جراحی کاهش وزن (بای پس ، بالون و وازدفرن معده) چه عوارضی دارد؟


جراحی کاهش وزن ممکن است برای افرادی که سعی در کاهش وزن دارند تصمیم درستی نباشد. بای پس معده یا تکنیک آستین معده را کاهش می دهد. با انقباض معده ، فرد زودتر و کمتر احساس سیری می کند. این روشها با کاهش جذب غذا کار می کنند. جراحی کاهش وزن روشی است که نباید بدون ملاحظه دقیق انجام شود ، بنابراین وقتی جراحی انجام می شود ، فرد باید دقیقاً بفهمد چه اتفاقی می افتد ، مانند خطرات پیش رو. همچنین باید در نظر داشت که شیوه زندگی و عادات غذایی در طولانی مدت پس از جراحی باید تغییر کند. امروزه روشهای غیرجراحی و روشهای کم خطر برای کاهش وزن و دستیابی به اندامی ایده آل وجود دارد که عوارض جانبی و محدودیت های جراحی کاهش وزن را ندارند.

کاهش وزن در افرادی که بیش از 100 کیلوگرم وزن دارند یا شاخص توده بدنی آنها (BMI) 40 یا بیشتر است ، و همچنین افرادی که از روش هایی مانند رژیم غذایی ، ورزش و دارو یا سایر روش های غیر جراحی با موفقیت استفاده می کنند ، انجام می شود. با پزشک خود مشورت کنید تا بدانید آیا جراحی برای شما مناسب است یا خیر. با پزشک خود در مورد خطرات جراحی و تغییراتی که باید بعداً در رژیم غذایی و شیوه زندگی خود ایجاد کنید ، مشورت کنید. تمام گزینه های موجود برای شما و پزشک خود را امتحان نکنید.

انواع جراحی های کاهش وزن که برای کاهش وزن استفاده می شود


پزشک با توجه به وزن و مشکلات جسمی بیمار بهترین و م effectiveثرترین روش را برای جراحی انتخاب می کند. انواع روش های کاهش وزن شامل موارد زیر است:

عملکرد حلقه معده

عملکرد حلقه معده

در حال حاضر ، نوار معده یک روش معمول برای کاهش وزن است که طی آن یک حلقه در قسمت فوقانی معده قرار می گیرد که معده را به دو قسمت تقسیم می کند. وقتی فرد غذا می خورد ، این غذا از قسمت مری وارد قسمتی از معده می شود که درست بالای حلقه قرار دارد. از آنجا که این قسمت کوچکتر از اندازه قبلی معده است ، فرد غذای کمتری می خورد و زودتر احساس سیری می کند. پس از بلع ، غذا به تدریج از قسمت فوقانی به قسمت تحتانی حلقه وارد قسمت تحتانی معده می شود و به تدریج هضم می شود.

حلقه های معده طوری طراحی شده اند که می توان موقعیت آنها را بعد از عمل جراحی طوری تنظیم کرد که بتوان میزان غذای بیمار را تغییر داد. برای اعمال این تغییر ، حلقه معده به یک دهانه مخصوص زیر پوست متصل شده و تنظیم از طریق این در انجام می شود. این نوع جراحی خطرات و مشکلاتی نیز دارد. گاهی اوقات ، حلقه معده می تواند لغزش کرده و از جای خود خارج شود ، یا ممکن است دچار خوردگی شده و عملکرد خود را از دست بدهد ، بنابراین نیاز به تعویض دارد.

جراحی بای پس معده

جراحی بای پس معده

در جراحی بای پس معده Roux-en-Y ، معده به دو قسمت تقسیم می شود و کیسه کوچکی (تکه) در قسمت فوقانی معده ایجاد می کند. سپس قسمتی از قسمت فوقانی روده کوچک به این کیسه معده متصل می شود. وقتی شخصی چیزی می خورد ، غذا از قسمت اصلی معده و قسمت فوقانی روده کوچک عبور می کند. در قسمت فوقانی روده کوچک ، بدن به طور طبیعی شروع به هضم و جذب غذا می کند. اگر بیوپسی در این قسمت از روده انجام شود ، کالری کمتری از غذای مصرفی جذب می شود. علاوه بر این ، از آنجا که چرک جدید به دست آمده کوچکتر از اندازه طبیعی معده است ، مقدار غذایی که بیمار می تواند بخورد کاهش می یابد و در نهایت ، میزان کالری جذب شده توسط فرد کاهش می یابد.

آستین معده

آستین معده

در طول دسته معده ، بیشتر یک طرف معده برداشته می شود و یک لایه معده کوچکتر باقی می ماند که شبیه یک لوله باریک است. این لوله در بالا به مری و در پایین به ابتدای روده متصل می شود. با این روش اندازه معده کاهش می یابد و بیمار می تواند فقط مقدار کمی غذا مصرف کند و پس از خوردن طولانی مدت احساس سیری و سیری می کند. آستین شکم به دلیل میزان کاهش وزن که ممکن است فرد پس از جراحی تجربه کند ، نسبت به سایر جراحی ها م effectiveثرتر نیست.

بالون داخل معده

بالون داخل معده

یک تلسکوپ ویژه ، که آندوسکوپ نامیده می شود ، از طریق دهان و در نهایت به معده وارد مری می شود و بالن سیلیکونی را در معده بیمار قرار می دهد. بادکنک با مایع پر می شود و فضای معده را اشغال می کند. با بالن در معده ، بیمار زودتر احساس سیری می کند و بنابراین کمتر غذا می خورد. استفاده از این روش فقط در کوتاه مدت جواب می دهد زیرا بالون باید بعد از حداکثر 6 ماه از معده خارج شود.

انحراف بیلیوپانکراس

انحراف بیلیوپانکراس

در طول این عمل ، بیشتر معده برداشته می شود و تنها یک کیسه کوچک معده باقی می ماند. سپس این وصله به انتهای روده کوچک متصل می شود ، جایی که بیشتر روده کوچک دور زده و از دستگاه گوارش خارج می شود. در همان زمان ، مجرای صفراوی و مجرای لوزالمعده (که به طور معمول آنزیم های صفراوی و لوزالمعده را در قسمت فوقانی روده کوچک برای هضم هضم می کنند) در قسمت تحتانی روده کوچک قرار می گیرند. یکی از معایب این روش این است که این روش جراحی می تواند باعث نفخ و بوی نامطبوع مدفوع شود. ناهنجاری بیلیوپانکراسی یک عمل پیچیده است که باید توسط یک جراح مجرب انجام شود.

محدودیت های غذایی بیمار بعد از این جراحی چیست؟


رعایت دستورات پزشک در مورد رژیم غذایی و ورزش بسیار مهم است. بعد از جراحی ، برای کاهش وزن ، بیمار باید عادات غذایی خود را تغییر داده و غذای کمتری نسبت به قبل از عمل مصرف کند. به بیمار دستورات دقیقی داده می شود که در هفته های اول بعد از عمل چه بخورد. در ابتدا ، رژیم غذایی ممکن است شامل آب میوه های طبیعی ، چای ، قهوه و سوپ های نرم باشد. به تدریج ، بیمار ممکن است غذاهای نرم تری مانند تخم مرغ آب پز ، ماکارونی ، ماست و … و در نهایت غذاهای سخت تر بخورد. رعایت رژیم غذایی سالم و متعادل بسیار مهم است.

از آنجا که بیمار قادر به جذب برخی ویتامین ها و مواد معدنی پس از عمل جراحی نیست ، باید تا آخر عمر چند مکمل زیر نظر پزشک مصرف کند. آزمایش خون میزان آهن ، کلسیم ، مس ، روی ، ویتامین D و ویتامین B12 را اندازه گیری می کند و پزشک بر اساس نتایج آزمایش میزان مکمل بیمار را تعیین می کند. برای برخی از افراد ، تغییر شیوه زندگی و رژیم غذایی خود پس از جراحی بسیار مشکل است.

خطرات جراحی برای کاهش وزن


هیچ جراحی ایمن نیست و کاهش وزن نیز از این قاعده مستثنی نیست. به ندرت ممکن است برخی از افراد در حین عمل جراحی فوت کنند. احتمال عوارض بعد از عمل نیز وجود دارد که خطر آن بستگی به سن ، جنسیت و شاخص توده بدنی دارد. علاوه بر این ، در برخی افراد ، جراحی ممکن است به کاهش وزن شما کمک نکند.

تعدادی از خطرات کلی در هر جراحی کاهش وزن وجود دارد. این یک عامل خطر است زیرا بیمار باید تحت بیهوشی عمومی باشد و اگر بیمار چاق باشد این خطر بیشتر است. علاوه بر این ، خطر کوچکی برای تشکیل لخته خون در ریه ها (آمبولی ریه) یا در رگ های شما (ترومبوز ورید عمقی) وجود دارد ، بنابراین پزشک شما اغلب داروهایی برای کاهش این خطر تجویز می کند. برخی از افراد ممکن است پس از جراحی کاهش وزن دچار عفونت شوند. این عفونت می تواند در حین عمل جراحی و در ریه ها یا در محل زخم روی پوست بعد از عمل رخ دهد.

اگر بیمار بعد از عمل وزن زیادی از دست بدهد ، مقدار زیادی پوست اضافی باقی می ماند که اصلاً آنقدرها هم جذاب نیست و لباس ها به خوبی به فرد نمی خورد. برای حل این مشکل می توان عملیات دیگری را انجام داد که همیشه در دسترس نیست. قبل از عمل با پزشک خود در این مورد صحبت کنید.

بسته به نوع جراحی ، ممکن است فرد خطرات یا عوارض دیگری نیز داشته باشد.

روشهای جایگزین کاهش وزن چیست؟


از آنجا که جراحی های کاهش وزن عوارض جانبی و محدودیت های زیادی برای بیمار خواهد داشت ، بسیاری از پزشکان روش های کاهش وزن بدون جراحی را توصیه می کنند. روشهای کم خطر و ایمن مانند لیپوماتیک، کرایولیپولیز، RF، تویتیشن که در لیپولیز که نتایج فوری و ماندگاری را به همراه خواهد داشت.

“کپی فقط با ذکر منبع و پیوند مجاز است.”

دیدگاهتان را بنویسید