جداسازی شکم چیست و چه عوارضی دارد؟


جداسازی شکم diastasis rectus abdominis (DRA) یک اصطلاح تشریحی است که فاصله غیرعادی بین دو ماهیچه در دیواره راست شکم را توصیف می کند.

این وضعیت پس از زایمان بسیار شایع است و 65 تا 100 درصد زنان باردار و زنان بعد از زایمان را درگیر می کند. جداسازی دائمی 1.5 تا 2 سانتی متر یا بیشتر بین “شش” ماهیچه به طور کلی غیر طبیعی تلقی می شود و باید درمان شود. این بیماری معمولاً با درمان مداوم برطرف می شود.

این جداسازی می تواند در دوران بارداری زمانی رخ دهد که بافت همبند بین ماهیچه های راست شکم کشیده و ضعیف شده و باعث برآمدگی محتویات شکم می شود.

این وضعیت اگرچه دردناک و آزاردهنده است ، اما اغلب در عرض چند ماه از تولد فروکش می کند. اما بدون درمان ، این وضعیت در بسیاری از زنان ادامه خواهد داشت

علائم

اکثر علائم جدایی شکمی در نیمه اول بارداری وجود نخواهد داشت. برخی از زنان ممکن است در اواخر دوم یا اوایل سه ماهه سوم ظاهر شوند. گروه دوم تنها پس از زایمان متوجه تغییرات در شکم می شوند.

در دوره پس از زایمان ، مادرانی که دچار دررفتگی شکمی می شوند ، باید برآمدگی یا برآمدگی قابل مشاهده ای را در محل دررفتگی شکم مشاهده کنند.

برعکس ، وقتی به پشت دراز می کشید ، این ناحیه بین ماهیچه های اطراف ناف تقسیم می شود. علائم و نشانه هایی که ممکن است نشان دهنده جدایی شکمی باشد عبارتند از:

برآمدگی ای که از وسط شکم عبور می کند ، زمانی که شکم پیچ خورده یا منقبض می شود ، بیشتر به چشم می آید.

مشکلات بلند کردن اجسام

مشکلات در انجام کارهای معمول

كمر درد

وضعیت بد بدن

بی ثباتی تنه

بی اختیاری ادرار

ضعف عضلات شکم

علائم جدایی شکمی

علل جداسازی شکم:

افزایش فشار داخل شکمی یکی از دلایل اصلی جداسازی شکم است. وقتی باردار هستید ، عضلات شکم کشیده می شوند تا رحم در حال رشد را در خود جای دهند و باعث می شود بافت همبند نازک تر شود.

هورمونهای آرامش بخش بارداری ، پروژسترون و استروژن نیز در آزادسازی بافت نقش دارند. در طول ادامه این روند ، جابجایی جزئی یا کامل رکتوم ممکن است رخ دهد.

عوامل خطری که فرد را مستعد ابتلا به عوارض بارداری می کند عبارتند از:

سن مادر (35 سال یا بیشتر)

میوه بزرگ

حاملگی دوم یا چندقلو

بارداری دو یا چند قلو

اگرچه جدایی شکمی در زنان باردار و زنان بعد از زایمان شایع تر است ، اما توجه به این نکته ضروری است که در زنان یائسه و مردان نیز ممکن است رخ دهد. در این موارد ، علل اصلی عبارتند از فشار ، تغییرات سریع وزن ، وزنه برداری و تمریناتی مانند گرفتگی عضلات.

نوزادان گاهی جدا شدن شکم را تجربه می کنند ، اما این مشکل جدی نیست زیرا معمولاً خود به خود برطرف می شود.

تشخیص جداسازی شکم

بسیاری از زنان می توانند این جدایی را در وسط شکم مشاهده کنند. با این حال ، برای درمان مناسب ، مشورت با پزشک برای تشخیص رسمی مهم است.

پس از یک معاینه کامل فیزیکی ، پزشک شما تشخیص می دهد که آیا شکاف شکمی دارید یا خیر ، و در صورت وجود ، شدت آن چقدر است. برخی پزشکان برای تشخیص از سونوگرافی یا سی تی استفاده می کنند.

برای تشخیص این مشکل ، بیمار به پشت دراز کشیده و یک حرکت کوچک شکمی انجام می دهد. در این حالت ، پزشک خط وسط ماهیچه راست شکم را لمس می کند.

اگر فاصله بین دو نیمه از 1.5 سانتی متر بیشتر باشد ، پزشک جدا شدن شکم را تشخیص می دهد. برای درمان ، یک سری تمرینات توانبخشی برای درمان و ترمیم جدایی تجویز می شود.

درمان جداسازی شکم

درمان جداسازی شکم

درمان جداسازی شکم بر تمرینات توانبخشی برای ترمیم جدایی متمرکز است. همچنین شامل تمرین برای تمریناتی است که باید از آنها اجتناب کرد و می تواند جدایی را تا زمان بهبود کامل بدتر کند.

برای بیمار مهم است که آگاه باشد که حتی با فیزیوتراپی شکم ، ممکن است نتواند به طور کامل به حالت قبل از بارداری بازگردد ، زیرا استرسی که در دوران بارداری تجربه کرده است هرگز به طور کامل برطرف نمی شود.

اگر جداسازی شکمی بیمار بسیار شدید باشد ، ممکن است جراحی لازم باشد ، اما در بیشتر موارد ، فیزیوتراپی می تواند وضعیت بیمار را به اندازه کافی برای انجام اقدامات تهاجمی بهبود بخشد.

