصد کاهش وزن اضافی خود را حفظ کنند. در حالی که عوامل زیادی وجود دارد که می تواند بر موفقیت یک بیمار در کاهش وزن تأثیر بگذارد، جراحی کاهش وزن به سادگی مؤثرترین راه حل برای کاهش وزن طولانی مدت و یک سبک زندگی سالم برای بیماران چاق شدید است.

مطالعات نشان می دهد که اکثر بیمارانی که تحت عمل جراحی کاهش وزن قرار می گیرند بین 50 تا 70 درصد از وزن اضافی خود را در سه سال اول پس از عمل از دست می دهند. کسانی که جراحی بای پس معده انجام می دهند در 12 ماه اول وزن اضافی بدنشان را سریعتر از کسانی که جراحی LAP-BAND را انتخاب می کنند از دست می دهند. با این حال، بیماران بای پس معده معمولاً نسبت به بیماران LAP-BAND عوارض و عوارض جانبی بیشتری را تجربه می کنند زیرا روش LAP-BAND کاهش وزن تدریجی و طبیعی در طولانی مدت را امکان پذیر می کند.

از دیدگاه بالینی، جراحی کاهش وزن در صورتی موفقیت آمیز تلقی می شود که بیمار حداقل 50 درصد وزن اضافی خود را از دست بدهد و وزن خود را حداقل به مدت پنج سال حفظ کند. در حالی که برای اطمینان از تداوم کاهش وزن در طولانی مدت باید تغییرات مهمی در شیوه زندگی ایجاد شود، مطالعات نشان داده اند که اکثر بیمارانی که تحت عمل جراحی کاهش وزن قرار می گیرند، می توانند 50 تا 60 درصد کاهش وزن اضافی را 10 سال پس از جراحی حفظ کنند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که کاهش وزن به میزان 10 درصد از کل وزن بدن می تواند اثرات مفیدی برای سلامتی در رفع بیماری های چاقی مانند آسم، رفلاکس (GERD) و دیابت داشته باشد. از آنجایی که جراحی کاهش وزن معمولاً بر روی بیمارانی انجام می شود که حداقل 75 تا 100 پوند اضافه وزن دارند یا دارای شاخص توده بدنی (BMI) حداقل 35 با شرایط سلامتی هستند، کاهش وزن کل می تواند از 40 پوند تا بیش از 100 پوند متغیر باشد. اما بیمار واقعاً در به دست آوردن این نتایج رهبر است.

در حالی که مطمئناً بیماران بعد از جراحی کاهش وزن ظاهر و احساس بهتری خواهند داشت، مزایای سلامتی متعددی نیز با کاهش وزن موفقیت آمیز مرتبط است. در بیشتر موارد، شرایط سلامتی ناشی از اضافه وزن یا بدتر شدن چاقی را می توان با جراحی کاهش وزن بهبود بخشید یا در برخی موارد اصلاح کرد.

با این حال، روش های دیگری برای اندازه گیری موفقیت کاهش وزن وجود دارد، مانند سیستم LAP-BAND. به عنوان مثال، بسیاری از بیماران جراحی کاهش وزن از اینکه می‌توانند فعالیت‌های خاصی را انجام دهند که ممکن است برای چندین سال امکان‌پذیر نبوده باشد، مانند روی هم زدن پاها، خم شدن برای بستن یک نمایش، بالا رفتن از پله‌ها بدون اینکه به راحتی پا بر روی آنها بگذارند، افتخار می‌کنند. راه رفتن در هوا یا نشستن راحت روی صندلی هواپیما.

در حالی که اکثر بیمارانی که تحت عمل جراحی کاهش وزن قرار می‌گیرند، نتایج فوق‌العاده مثبتی دریافت می‌کنند، عوامل زیادی وجود دارند که می‌توانند بر موفقیت کلی این روش و هر درمان بعدی برای هر بیمار تأثیر بگذارند. در اینجا چند فاکتور مهم وجود دارد که باید هنگام تلاش برای تعیین اینکه آیا جراحی کاهش وزن برای شما مناسب است، در نظر بگیرید.

وزن قبل از جراحی

به طور کلی، هر چه وزن قبل از عمل یا BMI بیمار بالاتر باشد، بیمار می تواند وزن اضافی بیشتری را پس از عمل از دست بدهد. با این حال، گیرندگان جراحی کاهش وزن که کمتر چاق هستند، اگر متعهد به رژیم غذایی و ورزش طولانی مدت باشند، در نهایت به وزن ایده آل خود نزدیک می شوند. بیماری های مرتبط با چاقی نیز ممکن است حتی با وزن متوسط ​​بهبود یابند. اغلب بسیاری از بیماری ها را می توان به جای بهبودی با مداخله زودهنگام با وزن کمتر، درمان کرد.

سلامت عمومی

در حالی که شرایط سلامتی از قبل موجود می تواند بر موفقیت کلی جراحی کاهش وزن تأثیر بگذارد (به عنوان مثال، بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 معمولاً پس از جراحی وزن اضافی کمتری از دست می دهند)، مطالعات نشان داده اند که بسیاری از بیماری های مرتبط با چاقی پس از مداخله موفق یا بهتر می شوند یا از بین می روند. در حال بهبودی به عنوان مثال، یک مطالعه در سال 2000 روی 500 بیمار با جراحی کاهش وزن نشان داد که تقریباً 96 درصد از بیماری های مرتبط با چاقی – مانند فشار خون بالا، افسردگی، آپنه خواب، کمردرد و دیابت – پس از چاقی و کاهش طولانی مدت برطرف می شوند. تعهد به رژیم غذایی و ورزش.

روش جراحی

از آنجایی که خطرات و عوارض احتمالی مرتبط با هر روش جراحی وجود دارد، بیماران بالقوه باید همیشه به دنبال انجام عمل جراحی کاهش وزن خود توسط یک متخصص پزشکی مورد اعتماد باشند. بیماران آینده نگر باید در مورد میزان موفقیت جراح خود در کاهش وزن سوال کنند و تجربیات بیماران گذشته را بشنوند. علاوه بر این، موفقیت کاهش وزن بیمار نیز می تواند تحت تأثیر کیفیت مراقبت های بعد از عمل و توصیه های بخش سرپایی چاقی باشد.

رژیم غذایی و ورزش

از آنجایی که رژیم غذایی و ورزش دو عامل مهم در هر برنامه کاهش وزن هستند، بیمارانی که توانایی بدنی برای ورزش بعد از جراحی کاهش وزن دارند، شانس بیشتری برای دستیابی به اهداف خود دارند. برای حفظ کاهش وزن حاصل از جراحی، هم ورزش و هم عادات غذایی سالم باید جزء لاینفک سبک زندگی بیمار شوند.

نامزدی

توانایی پایبندی به دستورالعمل های غذایی توصیه شده، برنامه های ورزشی، و هرگونه مراقبت بعدی که توسط آمبولانس چاقی توصیه می شود، هم برای کاهش وزن کوتاه مدت و هم برای مدیریت طولانی مدت وزن مهم است.

انگیزه

بیمارانی که انگیزه کاهش وزن دارند و مایل به پیروی از رژیم غذایی و ورزش قبل از جراحی کاهش وزن هستند، ممکن است بلافاصله پس از عمل و در دراز مدت موفقیت بیشتری داشته باشند. اکثر مردم یک شبه چاق شدید نبودند. سال ها طول کشید تا به این وزن رسیدند و بنابراین بیماران باید در روند کاهش وزن صبور باشند که این نیز یک شبه اتفاق نمی افتد. بیماران موفق در طول مسیر برای جشن گرفتن و با انگیزه ماندن برنده های کوچکی پیدا می کنند.

حمایت کردن

از آنجایی که جراحی کاهش وزن مدتی خارج از فعالیت های روزانه طول می کشد، مهم است که قبل از انجام هر گونه عمل جراحی از حمایت خانواده، دوستان و همکاران برخوردار باشید. همچنین، از آنجایی که روند کاهش وزن پس از جراحی چاقی ممکن است به سطحی از حمایت عاطفی نیاز داشته باشد، بیماران بالقوه می‌خواهند یک شبکه حمایتی ایجاد کنند – از جمله دوستان و اعضای خانواده که می‌توانند از ورزش و تغذیه سالم حمایت کنند.

وقتی در نظر بگیرید که کاهش وزن قابل توجه نه تنها می تواند بسیاری از مشکلات سلامتی را از بین ببرد، بلکه کیفیت زندگی افراد را نیز بهبود می بخشد، مزایای بالقوه جراحی کاهش وزن بسیار زیاد است. برای افراد دارای اضافه وزن که نمی توانند تنها از طریق رژیم غذایی و ورزش وزن کم کنند، جراحی کاهش وزن موثرترین راه برای کاهش وزن – و حفظ آن است.