روشهای جراحی

اگر کالبد شکافی باعث ایجاد فتق واقعی نشود (در فتق ، محتویات شکم از طریق بافت همبند دیواره شکم بیرون زده است) ، معمولاً جراحی لازم نیست.

در عوض ، ورزش ایمن و مناسب اولین خط درمانی است که اغلب در رفع جدایی شکمی مثر است. با این حال ، برخی از زنان ممکن است دریابند که تمرینات توانبخشی برای تسهیل جداسازی روده شکمی کافی نیست.

در این مورد ، ابدومینوپلاستی یک گزینه م effectiveثر است. یک مطالعه در سال 2019 عملکرد بالای این روش را در بهبود ثبات تنه و کاهش بی اختیاری ادرار در زنان مبتلا به جدایی شکمی نشان داد.

تحریک عصبی عضلانی الکترومغناطیسی

این یک درمان بالقوه غیرجراحی است که می تواند از نظر زیبایی به تخلیه لوزالمعده کمک کند. “این روش از یک آهنربا با قدرت بالا برای ایجاد انقباض عضلانی استفاده می کند.” تحریک الکترومغناطیسی عضلات عصبی عضلانی باعث انقباض ماهیچه های شکمی می شود که باعث تقویت و بهبود آنها می شود.

مطالعات نشان داده است که این درمان ، به ویژه در ترکیب با تمریناتی که برای تقویت ناحیه جداسازی شکم تجویز می شود ، مفید است.

جدایی شکمی مردان

تمریناتی که باید از آنها اجتناب کرد

وقتی صحبت از تمریناتی می شود که باید از آنها اجتناب کرد ، این بدان معناست که مادران جدید باید از تمرینات بیش از حد شکم ، به ویژه حرکات کششی ، اجتناب کنند. علاوه بر این ، از تمرینات دیگر باید اجتناب شود:

پیچ خوردگی شکم

هرگونه تمرینی که در آن شما باید بر روی دست ها و زانوها بدون حمایت یا قدرت در شکم بایستید.

هرگونه فعالیت بلند کردن سنگین که باعث برآمدگی معده می شود (به عنوان مثال ، مانور والسالوا)

خم شدن به عقب که شکم را کش می دهد

فشار یوگا به شکم (اصلاح نشده)

تمرینات مجاز در جداسازی شکم

تمرینات م effectiveثری وجود دارد که می توانید با جداسازی شکم با خیال راحت انجام دهید. انجام منظم این فعالیتها بهترین نتایج را به همراه خواهد داشت.

تمرینات عمیق شکم با ستون فقرات خنثی (که معمولاً روی زانو قرار دارد) برای کنترل و تشویق استفاده از شکم عرضی انجام می شود.

اساساً ، شکم حدود 10 ثانیه منقبض می شود و آن را به ستون فقرات فشار می دهد و آن را برای مدت بیشتری نگه می دارد. در حالت ایده آل ، این مراقبت به مدت 10 دقیقه در روز انجام می شود. تمرینات کف لگن مانند کگل و شیب لگن نیز مفید است.

بسیار مهم است که این حرکات را به شکل مناسب انجام دهید. بنابراین ، ایده خوبی است که با یک فیزیوتراپیست که می تواند تمرینات شما را زیر نظر داشته باشد مشورت کنید.

جلوگیری از جداسازی شکم:

اگر قصد بارداری مجدد دارید ، ممکن است بخواهید قبل و در دوران بارداری عضلات شکم خود را تقویت کنید. نتایج یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که برنامه های تقویت شکم برای زنان باردار می تواند به کاهش شدت جدایی شکمی کمک کند.

کمربند بارداری:

برخی از متخصصان اتصال دستگاه ها (اساساً یک بند محکم و کشسان در اطراف شکم) را توصیه می کنند ، برخی دیگر این کار را نمی کنند.

هدف اصلی کمربند بارداری بالا نگه داشتن عضلات شکم و حمایت از کمر است. بستن کمربند نمی تواند جدایی شکم را التیام بخشد و همچنین شکم را تقویت نمی کند.

جداسازی شکم و کمربند زایمان

طرفداران این روش ، با این حال ، ادعا می کنند که استفاده از این کمربندها به شما در رژیم غذایی دقیق برای بهبود کمک می کند. جدا شدن شکم ممکن است شکم را پس از زایمان نشان دهد ، اما مطمئن باشید که درمان می تواند کمک کننده باشد.

بنابراین ، اگر دچار انحراف شکمی هستید ، با پزشک خود در مورد نگرانی های خود صحبت کنید تا او برنامه درمانی مناسب را برای شما تجویز کند.

یک فیزیوتراپیست می تواند به شما کمک کند بعد از زایمان احساس قویتر و مطمئن تری در مورد بدن خود داشته باشید.

اولین مرکز مراقبت های بهداشتی وی با مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سالها تجربه در زمینه مراقبت و پرستاری در منزل ، آماده ارائه خدمات 24 ساعته به همشهریان عزیز با کادر مجرب و متخصص خود می باشد.

پرسنل مجرب این مرکز در قالب پرستاران ارشد ، پرستاران بیمار و پرستاران اطفال همواره خدمات خود را با رعایت آخرین استانداردهای مراقبت و پرستاری ارائه کرده اند و آسایش و امنیت شما عزیزان در اولویت اول قرار گرفته است.

در صورت تمایل به اطلاعات بیشتر ، باید با کارشناسان این مرکز تماس بگیرید و به صورت رایگان مشورت کنید.
هشدار! این مقاله فقط برای اهداف آموزشی است و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص مشورت کنید.
به این مقاله امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید